Tashih çıktı...


Tashih çıktı...

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 06 Mayıs 2015 Çarşamba 14:40


İslami Uyanış ve İnşa Hareketi yayın organı Tashih çıktı.

Küre Medya / Haber Merkezi

İslami Uyanış ve İnşa Hareketi yayın organı olan Tashih çıktı.

3 aylık olarak çıkacak bülten ücretsiz dağıtılacak.


Cahiliyye anlayışı üzerinde yoğun yazıların bulunduğu bu sayıda, İslami Hareketlerin Cahiliyye sistemlerinin yaklaşımlarıyla/dayatmasıyla yön değiştirmeye zorlandığı değerlendirilmesi üzerinde duruluyor.


Bu sayıda:

Cahiliyye İslamcılığı Devşiriyor mu?.................................... Hüseyin Alan
Muhafazakarlık ve Müslüman Kimliği.................................. Kemal Songür
Bir İfsad Projesi: Cahiliyye..................................................Hamza Er
Bir Şahsiyet İnşası Çabası: Müslümanca Düşünme..................Hüseyin Pehlivan
İnsanlık Hallerinden Bir Hal: Bireycilik.....................................Bahattin Hamarat
Siyasal İktidarlar Açısından Yasallık ve Meşruiyet......................Yakup Döğer
Müslümanların Sosyal Medya ile İmtihanı...............................Sema Erdoğan Başaran
Modern Çağda Cemaat Olmak............................................Hamza Akdeniz
Müslümanın Şahsiyetli Duruş İmtihanı...................................Bekir Alpars
Demarşi: Demokratik Diktatörlük ve Biz................................Murat Kurtuldu
Cemaatleşmek Mecburiyettir............................................. TashihTashih çıkarken

Sahih olana mütevazi bir adım

Eskiler "kem alât ile kemalât olmaz" derler. Yani kötü araçlarla, eksik ve aksak enstrümanlarla amaca ulaşılamaz. Bu nedenle kıraat ilminin başı tashih-i huruftur. Harfleri doğru, düzgün ve yanlışsız okumaya başlamadan kıraatinizi düzeltemez, sahih bir okuyuşa ulaşamazsınız. Billurlaşan bir kıraat nasıl tashih-i hurufa muhtaçsa bugün düşünce dünyamızda aynı ölçüde tashih edilmeyi gerektiriyor. Sadece yanlışı düzeltmek için değil, unuttuklarımızı yeniden hatırlamak için de tashih mekanizmasını işletmek, temas halinde olduğumuz her kardeşimiz için bir musahhih / düzeltici olmakla
vazifelendirildiğimizi unutmamamız gerekiyor.

Tashih işte böyle niyetlerle ortaya çıkmış mütevazi bir çaba. Birbirine yaslanan, birbirininin motivasyonundan beslenen ve birlikte yürüyen yada bugüne dek birlikte yürümüş Müslümanlar arasında sahih olanı işaret etmeye çalışan, en azından bunu önceleyen bir çaba. Tashih fikir dünyamızın hızla bozulduğu, cahiliye kuşatmasının iyiden iyiye Müslümanları devşiren/öğüten bir düzenek halini aldığı bir dönemde giderek cılızlaşan tevhidi duruşun sesini yükseltme, doğru usul, uslup ve kavramlar üzerine bir tefekkür ve hasbihal zemini olmayı amaçlıyor.

tashih.org
uyanisveinsa.org

Yukarı DönEtiketler:

Yorum yap yorum

Yorumlar

Editörün Notu
13.05.2015 17:43
Tashih'e ulaşmak için
Tashih ücretsiz bir yayın olarak çıkmaktadır. Tashih'i okumak için talep eden kardeşlerimiz, kuremedya@gmail.com adresine adres bilgilerini mail atarlarsa kendilerine karşı ödemeli olarak gönderilecektir.

Asım Şensasltık
13.05.2015 15:20
Rabbim Hayırlara Vesile Kılsın.
Öncelikle böyle bir ameli ortaya koyma iradesi koyan abilerimizden Allah razı olsun ve sahih İslam anlayışının oluşumuna vesile kılsın. Vasat bir duruşu temsil eden müslümanların yaptığı bu ve benzeri çalışmaların elzem olduğunu ifade etmek isterim. Bunlar sahih islam anlayışının oluşumuna bir katkı sunacaktır insaAllah.
Bununla birlikte şu çekingelerimi de ifade etmek isterim. Geçmiş örnekler üzerinden değerlendirdiğimizde bu çalışmaların süreç içerisinde Sahih bir islam anlayışına dayanan Ümmeti oluşturmaktan ziyade bir gurubun sözü heline gelip diğer müslümanları ötekileştirme gibi bir zaaf yaşamadıklarını görerek acaba bu çalışmanın da sonu buraya gidecek mi diye endişeleniyor insan. Ama nitelikli bir kadronun bu tür bir sapmanın önünde duracağına inancımda tamdır.
Rabbim tekrar hayırlara vesile kılsın. Sahih islam anlayışının topluma ulaşması konusunda çok fazla bir şey yapmamaktansa böyle bir gayreti ortaya koyan Abilerimi Rabbimin mükafatlandırmasını diliyorum.
Mbozac
13.05.2015 12:28
iletişim
hayırlar getirsin. nasıl ulaşacağız bültene
Mete Açıkgöz
11.05.2015 16:46
Tashih'e gerek var
İnşallah Rabbim, modern ve klasik sapmalara rağmen insanlığa bir umut ışığı vermesi beklenen tevhidi söylemi dillendirenlerden biri olan bu sesin ayaklarını sabit kılar.

Tashih'in kaliteyi imece usulüyle ortaya koyması, bölünüp parçalanmadan istikrarlı, uzun soluklu bir duruşa sahip olması önemli...

Allah daim etsin

Hüseyin Alan
10.05.2015 22:09
HAYIR DİYELİM HAYIR ÇIKSIN
Nesiller yenileniyor. Dünkülerin yenilere mirası "bela" dan gayrisi değil.

Adem(s)'den bu yana süregelen iman-küfür çatışması, modern zaman temsilcilerinde çuvalladı! Müslümanlık kendine has olmaktan çıktı. Liberalleşti, özgürleşti, laikleşti, ulusalcılaştı, demokratlaştı.

Cahiliyenin bir parçası olmayı sindirenler sivilleşti de, insan hakları savunucusu olmayı, sosyal ve kültürel faaliyetleri İslamcılık saydı. Bunu beceremeyenler harici, cihatçı selefi ya da doğru deyişle post dönemin "lanetlisi" olmayı tercih etti.

Soyut, teolojik, kelami tartışmaları Kuran İslam'ı sanıp duranlar, kavmiyle şirk ekseninde çatışarak rahatlarken peygamberin öğrettiği İslam'ı protestanlaştırdıklarının farkında olmadılar. Diğerleri Kuran'ı yeniden tefsir etmek, İslam'ı yeniden tarif etmek zorunda kaldı. Kafirlerin hoşuna gitmeyen ayet ve hadisleri gizleyenler, kapitalist sisteme verdikleri destekten dolayı ödüllendiriliyorlar.

Kendileriyle din hususunda çatışmayanlarla iyi geçinmek durumunda olduklarını düşünenlerin kendi "dinlerinin" ne olduğunun anlaşılması gerekti. Devlet denen örgütün, doğru ve yanlışı ben belirlerim dediği, sermayenin, en yüce Rabbiniz benim dediği bir çağda, bunların ilahlık ettiğinin anlaşılması gerekti.

Tevhidin parçalandığı, imani unsurlarla toplumsal hayatın birbirinden kopartıldığı bir çağda, sahici imanın ve İslam'ın ihyasına ve bütünleşmesine ihtiyaç hasıl oldu. Bu sebeple bir "tashihe" ihtiyaç vardı.

Niyetler halis. Yardım Allah'tan. Hayırlısıyla.
Hamza Er
08.05.2015 16:12
tashihe dair...
Sahih fikrin insanlara karşılıksız ulaştırılması fikri içimde taşıdığım bir istekti. Tashih'le bunun gerçekleştirilmiş olmasından dolayı çok memnunum. Emeği geçen tüm kardeşlerimden Allah razı olsun.

Tashih'le nelerin düzeltilmesi amaçlanıyor;

Bozulan, tahrif edilen kavramları,

Kaynağından kopartılmış, asli hüviyeti gözardı edilmiş olan inanış ve yorumları,

Modernizmin, kültürü ve kavramları ile tahrif ettiği düşünce ve yaşantıları,

Yozlaştırılan, hedef ve eylem buhranı yaşayan İslami hareket anlayışlarını,

Uydurmalarla saptırılmış, hurafeler topağında kör düğüm olmuş dini inanışları,

İdeolojikleştirilmiş, ahlaki değerlerden yoksun fikir ve aksiyon girişimlerini,

Hayatı, kendisi ve çevresi için ateşe çevirme psikolojisi ile hareket eden, imha merkezli, kör şiddet eğilimli dengesi şaşmış tercihleri...

Evet işimiz çok. Sahih olanı ortaya koymak, ve bozulanı tashih etmek için çok ama çok çalışmamız gerekiyor...

Rabbim güç ve kuvvet versin.
Olcay Durgun
08.05.2015 12:49
selamun aleykum
Tashih, hayırlı olsun;

Tashih bölümündeki ''Cemaatleşmek Mecburiyettir'' başlığından yola çıkarak bu bilinç, özlem ve gayreti içinde olan tüm birey, kurum ve gruplara selam olsun...
Muhittin Bulbul
08.05.2015 04:18
tebrikler..
hayırlı olsun, Rabbim yar ve yardımcınız olsun İnşallah. bi şey beceremezsekte dua ederiz İnşallah. Allaha emanet olunuz..
Ekrem Altınlı
07.05.2015 19:27

Rabbim uzun soluklu kılsın, inşaallah.
Hikmet Erturk
07.05.2015 15:57
Hayırlı olsun
Hayırlı olsun. İnşallah uzun yol alır. Emeği geçen kardeşlerden Allah razı olsun.
Tülay Alış
07.05.2015 13:53

"Ey inananlar, eğer siz Allah(ın dinin)e yardım ederseniz (Allah da) size yardım eder; ayaklarınızı (hakkı koruma yolunda) sağlam tutar." (Muhammed Sûresi-7)
Ümmetin uyanışına, vahdetine, hayrına vesile olsun inşallah. Rabbim, gayretlerinizi kabul etsin.
Kemal Songür
07.05.2015 12:00
hayırlarda yardımlaşmak..
Sahih/halis/dinülkayyım olan İslamın doğru anlaşılmasına, yaşanılmasına, yaygınlaşmasına, kardeşliğin pekişmesine, ümmetci duyarlılığın oluşmasına el/gönül verenlere selam olsun.
Bu çabalara katkı sağlamayı uman tashih dergisi de hayır üretenler kervanına dahil olur duası ile.
Yakup Döğer
06.05.2015 19:51

Hayırlara vesile inşaallah.

Hayırlara vesile olmasını Alemlerin Rabbinden niyaz eder, maddi manevi emeği geçenlere teşekkür ederim. Allah için elinde olanı seferber edenleri, Allah en güzeliyle mükafatlandıracaktır inşaallah.
Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat