Suriyeli mülteci sayısı dört milyonu buldu


Suriyeli mülteci sayısı dört milyonu buldu

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 11 Temmuz 2015 Cumartesi 00:32


Birleşmiş Milletler Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyeli mülteci sayısının 4 milyonu bulduğunu söyledi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Birleşmiş Milletler Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyeli mülteci sayısının 4 milyonu bulduğunu söyledi. Ayrıca mültecilerin birçoğunun yanıp yıkılmış vatanlarına geri döneceklerinden umutsuz olduğunu belirtti.

Kuzey Lübnan mülteci kampında yaşayan bir mülteci olan Yasin Ali kendisine geri dönüp dönemeyecekleri konusunda sorulan bir soruya, “Bizim vatanımıza geri döneceğimizi sanmıyorum” diye cevap verdi.

Yasin Ali 45 yaşında, Kuzey Lübnan mülteci kampında üç çocuğuyla yaşam savaşı veren Suriyeli mülteci bir aile babası. Ali, eşi ve çocuklarıyla düşük ücretlerle ve uzun saatler tarım arazilerinde, elektrik santrallerinde çalışarak geçimini sağlıyor.

KİMSE SAVAŞI SONA ERDİRMEK İÇİN ÇALIŞMIYOR

Ali, Mart 2011 yılında başlayan çatışmalardan sonra ikamet etmekte olduğu Homs ilinden ayrılarak evini terk etti. Ali, “Kimse bizlerin evine dönmesi için ve bu savaşı sona erdirmek için ciddi manada çalışmıyor” diyor.

Dört milyondan fazla Suriyeli şimdi Ortadoğu'da mülteci durumunda ve Ali'nin hissesine kızgınlık ve terk edilme duygusu düşmüş, bunun ötesinde evini terk ederek mülteci olmuş.

Yasin Ali, Yıllar geçiyor ama ne Amerika ne de diğer devletler verdikleri hiçbir sözü tutmuyor, verdikleri sözler hep havada kalıyor, bunu şimdi daha iyi fark ettik diyor. 22 yaşında bir gencin savaş nedeniyle üniversite eğitimini bırakarak mülteci olduğunu söyleyen Ali, şimdi aynı kampta birlikte yaşadıklarını ifade ediyor.

MÜLTECİLERE DÜNYA BİR YÜKMÜŞ GİBİ BAKIYOR

"Avrupalılar evlerinde rahatça yaşıyor ve yemeklerini yiyor, bir ise diğer taraftan evsiz barksız korku içinde, yerimizden yurdumuzdan çıkarılmış olarak yaşıyoruz. Bunu ötesinde bütün dünya bizi sırtında bir yükmüşüz gibi görüyor” diye devam ediyor.

Suriye’de olaylar önce gösterilerle başlamıştı ama daha sonra rejim tarafından kanlı bir şekilde bastırılmaya çalışıldı. BM İnsan Hakları Suriye Gözlemevi’nin belirttiğine göre şimdiye kadar resmi rakamla 230 bin kişi hayatını kaybetti. Asıl rakamın 400 binden fazla olduğu da bilinen bir gerçek.

 BM Mülteciler Komisyonu Başkanı Antonio Guterres Perşembe günü yaptığı açıklamada, Suriyeli mültecilerin sayısının, Ülke içinde 7 milyon 600 bin insanın, ülke dışında ise 4 milyon Suriyelinin mülteci konumuna düştüğünü söyleyen Guterres, “Bu durum tek bir savaşta meydana gelen en büyük mülteci akımıdır” dedi. Daha sonra, “Bu mülteciler, korkunç şartlarda yaşayan ve yoksulluğun en ağır şartlarını gören bir insanlık dramını yaşamakta, acilen bütün dünyanın desteğine ihtiyaç vardır” diye sözlerine ekledi.

 

YILSONUNA KADAR 4 MİLYON MÜLTECİ

 Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü, sadece son 10 ayda 1 milyon Suriyelinin mülteci durumuna düştüğünü, bu hızla devam ettiği takdirde yılsonuna kadar sayının 4 milyon 270 bine ulaşacağını bildirdi.

BM Mülteciler Örgütü daha önce böyle bir krizin ilk defa 1992 yılında Afganistan’da yaşandığını ve 4 milyon 600 bin kişinin mülteci durumuna düştüğünü ifade etti.

Çoğu Suriyeli mülteci, birçok yasal korumadan yoksun olarak ve yoksulluk içinde Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak dahil olmak üzere komşu ülkelerde barınmak zorunda kaldı.

Gerekli maddi yardım toplanmadı

Kötüleşen koşulların, mültecilerin Avrupa’ya daha fazla akın etmesine sebep olacağını söyleyen Guterres, çocuk işçiliğinin de insanlık olarak büyük sorun haline geldiğini belirtti.

BM Mülteciler Örgütü, mültecilerin insani yardımlarının karşılanması için bu yıl gerekli olan parasal miktarın 5,5 milyar dolar civarında olacağını tahmin etmişti. Haziran ayında tahmin edilen bu miktarın ancak % 24’ünün karşılandığını belirtti.

Akdeniz’den Avrupa’ya mülteci akını

Lübnan Hükümeti resmi mülteci kampları oluşturulmasını izin vermedi, şimdi ise Lübnan bir milyondan fazla mültecinin akınına ev sahipliği yapmakla mücadele ediyor. Birçoğunun evrağı olmadığı için kabul etmekte zorlana Lübnan, mültecilerden şüpheli gördüklerini gözaltına almaya başladı. Mülteci kamplarında yaşayan 53 yaşındaki Halid Şeyh, 4 oğluyla birlikte 7 kişinin daha Minyeh mülteci kampında gözaltına alındığını ve hapsedildiğini söyledi.

Lübnan Hükümeti, kendi dar geliriyle kendi halkını ancak idare edebileceğini belirtirken, mülteci akınının ülkeyi ekonomik olarak dar boğaza soktuğunu söylüyor.

BM Mülteciler Örgütü, 2015 yılının ilk yarısında Akdeniz’den Avrupa’ya 137 bin Suriyeli göçmenin geçmeye çalıştığını belirtti.

 

'Hiçbir şey değişmedi'

Bütün dünyanın gözü önünde gelişen insanlık krizi, hiçbir uluslararası kuruluştan ciddi manada yardım görmemekte, bütün olanlar sadece karşıdan seyredilerek geçiştirilmekte. İnsanlığa hizmet için kurulan kuruluşların varlığı, insanlık dramı için hiçbir şeyin değişmediğini göstermekte.

Mazlum insanların dünya emperyalistleri tarafından görmezden gelindiği Suriye mültecileri özelinde bir kez daha kanıtlanış oldu. Bunun en bariz örneklerinden biri de, geçtiğimiz günlerde Bosna Hersek’te yapılan soykırımın bir soykırım olduğu deklare edilecekken, Rusya tarafından tasarının veto edilmesiyle yaşandı.

Yani emperyalistler için ölenler öldüğüyle kalacaktır. İnsanlık için hiçbir şey değişmedi.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat