Suriye direnişinde 6 yılda ne oldu


Suriye direnişinde 6 yılda ne oldu

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 15 Mart 2016 Salı 18:30


Suriye'de 15 Mart 2011'de fitili ateşlenen halk gösterileriyle başlayan ve iç savaşa dönüşen olaylar 5'inci yılını doldurdu.

Küre Medya / Haber Merkezi
Suriye'de 15 Mart 2011'de fitili ateşlenen halk gösterileriyle başlayan ve iç savaşa dönüşen olaylar 5'inci yılını doldurdu. Suriye rejiminin saldırılarının yanı sıra Rus güçlerinin DAEŞ bahanesiyle katlettiği halkın yaşam savaşı sürüyor. 6'ıncı yıl dönümünde Cenevre'de çözüm görüşmeleri sürerken Rus güçleri ve Hizbullah'ın Suriye'den geri çekileceğini açıklaması ise soru işaretlerine sebep oldu.

YÜZBİNLERCE SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Suriye'de iç savaşın 6'ıncı yıl dönümünde rejim güçleri ülkeyi paramparça ederken DAEŞ bahanesiyle Suriye halkını katleden Rusya, ABD ile vardıkları ortak karar çerçevesinde çekilmeye başladı. Suriye'de 15 Mart 2011'de başlayan iç savaşta bugüne kadar 235 binden fazlası sivil olmak üzere, toplam 361 bin kişi iç savaşın kurbanı oldu. Halihazırda 180 bin kişi rejim güçlerince tutuklu durumda. Halep'te 71 bin, Şam'da 67 bin, İdlib'te 36 bin, Dera'da 28 bin, Lazkiye'de 16 bin, Deyrizor'da 8 bin 700, Hama'da 4 bin 900, Rakka'da 3 bin 200 ve Tartus'ta 340 sivil hayatını kaybetti.

GÖRÜŞMELER ÇÖZÜM GETİRMEDİ

15 Mart 2011'de fitili ateşlenen Suriye iç savaşının çözümü için ilk olarak 30 Haziran 2011'de BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi 5 ve Arap Birliği'nden 3 ülke ile Türkiye'nin dışişleri bakanlarının toplandığı İsviçre'nin Cenevre kentindeki görüşmeler çözüm getirmemişti.

İkinci kez Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi, Suriye meselesini görüşmek üzere Rus ve ABD'li yetkililer ile Cenevre'de bir araya geldi. 22 Ocak 2014 tarihinde başlayan ve 25 Mayıs 2014'te Suriye yönetimininde katılımı ile gerçekleşen zirveden yine bir sonuç çıkmadı.

RUSYA ÇEKİLME KARARI ALDI

Son olarak Suriye'deki krize siyasi çözüm bulmak amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde başlatılan ve muhaliflerinde katıldığı Cenevre görüşmeleri, bu kez Rusya'nın çekilmesi kararı ile sonuçlandı.

Rusya bugün çekilme amaçlı ilk uçağını üstten kaldırırken Hizbullah'ın yüzlerce milisinin Lübnan'a döneceğini açıklaması dikkat çekti.

MÜLTECİLER AVRUPAYA AKIN ETMEYE BAŞLADI

Türk,ye ve çevre ülkelerin kapılarını açmasına rağmen daha iyi bir yaşam hayali ile Avrupa ülkelerine gitmek isteyen sığınmacılar sınır kapıları ve denizlerde büyük bir mücadele veriyor. Sığınmacı akını karşısında Almanya'nın öncülüğünde AB Komisyonu, 160 bin sığınmacının üye ülkelere kota sistemine göre dağıtılması kararı aldı sadece 2016'nın Ocak ayında 60 bin, Şubat ayında ise 35 bin sığınmacının Yunan adalarına ulaştığını kaydeden Stiglyamer, “Eğer bir an evvel daha fazla bir şeyler yapılmazsa, Avrupa'ya aylık ulaşan sığınmacı sayısı yeniden 100-150 binlere çıkabilir" dedi.

TÜRKİYE'DEKİ GÖÇMEN SAYISI 3 MİLYONA DAYANDI

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Türkiye'deki Suriyeli göçmen sayısı 2 milyon 733 bin 784, 26 geçici barınma merkezinde kalan Suriyeli sayısı ise 282 bin 815'e ulaştı" bilgisini verdi. Brüksel'de sığınmacı krizini çözebilmek adına gerçekleştirilen Avrupa Birliği -Türkiye Zirvesi'nde sığınmacı yükünü en fazla alan Türkiye'ye 2018 sonuna kadar Suriyeli mülteciler için ek 3 milyar euro verilmesi kararı alındı.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat