Suriyeli Müslüman mültecilere Şebbiha işkencesi


Suriyeli Müslüman mültecilere Şebbiha işkencesi

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 01 Haziran 2015 Pazartesi 10:23


Suriyeli Direnişçilerin dünya ile tek bağlantı kanalı olan Türkiye hattında ortaya çıkan geçiş yasağı Suriyeli muhalifleri kaçak geçiş yollarına sevk etmekte.

Küre Medya / Haber Merkezi
Kaçak olarak ülkelerine geçiş yaptıkları suçlamasıyla sınırda yakalanıp Öncüpınar Sınır Karakoluna götürülen Suriyeli mücahitlere yapılan işkenceler yuh dedirtti! 

Nisan ayı başında güvenlik gerekçesi ile Suriye sınır kapıları geçişlere kapatıldı. 5. Yılına giren savaş döneminde dünya ile tek bağlantı kanalı olan Türkiye hattında ortaya çıkan geçiş yasağı Suriyeli muhalifleri kaçak geçiş yollarına sevketti. Bir çok sivil Halep’te artan varil bombardımanları ve Halep’in kuzeyinde artan IŞİD tehlikesi sebebi ile tek güvenli liman olarak gördükleri Türkiye’ye geçme mücadelesi veriyor.

Resmi geçiş yolu bulamayan birçok Suriyeli, sınır boyunda kazılan hendek ve telörgülerde ölüm tehlikesini göze alarak sınırı aşmaya çalışmakta.

Savaşta yaralandığı için Türkiye’de tedavi gören ve ailevi nedenlerle Türkiye’de bulunan Suriyelilerin yeniden ülkelerine dönmeleri de aynı zorluklarla mümkün olabilmekte.

Bir çok silahlı yaralama ve ölüm olaylarının yaşandığı Suriye sınırında görev yapan kolluk güçleri, 31 Mayıs günü Öncüpınar sınır karakolunda büyük bir skandala imza attı.

Öldüresiye dövdüler

Sabah saatlerinde Öncüpınar sınır Kapısına gelen Suriyeli 5 mülteci geçiş imkanı bulamadığı için hemen yan tarafta bulunan kaçak geçiş bölgesinden Suriye’ye geçmek istedi.

Aralarında Halep’in en önemli muhalif gruplarından Ebu Amara Tugayı Komutanının da bulunduğu mülteciler geçiş güzergahında Türk piyadeler tarafından yakalandı.

Askeri araçla Öncüpınar Askeri Sınır Karakoluna götürülen 5 Suriyeliden ‘’üzerlerini soyunmalarını isteyen’’ askerler ardından topluca mültecilere saldırdı.

Demir çubuk ve sandalyelerle kendilerine dakikalarca saldırıldığını kaydeden Ebu Amara Tugayı Komutanı Ebu Bekri, öldüresiye dövüldükten sonra sınırın Suriye tarafına atıldıklarını söyledi.

Vücutlarında derin yaralar olduğu halde Suriye tarafında bulunan hastanelere giden Suriyeli mülteciler, kendilerine yönelik bu öfkenin sebebini anlamadıklarını belirtti.

Karakolda sürekli küfür duyduklarını ve bir daha Türkiye’ye gelmemeleri yönünde defalarca hakaretler eşliğinde kendilerine bağrıldığını söyleyen Suriyeli muhalifler kendilerine yönelik kanuni işlemleri peşinen kabul ettiklerini ancak yapılan işkenceyi hak etmediklerini belirttiler.

Ebu Bekri, kendilerine yönelik işkence sürerken komutan olan şahsında ‘’sizi Erdoğan başımıza bela etti şimdi arayında sizi kurtarsın’’ dediğini ifade etti.

Suriyeli Mültecilere günlerce işkence ediliyor

Bayırbucak, Hatay, Reyhanlı ve Kilis bölgesinde 4 yılı aşkın süredir devam eden savaş süresince onlarca suistimal yaşandı.

Yayladağı, Reyhanlı, Hatay, Kilis sınırlarında yakalanan Suriyeli mültecilere günlerce işkence edilmekte. Sınır boyunda görev yapan kolluk kuvvetleri yakaladığı kişileri hiçbir kanuni ilkeye bağlı kalmadan keyfi olarak sorgulamakta ve işkence etmekte. Hatay sınırında yakalanan bir Suriyeli mülteci, 2 buçuk gün kendisine işkence edildiğini, namaz kılmasına ve tuvalete gitmesine dahi izin verilmeden aç susuz karakolda bekletildiğini söyledi.

Türkiye’nin Suriye’ye yönelik resmi destek politikalarına rağmen sınır hattında özellikle askeri personelde görülen düşmanlık geride kalan 4 yıl boyunca sürdü. Türk tarafından açılan ateşle bir çok kişinin hayatını kaybettiği sınır boyunda keyfi uygulamalardan dolayı büyüyen mağduriyetlerden dolayı herhangi bir muhatab mercii bulunmaması en önemli sorun olarak gösteriliyor.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat