Tsipras'tan Yunan Halkına çağrı:"Hayır deyin"


Tsipras'tan Yunan Halkına çağrı:"Hayır deyin"

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 30 Haziran 2015 Salı 11:10


Yunanistan'ın borçlarını ödeyebilmesi için daha fazla tasarruf yapması gerektiğini ve kemer sıkma politikalarına gidilmesini dayatan İMF'in tavsiyelerini referanduma götüren Yunanistan Başbakanı Çipras, halkından hayır oyu kullanmasını istedi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Pazartesi akşamı bir TV kanalında konuşan Tsipras hayır sonucunun hükümet için daha iyi bir sonuç olacağını söyleyerek, müzakereleri yeninden başlatmada daha güçlü bir konum vereceğini belirtti.

Tsipras sandıktan evet sonucu çıkması durumunda kemer sıkma politikalarını uygulayacak kişinin kendisi olmayacağını söyledi.

Yunan lider böylece, hayır sonucu çıkmaması durumunda görevinden istifa edeceğini beyan etmiş oldu.

Yunanistan'ın IMF'ye ödemesi gereken 1.6 milyarlık borç için son gün bugün. Kurtarma paketinin süresi de bugün doluyor.

Avrupa Birliği liderleri, Yunanistan'da Pazar günü yapılacak, alacaklıların teklifleriyle ilgili referandumda kullanılacak hayır oyunun Euro bölgesinden ayrılmak anlamına geleceğini söyledi.


Tsipras dünkü konuşmasında Yunanistan'ın Euro'dan atılacağını zannetmediğini çünkü bunun maliyetinin çok büyük olduğunu belirtti.
Pazartesi günü on binlerce kişi Yunan Parlamentosu önünde toplanarak hükümte destek gösterisi yaptı.
 
 Evet oyu çağrısı yapanlarınsa bugün bir gösteri düzenlemesi bekleniyor.
 
Yunanistan ve alacaklılar arasındaki görüşmeler geçen hafta kesintiye uğramış, bu durum Yunan bankalarının bütün hafta boyunca kapalı kalmasının önünü açmıştı.
Küresel borsalar Pazartesi günü büyük düşüş yaşadı.
 
AB liderlerin Yunanlara çağrı
 
Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, referandumda "Euro bölgesine evet veya hayır" deneceğini söyledi.
Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, yurttaşlara hayır oyu verme çağrısı yapıyor ancak ülkesinin Euro bölgesinden ayrılmasını istemiyor.
 
Euro bölgesinde Almanya dışındaki en büyük iki ekonomiye sahip iki ülke de Pazar günü Euro bölgesinde kalınıp kalınmayacağının oylanacağını söyledi.
İtalya Başbakanı Matteo Renzi seçimin Euro ve drahma arasında olacağını belirtti.
 

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne Yunanistan'ın Euro'dan ayrılmasının'travmatik' olacağını söyledi.
 
Osborne, Yunanistan'da yaşayan İngiliz vatandaşı emeklilerin emeklilik maaşlarını almaya devam edeceğini söyledi.
Bakan Osborne İngiliz tatilcilere ise Yunanistan'a tatile giderken yanlarında her zamankinden daha fazla Euro almalarını tavsiye etti.
 
Pazartesi gün içinde Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker Yunanistan'ın tekliflerinin ertelendiğini ya da kasten değiştirildiğini söyledi ancak görüşmeler için kapının hala açık olduğunu ekledi.


Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat