Suudilerden Rusya’ya sessiz onay


Suudilerden Rusya’ya sessiz onay

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 30 Eylül 2015 Çarşamba 03:34


Suudi Arabistan’ın Rusya’nın Suriye’deki askeri yığınağını arttırmasına tepkisiz kalması, Riyad’ın Rusya’nın Suriye’deki siyasi çözüm planına destek vermesi olarak yorumlandı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Lübnan’da yayımlanan es-Sefir gazetesi, Suudi Arabistan’ın Rusya’nın Suriye’deki askeri yığınağı konusunda hiçbir resmi ya da gayri resmi tepki vermediğine dikkat çekerek, Suudi basınının bile bu konuda herhangi bir yorum yapmamasının Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’e verilen bir çeşit örtülü destek olduğunu öne sürdü.

Haberde Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr’in Rusya’nın Suriye’deki son askeri yığınağıyla ilgili olarak on gün önce kendisine yöneltilen bir soruya “Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığı ve Suriye’ye desteği eskiden beri vardı ve biz bunu zaten biliyorduk” diye cevap vermekle yetindiğine dikkat çekildi.

Adil el-Cubeyr’in bu tepkisi ile eski Suudi Dışişleri Bakanı Suud el-Faysal’ın geçtiğimiz yılın nisan ayında yapılan Şarm eş-Şeyh toplantısında Putin’i Arap dünyasını istikrarsızlaştırmaya çalışmakla suçlayan tepkisini karşılaştıran gazete, o dönemde Suudi basınında da Moskova’yı hedef alan sert eleştirilere yer verildiğini hatırlattı.

Rusya’nın Suriye’deki askeri yığınağı artmaya başladığında Suudi Veliahdı Muhammed bin Salman ile Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr’in Rusya’ya gittiğini belirten Riyad’daki diplomatik kaynaklar şunları söylüyor:

“Rusya ile Suudi Arabistan’ın Suriye krizi konusundaki tutumları arasında mahiyet farkı bulunsa da ve Rusya’nın Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in varlığını zorunlu görmesine rağmen Suudiler Beşşar Esed’le hiçbir siyasi çözümü mümkün görmüyor olsa da biz Suudi Arabistan’ın Suriye’deki siyasi çözüm konusunda Rusya ile anlaştığını düşünüyoruz.”

Es-Sefir gazetesi, ayrıca ‘güvenilir’ diye nitelediği kaynaklardan naklen, Riyad’ın Rusya’yı Suriye’de siyasi çözüm konusunda daha fazla rol almaya teşvik ettiğini belirtti ve Riyad’ın bu siyasi çözümün Beşşar Esed’i iktidardan uzaklaştıracağına inandığını yazdı.

Habere göre, Riyad’ı içeriden tanıyan kaynaklar ise Suudi yetkililerinin Suriye rejiminin değişmesini; ancak Suriye ordusuyla devlet kurumlarının kalmasını istediğini ifade etti.

Suudi Arabistan’ın başta IŞİD olmak üzere muhalif gruplar konusunda Rusya ile görüş birliği içinde olduğunun belirtildiği haberde Suudilerin muhalif grupların kendilerine yönelik tehdidinin Rusya’ya yönelik tehdidinden daha büyük olduğunu gördükleri ifade edildi ve Riyad’ın muhalif gruplar konusunda Moskova’ya istihbarat verdiği bildirildi.
YDH

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat