Taliban’dan IŞİD İnfazları Hakkında Açıklama


Taliban’dan IŞİD İnfazları Hakkında Açıklama

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 13 Ağustos 2015 Perşembe 01:38


Afganistan’da bağımsız islami bir devlet kurmak için savaşan Taliban güçleri, IŞİD cemaatine bağlı Vilayeti Horasan grubunun 10 Afgan vatandaşını korkunç bir şekilde infaz etmesine yönelik bir bildiri yayınladı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Afganistan’da bağımsız islami bir devlet kurmak için savaşan Taliban güçleri, IŞİD cemaatine bağlı Vilayeti Horasan grubunun 10 Afgan vatandaşını korkunç bir şekilde infaz etmesine yönelik bir bildiri yayınladı.

Afganistan’da faaliyet yürüten IŞİD’e bağlı Vilayeti Horasan grubu, Taliban güçlerine yardım etme suçlamasıyla 10 sivil vatandaşı daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde infaz etmişti.

Gözleri bağlanan siviller, toprağa yerleştirilen patlayıcı bombaların üstüne oturtularak bombalar IŞİD güçlerine bağlı “Vilayeti Horasan” grubu üyeleri tarafından patlatılıyordu.

“Vilayeti Horasan” grubu yaptığı açıklamasında, Eyder Hayl, Baber Hayl ve Reynedar Hayl kabilelerine mensup olan 10 kişinin IŞİD’e karşı savaşta, Taliban güçleri ve Nencehar vilayetinin Afgan hükümeti ile yardımlaştığı suçlamasında bulundu.

Taliban’ın IŞİD infazları hakkında açıklaması:

Dün içimizi acıtan bir video yayınlandı. Yayınlanan videoda Nencahar vilayetine bağlı Şinvari müdüriyetinde bulunan Mamendo mıntıkası halkından olan 10 kişi görüntüleniyor. Bu kimseler IŞİD örgütü olarak isimlendirilen gruba mensup olan kişiler tarafından esir alınıp sonrada vahşi bir şekilde infaz ediliyor.

Afganistan İslam Emirliği ile yardımlaştı diye vatandaşların tutuklanması, peşinden irtidat hükmü verilmesi ve sonrasında infaz edilip şehit edilmesi meşru bir fiil değildir. Hiçbir delil bu fiilin meşruluğuna ve cevazına kullanılamaz.

Afganistan İslam Emirliği, bu çirkin suçu en şiddetli ibarelerle kınamaktadır. Suç her ne olursa olsun esirlerle bu şekilde muamele etmeyi hiçbir kanun cevaz vermez.

İslam adı altında sefih ve cahiller tarafından bölgede işlenen bu vahşice fiillere karşın Afganistan İslam Emirliği, yetkililerini bölgeye bu suçluları yakalamak için ve onları islam şeriati ışığında cezalandırmak için sevk edecektir.

incanews

Yukarı DönEtiketler:

Yorum yapyorum

Yorumlar

Kemal Songür
13.08.2015 15:42
vahşetin böylesi...
Başka kanallarda görmüş idim ve Taliban'ın açıklaması ile teyid edilmiş oldu.
Bu vahşeti yapanların müslümanlara yönelik kullandığı din dili irtidat/mürted ve bunun üzerinden katletmektir. Bu vahşilerin özelde Nisa 93-94 ve genelde vahyi bütünlüğü gözardı eden haricilerin/tekfircilerin zihinsel torunları oldukları ve dahi islamın kardeşlik/ümmet/cihad/merhamet kavramlarını katlettikleri su götürmez bir gerçekliktir. Dahası salt dini kaygılarla (özellikle yöneticileri için bu daha bariz görünmektedir) hareket etmelerinden öte lanet olası emperyal üst aklın taşaronu olarak kullanılmaktadır.
Maalesef bu coğrafyada da müslümanlara yönelik kimileri tarafından ''bu din dilinin/irtidat/mürted/kafir/müşrik'' hoyratca/pervasızca/insafsızca güya tevhidi koruma adına! çokça kullanılmaya başlandığını görmekteyiz, işte bu pervasızlıkların bir tık ilerisi Işid-boko haram-şebap konumuna taşınmak olacaktır.
İşin trajik tarafı bu din dilini kullananların hayatlarında bedel ödemeye dair hiçbir görüntü bulunmamaktadır ve bol keseden üfürülerek nesillerimizin keskinsirke-tekfirciliğe çokça meyyal-geçimsiz ve merhametten uzak prototipler olarak yansımasına neden olunmaktadır.
Mikrofonu/klavyeyi eline alan nice yazarlar/hocalar! öncelikle cehd sahibi müslümanlara höykürmekte ve onları ötekileştirmekle meşgul olmaktadırlar, böylelikle hem kendilerine hem kardeşlik/ümmet duyarlılığına hem nesillerimize yazık etmekteler, yazık çok yazık...

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat