Suriyeli mültecilerin sayısı 4 milyonu geçti


Suriyeli mültecilerin sayısı 4 milyonu geçti

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 05 Ağustos 2015 Çarşamba 18:25


BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin açıkladığı raporda Suriyeli Mültecilerin sayısının 4 milyonu geçtiği bildirildi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Suriye’deki çatışmadan komşu ülkelere kaçan mültecilerin sayısı 4 milyonu geçti; bu durum krizin neredeyse çeyrek yüzyıldır UNHCR’nin yetki alanındaki, tek başına dünyadaki en büyük mülteci krizi olduğunu teyit ediyor.
 
Türkiye’ye yeni gelen mülteciler ve Türk yetkililerin halihazırda ülkede bulunan mültecilere ilişkin sağladığı güncellenen veri, komşu ülkelerdeki toplam Suriyeli mülteci sayısını, 4.013.000’den fazlaya çıkardı.
 
Ayrıca buna ek olarak, en az 7.6 milyon kişi Suriye içinde yerlerinden edilmiş durumda; bu insanların çoğu zor koşullarda ve ulaşması zor yerlerde yaşıyor.
 
BM Mülteciler Yüksek Komiseri António Guterres, “Bu, bir nesilde tek bir çatışma nedeniyle yerinden edilmiş en büyük mülteci nüfusu. Dünyanın desteğine ihtiyaç duyan; fakat bunun yerine çok kötü şartlarda yaşayan ve daha da çok fakirliğe sürüklenen bir nüfus,” dedi.
 
Trajik şekilde ve 5. yılında olan Suriye’deki savaşın sona ereceği ufukta görünmezken, kriz yoğunlaşıyor ve mültecilerin sayısı artıyor. Mültecilerin toplam sayısının 4 milyonu geçtiği bu dönüm noktası, sayının 3 milyona ulaşmasının üzerinden neredeyse 10 ay sonra gerçekleşiyor. Şu andaki oranlarda, UNHCR sayının 2015 yılı sonuna kadar yaklaşık 4.27 milyona ulaşmasını bekliyor.
“Kötüleşen koşullar, artan sayıda insanın Avrupa’ya ve daha da öteye doğru hareket etmesine neden oluyor, fakat çok büyük çoğunluk bölgede kalıyor,” diyerek sözlerine devam eden António Guterres, “Biz mültecilerin ve onlara ev sahipliği yapan yerel halkın daha da fazla umutsuzluğa sürüklenmesine izin vermeyi göze alamayız,” dedi.
 
Haziran 2015’te gerçekleşen mülteci akınlarında, 24.000’den fazla insan Tel Abyad ve kuzey Suriye’nin diğer yerlerinden Türkiye geldi. Halihazırda dünyadaki en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olan Türkiye, şu anda bölgedeki Suriyeli mültecilerin tamamının, yaklaşık yüzde 45’ine ev sahipliği yapıyor.
 
4 milyon sayısı, Türkiye’deki 1.805.255, Irak’taki 249.726, Ürdün’deki 629.128, Mısır’daki 132.375 Lübnan’daki 1.172.753 ve Kuzey Afrika’da diğer yerlerdeki 24.055 Suriyeli mülteciyi kapsıyor. Bu sayıya, Avrupa’daki 270.000’den fazla sığınma başvuru sahibi Suriyeli ve bölgeden üçüncü ülkelere yerleştirilmiş olan binlerce Suriyeli dahil değil.
 
Bunun yanında, Suriye mülteci durumuna yönelik fon sağlanması, eşit ölçüde ivedi bir sorun halini aldı. UNHCR, uluslararası insani yardım ve kalkınma yardımı olarak 2015 yılında toplamda 5.5 milyar ABD Doları’na ihtiyaç duyulduğunu tahmin ediyor.
 
Bu fonun önemli bir oranı, bölgedeki başlıca ev sahibi ülkelerin sıkıntıya düşüp istikrarsız hale gelmesini önlemeye yöneliktir. Fakat, Haziran sonları itibarıyla, ihtiyaç duyulan bu miktarın çeyreğinden azı (yüzde 24) sağlanmıştır. Bu durum, mültecilerin kendilerine sağlanan gıda yardımlarında yeni ve zorlu kesintilerle karşılaşması ve hayat kurtaran sağlık hizmetlerine erişmeye ya da çocuklarını okula göndermeye maddi güçlerinin yetmesi için mücadele etmesi anlamına geliyor.
 
Suriyeliler için sürgünde hayat git gide çetinleşiyor. Ürdün’de kampların dışında yaşayan mültecilerin yaklaşık yüzde 86’sı, günde 3.2 ABD Doları olan fakirlik sınırının altında yaşıyor. Lübnan’da ise mültecilerin yüzde 55’i standartların altında olan barınaklarda hayatını sürdürüyor.
 
Kriz sürüp giderken, bölgede eve geri dönme umudu zayıflıyor. Mülteciler yoksullaşıyor ve çocuk işçiliği, dilencilik, çocuk yaşta evlilikler gibi olumsuz başa çıkma uygulamaları artıyor. Zaten hassas durumda olan ev sahibi topluluklarda istihdam, toprak, evsel su ve enerji için yaşanan rekabet, toplulukların bu denli yüksek sayılarla baş edebilme ve mültecilere sağladıkları desteği sürdürme becerilerini zorluyor.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat