TMSF Bank Asya'ya el koydu!


TMSF Bank Asya'ya el koydu!

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 03 Şubat 2015 Salı 23:40


Gülen Cemaati’ne yakın Bank Asya’nın yönetimi TMSF'ye geçti. Tüm yönetim kurulu değişti. Banka rutin faaliyetlerine devam edecek. Kararın gerekçesi, imtiyazlı ortakların büyük kısmıyla ilgili belge ve bilgilerin uyarıya rağmen BDDK'ya verilmemesi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Al Jazeera ve diğer ajansların haberine göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, (BDDK) Bank Asya’nın yönetim kurulunu belirleyen imtiyazlı payın yüzde 63’lük bölümünün Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından kullanılmasına karar verdi.

BDDK karara gerekçe olarak, Bank Asya’nın Bankacılık Kanunu kapsamındaki “kurumun etkin denetimini engellemeyecek şeffaf ve açık bir ortaklık yapısı ve organizasyon şemasına sahip olması” şartını ihlal etmesini gösterdi. 

Yönetim kurulu değişti, faaliyetler devam edecek

Üst düzey bir TMSF yetkilisinin Al Jazeera muhabiri Melis Kobal'a verdiği bilgiye göre bankanın bütün yönetim kurulu üyeleri değişti. Bu tedbir amaçlı olarak yapıldı. TMSF Çarşamba günü konuyla ilgili bir açıklama yapacak. Banka rutin faaliyetlerine devam edecek. 

BDDK'nın konuyla ilgili şu açıklaması ise şöyle: 

"Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun 03.02.2015 tarihli ve 6187 sayılı Kararı ile; 5411 sayılı Bankacılık Kanunu (Kanun) kapsamında Asya Katılım Bankası A.Ş. (Banka) ile ilgili olarak Kurum tarafından yapılan denetimler neticesinde, imtiyazlı paya sahip bazı ortakların kurucularda aranan nitelikleri taşıdıklarını gösterir bilgi ve belgelerin verilen süreye rağmen Kuruma intikal ettirilmediği, dolayısıyla söz konusu imtiyazlı pay sahipleri açısından Kurumun etkin denetimini engellemeyecek şeffaf ve açık bir ortaklık yapısının Banka tarafından sunulamadığı, bu itibarla imtiyazlı pay sahiplerinin kurucularda aranan nitelikleri taşıdığına ilişkin bilgi ve belgelerin Kuruma ibrazına ve Kurum tarafından yapılacak değerlendirmeler sonuçlanıncaya kadar, Kanunun 18. maddesi beşinci fıkrası hükmü uyarınca, mezkur ortakların paylarına ilişkin temettü dışındaki ortaklık haklarının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından kullanılmasına karar verilmiştir."

'Banka önce uyarıldı'

BDDK, Bank Asya’nın, yönetim kurulunu belirleme yetkisine sahip 185 imtiyazlı ortaktan 132’sine ait bilgi ve belgeleri verilen süre içinde göndermeyerek, bu ortaklara ilişkin belirsizlik yarattığını savundu. Kurul, son toplantısında, Bank Asya’nın ortaklık yapısına ilişkin denetimlerin sonucunu değerlendirdi.

Buna göre, BDDK Banka Asya’dan, yönetim kurulunu belirleme yetkisine sahip A grubu imtiyazlı pay sahibi 185 ortağın durumlarına ilişkin bilgi ve belgeleri 2 Ocak 2015’e kadar iletilmesini istedi. Kurul, söz konusu sürenin yetmeyeceğini belirten bankaya, Ocak ayının sonuna kadar ek süre verdi. 2 Şubat’a kadar 53 imtiyazlı ortağa ait bilgi ve belgeleri kuruma ileten banka, 185 imtiyazlı ortaktan 132’sine ait bilgi ve belgeleri ise verilen sürede göndermedi. Bilgi ve belgeleri ne zaman göndereceği konusunda kuruma bilgi de vermeyen banka, böylece yüzde 63’lük imtiyazlı paya sahip 132 ortakta aranan niteliklerin tespiti açısından belirsizlik yarattı.

18. madde ne diyor?

Bankacılık Kanunun “kuruluş şartlarını” belirleyen ilgili maddesindeki “kurumun etkin denetimini engellemeyecek şeffaf ve açık bir ortaklık yapısı ve organizasyon şemasına sahip olması” şartının ihlal edildiğini belirleyen kurul, imtiyazlı pay sahiplerinin kurucularda aranan nitelikleri taşıdığına ilişkin bilgi ve belgelerin Kuruma ibrazına ve yapılacak değerlendirmeler sonuçlanıncaya kadar, Bankacılık Kanununun 18. maddesine göre yüzde 63’lük imtiyazlı payın temettü dışındaki ortaklık haklarının TMSF tarafından kullanılmasına karar verdi.

Yönetime el koymaya gerekçe olarak gösterilen Bankacılık Kanunun 18. maddesinin 5. fıkrası şu şekilde:

“Nitelikli paya sahip olan ortakların kurucularda aranan nitelikleri taşıması şarttır. Kurucularda aranan nitelikleri kaybeden nitelikli paya sahip ortaklar temettü dışındaki ortaklık haklarından yararlanamaz. Bu halde, diğer ortaklık hakları Kurumun bildirimi üzerine Fon tarafından kullanılır. Bu ortaklar sermayedeki doğrudan ve dolaylı payları yüzde onun altına düşene kadar rüçhan haklarını kullanamazlar.”

Genel Müdürlük önünde eylem

Bank Asya'nın yönetiminin TMSF'ye geçmesinin ardından Çevik Kuvvet ekipleri de Bank Asya'nın Ümraniye'de bulunan Genel Müdürlük binası önünde önlem aldı. Polis, TMSF yetkilileri ile avukatlar dışında hiç kimsenin binaya girmesine izin vermiyor. Olayı duyarak genel müdürlük önüne gelen banka çalışanları ise polis bariyerlerinin ön kısmında bekliyor. 

249 milyon lira zarar

Geçen yıl üçüncü çeyrekte 60.6 milyon net kâr elde eden Bank Asya, bu yıl üçüncü çeyrekte, krediler ve mevduattaki düşüş ile gelirlerdeki azalmanın etkisiyle 301 milyon lira zarar açıklarken; bu yılın ilk dokuz ayında da 249.6 milyon lira zarar yazdı.

'O banka zaten batmış'

Kasım ayında banka 281 şubesinden 80'ini diğer şubeleriyle birleştirerek kapattığını açıklamaştı. Personel sayısı ise 2013 sonuna göre bin 708 kişi azalmıştı. Bank Asya’nın adı sık sık'battı batıyor' söylentileriyle anılmıştı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Eylül ayında isim vermeden Bank Asya için'Bir bankanın batırılması için çalışılmıyor, o banka batmış zaten. Taşıma su ile ayakta kalmaya çalışıyor' demişti.

Önce Katarlı bir grupla satın alma görüşmesi yapan, daha sonra ise Ziraat Bankası'nın talip olduğu açıklanan banka her iki satışı da gerçekleştirememişti.
Bankanın borsada işlem gören hisseleri ise sert hareketler nedeniyle birkaç kez işleme kapatılmıştı. 18 Eylül’de yabancı yatırımcının bankanın hisselerini sattığı, hisselerin Bank Asya iştiraki olan Asya Yatırım tarafından satın alındığı açıklanmıştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Bank Asya'nın, Bankacılık Kanunu'nun "kısıtlayıcı önlemler" içeren 70. maddesi kapsamına alınmasına karar vermişti.
Bankacılık Kanunu'nun "kısıtlayıcı önlemler" başlığını taşıyan 70. maddesine göre BDDK, Bank Asya'dan yönetimi ve hissedar yapısını değiştirmesini isteyebileceğini açıklamıştı.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat