Tekonoloji tapıcılığı


Tekonoloji tapıcılığı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 14 Ekim 2016 Cuma 13:45


Bir cep telefonu markasının son modelinin satışı bu sabah saatler 00:00'ı gösterdiğinde Türkiye genelinde başladı. En ucuzu 3250 TL.'den satışa başlayan telefonlar için insanların uzun kuyruklar oluşturması düşündürücüydü.

Küre Medya / Haber Merkezi
Bir cep telefonu markasının son modelinin satışı bu sabah saatler 00:00'ı gösterdiğinde Türkiye genelinde başladı. Mağazanın Bursa, İstanbul ve Ankara'daki merkezi şubelerinde satışa sunulan telefonlar gece geç saatlere ve soğuk havaya rağmen yoğun ilgi gördü.

Mağazanın Bursa şubelerinde stoktakitüm yeni modeller bir saat olmadan tükendi. Birçok kişi mağazanın gece satışı başlamadan saatler önce sıraya girdi.

Teknoloji mağazasının Marmara Bölge Yöneticisi Remzi Taşkın gece saatlerinde başlayan satışla ilgili yaptığı açıklamada, "Oldukça yoğun bir ilgi var. Gayet başarılı bir şekilde satışı gerçekleştiriyoruz. Gece saatlerinde olmamıza rağmen vatandaşlar mağazamıza akın etti. Satış hedeflerimiz oldukça yüksek ancak şu an talebi karşılama konusunda bile endişeliyiz" dedi.

Vatandaşlar mağazanın gece satışı başlamadan saatler önce sıraya girdi. Telefonun son modelini ilk alan olmak için birbirleriyle yarışan vatandaşlar mağazaya girer girmez kasaya yöneldi. İlk telefonu satın alan Ayhan Uzun, " Yaklaşık iki saat önce buradaydım. Eşim ve kendim için iki adet aldım. İlk sahibi ben olduğum için çok mutluyum" dedi.

Dar ücretli bütçelerine rağmen son model, yeni ürün hastalığına kurban olan kullanıcılar, uzun taksitlerle borçlanarak yeni modele sahip olmanın ayrıcalığını tatmayı tercih ediyor. Bu hazza ulaşmanın mutluluğu, bir tapınma halinin tatmini ile eş değer görüntü verebiliyor.

Yeni bir telefon çıktığı zaman, fiyatı ne olursa olsun, sabahleyin o ürünü almak için satılacak mağazanın önünde yatıp uyuyan insanların çokluğu neye işarettir? Dar bütçeli, sınırlı imkanalar sahip bir kişisin, en son model telefon, en son model televizyon, en son model araba alıp kullanmak için elinden gelen her şeyi yapıyorsun. Paranı hep böyle yerlere harcıyorsun. Niye?  En son teknolojiyle uyum içinde yaşanmalı havasını atmak için…

Oysa elin gavuru, en son teknolojik  malı sana yüksek fiyatlarla kakalıyor da kimse anlayamıyor. Bir model düşüğü alınsa fiyat bakımından çok daha fazla kar edecekken “demode” olma mahcubiyeti ile uzak duruluyor.

Zengin sınıfların çocuklarının bu tarz eğilimine fakir fukara da uyuyor… Artık her şeyimiz, ABD’den, Japonya’dan Çin’den, Almanya’dan gelmiş en son mamullerle dolu. En son teknolojik ürünler hemen bize geliyor. Hızla satılıyor. Sonraki ay daha yeni modeller geliyor, eskimiş modeller ucuz ucuz elden çıkarılıyor. Hadi bakalım sonra yenisi… Bu döngü böyle gidiyor.

Giderek daha mı çok aptallaşıyor bu insanlar!!! Hala sömürge muamelesi gördüklerini nasıl anlayamıyorlar.

Düşünün, 1001 tane marifeti olan yeni bir telefon 2000 Dolar verip alınıyor. Sadece letişime yarar bir aletin diğer marifetleri yerinde duruyor.

Böyle bir gençlik yetişiyor. Yapmaya, üretmeye, yeni bir şey ortaya koymaya meraklı değil de, yabancılar ne yeni çıkarırlarsa onu almaya, tüketmeye meraklı.
Teknoloji tapıcılığının bu safhaya geldiği toplum fertlerinin toplumsal olaylara, ahiretlerine, akıbetlerine karşı duyarsızlığı ise gelinen acıklı noktayı göstermekte...

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat