Suriye rejimi İdlb için bütün imkanlarını kullanacak


Suriye rejimi İdlb için bütün imkanlarını kullanacak

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 05 Haziran 2015 Cuma 10:59


Suriye ordusunun, İdlib’i kurtarmak için daha önce benzeri görülmemiş bir hazırlık yaptığı ve bütün güçlerini seferber ettiği öğrenildi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Edinilen bilgilere göre, Suriye rejimi İdlib kentini Fetih Ordusu’ndan kurtarmak için daha önce rastlanmayan büyüklükte bir askeri güç oluşturdu. Oluşturulan askeri güce Suriye ordusunun yanı sıra Hizbullah, Halk Savunma Güçleri de İdlib’in kurtarılması operasyonuna hazırlandığı bildirildi.

Birliklerin İdlib sınırında toplandığı ve Cisr eş-Şugur ile İdlib’i kurtarmak için büyük harekata hazırlandığı bildirildi. İdlib ve Cisr Şugur, bir ay kadar önce Nusra Cephesi liderliğindeki Fetih Ordusu tarafından ele geçirilmişti.

İdlib’le ilgili harekatın İran Devrim Muhafızları’na Bağlı Kudüs Ordusu’nun Komutanı General Kasım Süleymani tarafından hazırlandığını öne sürülüyor.

İran Devrim Muhafızları Kudüs Kuvvetleri Komutanı Kasım Süleymani, daha önce yaptığı Lazkiye ziyaretinde ve ziyaret sonrası açıklamalarında, Suriye’de birkaç gün içinde olacak gelişmeler tüm dünyayı şaşırtacak demişti.  

İran Devlet Radyo ve Televizyonu geçtiğimiz Pazartesi yaptığı yayında, İranlı bir komutanın, Kasım Süleymani’nin Suriye’deki gelişmelere dikkat çektiğini ve neler yapabileceklerini göreceklerini ifade ederek, yakın bir gelecekte Suriye’de olacaklara bütün dünyanın şaşıracağını söyledi.

İlk kez Lazkiye kırsalını ziyaret eden Süleymani, Fetih Ordusu’nun temas noktaları üzerinde duruyor. Süleymani bu ziyaretinde, yörede bulunan Alevi köylerinde bulunanlarla da bir araya gelerek bölge hakkında görüşmelerde bulunmuştu.

Devrimin başladığı ilk zamanlarda Lazkiye kesiminde bulunan rejim yanlılarına sadece, lojistik destek, silah ve cephane ile sınırlı bir oranda yardımında bulunan İran’ın, sahil bölgesindeki rejim yanlılarına yardımcı olmak için İranlı Subayların ilk kez bu bölgeye geldiğine işaret ediliyor.

Daha önce Suriye rejimi yanlısı köylerle görüşen Süleymani, önümüzdeki günlerde Suriye rejiminin büyük bir savaşa hazırlandığını ve büyük bir savaş başlatılacağını da söylediğinde, İdlib için hazırlık yapıldığı anlaşılıyordu.

Suriye rejiminin İdlib yeniden kazanmak için yaptığı bu hazırlık, çökmekte olan rejime bir morel sağlamak olarak da göreülebilir. Bir çok kaynaktan edinilen bilgilerden, Suriye ordusunun dağılmakta olduğu ve rejimin çökme durumuna geldiği eörenilmişti.

 Şama yakın bir siyasi kaynağın AFP'ye verdiği demeçte, Esad rejimi, üst üste uğradığı ağır yenilgilerin ve kayıpların sonucunda zayıflayan ordu birliklerine destek vermesi için müttefiklerine çağrıda bulunmuş, ilerleyen muhalifleri durdurmak ve savaşmak için destek olmalarını istemişti.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat