Taşeron örgüt yeni emirle çöle çekiliyor


Taşeron örgüt yeni emirle çöle çekiliyor

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 13 Kasım 2017 Pazartesi 13:20


Suriye ve Irak’ta haritaların yüzde 65’ini değiştiren Örgüt (IŞİD) 6 dakikalık video kaydı yayınlayarak, çöle dönme kararı aldıklarını açıkladı. Buna göre örgüt, eylemlerine ilk defa başladığı Irak'ın Anbar kentine çekilerek, çöl kamplarında bombalı eylemler için eğitimlere devam edecek.

Küre Medya / Haber Merkezi
Suriye ve Irak'ta sahaya indikleri 2013 yılından itibaren her iki ülke haritasının yüzde 65 değişmesine neden olan IŞİD, yayınladığı bildiri ile ‘çöle dönüyoruz' mesajı verdi. Irak'ın Suriye sınırındaki Rava bölgesini kaybeden IŞİD, son olarak ise Suriye'deki Ebu Kemal ilçesinden çekilerek, 2014 yılından başlayarak ele geçirdiği son toprak parçalarını da kaybetmiş olan örgüt, varlığını Suriye'de Bediyetul Şam, Irak'ta ise Anbar vilayeti kırsalında sürdürme kararı aldı. İlk saha pratiklerine başladığı Irak'ın Anbar eyaletine yeniden döneceklerini açıklayan IŞİD sözcüsü, bundan sonraki varlıklarını ‘devletsiz, topraksız sürdüreceklerini' belirtti.

BOMBALI EYLEMLER SÜRECEK

Yeni Şafak'tan Yılmaz Bilgen'in haberine göre IŞİD tarafından yayınlanan 6 dakikalık videoda çölde kurulacak yeni kamplarda eğitimlere devam edileceği ve örgüt tarafından belirlenen hedeflere bombalı eylemlerin süreceği ifade edildi.

IRAK'TA SALDIRACAKLARI BÖLGELER

Örgüt, Irak ağırlıklı eylemlerin Necef, Bağdat, Basra bölgelerinde yoğunlaşacağını duyurdu."ÜRDÜN ÜZERİDEN KÖRFEZ'E GİDİYORLAR"

Gazeteye konuşan Suriyeli Ortadoğu uzmanı Zekeriya Mollahafci, Irak ve Suriye'de misyonunu tamamlayan IŞİD'in Ürdün üzerinden Suudi Arabistan'a taşınacağını; Libya ve Suudi Arabistan'ın parçalanmasında da önemli rol oynayacağını; Suudi Arabistan'ın Asiyr bölgesi başta olmak üzere 3 farklı noktada örgüte karargâhlar hazırlandığını iddia etti. Suriyeli uzman, benzer durumun Libya için de geçerli olduğunu, 2018 yılından itibaren Libya ve Suudi Arabistan özelinde IŞİD etkisinin daha görünür hale geleceğini kaydetti.

2001 IRAK İŞGALİ ve IŞİD VARLIĞI

ABD'nin Irak'a girmesiyle birlikte örgütün beyni olan Albay Ebubekir Hacı ile Müslüm Türkmeni, ilk saha deneyimlerini de yine Anbar bölgesindeki çöllerde gerçekleştirmişti. Saddam Hüseyin döneminde Irak istihbaratının üst düzey isimlerinden biri olan Ebubekir Hacı, Suriye'nin Tel Rıfat beldesinde muhalifler tarafından öldürülürken, Müslim Türkmeni ise Irak'ta örgüt saflarında can verdi.

2013 yılından itibaren Suriye'de 55 bin kilometrekarelik alanda hakimiyet kuran örgüt, Irak'ta ise 90 bin kilometrekareyi ele geçirmişti. İdlib kırsalından Basra Körfezi'ne uzanan bölgede devlet ilan eden IŞİD, 2014-2016 dönemi boyunca yükselişini sürdürdü. Rakka, Felluce, Kerkük, Musul, Deyrizor, Haseke, Halep, İdlib, Anbar, Diyala, Humus, Şam ve Selahaddin'e uzanan hat boyunca 17 vilayette hakimiyetini ilan eden IŞİD'in bünyeisndeki savaşçı sayısı 2016 yılı başında 90 bini aşmıştı.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat