Suriye Krizi 7 Yıldır Devam Ediyor


Suriye Krizi 7 Yıldır Devam Ediyor

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 08 Temmuz 2017 Cumartesi 19:00


Yıllardır burada olan Suriyeli kardeşlerimize yönelik nefret söylemi ve şiddet içeren eylemler, bugüne kadar bazı şehirlerde ortaya çıksa da son günlerde olduğu kadar sistemli bir hal almamıştı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Muhammed İkbal Köseoğlu / Suriye Krizi 7 Yıldır Devam Ediyor

Bu süreçte yurdumuza gelen ve kardeşlik hukuku gereği yardımcı olmakla yükümlü olduğumuz Suriyeli göçmen sayısı resmi rakamlara göre 3 milyon civarında. Yıllardır burada olan Suriyeli kardeşlerimize yönelik nefret söylemi ve şiddet içeren eylemler, bugüne kadar bazı şehirlerde ortaya çıksa da son günlerde olduğu kadar sistemli bir hal almamıştı.

Sanki bir el düğmeye basmışcasına, sosyal medya hesapları üzerinden yalan haberler paylaşılmaya başlandı. Aynı anda birçok şehirde küçük çocuklara Suriyeli birileri tarafından tecavüz edildiği iddiası, bir dizi yalan haberin son halkası olarak karşımıza çıktı.

 Gerçekte Suriyelilere ne vatandaşlık dağıtılıyor ne de maaş kartları veriliyordu. Her yabancı öğrenci gibi üniversitelere de sınavla giriyorlardı. Mültecilerle/sığınmacılarla ilgilenen, onların sıkıntılarını çözmeye çalışan sivil toplum kuruluşları ve provakasyonlara gelmeyen sağduyulu vatandaşlarımız bu ve benzeri bütün iftiraların bilincedeler. İçişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre "Suriyelilerin karıştıkları olayların Türkiye'deki toplam asayiş olaylarına oranı 2014 - 2017 arasında yıllık ortalama % 1,32'dir. Bu olayların büyük bir kısmı kendi aralarındaki anlaşmazlıklardan kaynaklanan olaylardır."

Durum böyle olduğu halde; pek çoğu yurt dışından yönetilen sosyal medya hesaplarının ürettiği bütün bu yalanları Türkiye'nin çok okunan bazı gazetelerinin gündemde tutması, siyasetçi diye ortalıkta gezinen ırkçıların ve sürekli toplumun gözü önünde bulunan medyatik/popüler şahısların Suriyelilerin topraklarımızı terk etmesine yönelik insanlık dışı bir kampanyaya destek vermesiyle, muhtelif şehirlerde Suriyelilere yönelik saldırılar gerçekleşti.

Bu saldırıların en ağırı ise önceki gün, ne acıdır ki tarih boyunca hep göç almış Sakarya'da yaşandı. İki alçak tarafindan evinden kaçırılıp tecavüz edilen hamile bir Suriyeli hanım, 10 aylık bebeğiyle beraber başları taşla ezilerek katledildi.

Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşüne paralel bir şekilde tırmandırıldığı dikkat çeken bu nefret kampanyasının tüyler ürpertici sonuçlarının hesabını, bu kampanyaya destek verenler nasıl ödeyecekler? Karnında bebeğiyle tecavüze uğrayan ve 10 aylık bebeği ile başları parçalanarak katledilen bu Suriyeli hanımın kanında, kin ve düşmanlığı tahrik edici nefret paylaşımlarında bulunan herkesin parmağı var.

Hepimiz bu topraklara yüzlerce yıldır bir yerlerden geliyoruz. Kimimiz Asya'dan, kimimiz Kafkasya'dan, kimimiz Balkanlar'dan, kimimiz başka coğrafyalardan... Önce gelenin sonra geleni kovmak istemesindeki eblehlik bir yana; ırk, cinsiyet, doğduğu coğrafya gibi doğarken seçme imkanının olmadığı şeylerle kendini üstün gören ahmaklara rağmen, bir arada, kardeşçe yaşamak için mücadele vermeliyiz.

Coğrafyalarımızın arasına çizilen sınırları önce zihinlerde kaldırmalıyız. Bu topraklar hepimizin ve gidecek başla bir yerimiz yok. FETÖ terör örgütünün saldırılarının yıl dönümü 15 Temmuz yaklaşırken, içeride ve dışarıda, bütün bir ümmet sathında büyük bir mücadele verdiğimizi unutmamalıyız.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat