Sultanahmet camii turistlerine kıyafet ayarı


Sultanahmet camii turistlerine kıyafet ayarı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 06 Mart 2013 Çarşamba 16:42


Sultanahmet'teki turistlerin giyiniş tarzının manevi ortama uygun olmaması nedeniyle, girişe konulacak olan kıyafetler ziyaretçiler tarafından giyinilmesi istenecek.

Küre Medya / Haber Merkezi
Sultanahmet'teki turistlerin giyiniş tarzının manevi ortama uygun olmaması nedeniyle, girişe konulacak olan kıyafetler ziyaretçiler tarafından giyinilmesi istenecek.Uygulamanın yerli turistleri kapsayıp kapsamadığı ve hazırlanan kıyafetleri ziyaretçilerin giymemesi durumda nasıl bir yöntem uygulanacağı konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Tasarım konusunda çalışmaların sürdüğünü belirten cami imamı İshak Kızılaslan, tek parça ve önden fermuarlı kıyafete kadınlar için şal ekleneceğini söyledi. Kızılaslan ayrıca, akustiği bozulan caminin ses düzeninin Kabe'nin ses sistemini yapan firma tarafından yenileneceğini belirtti.

Yabancı turistler manevi ortama uygun giyinmiyor

Kış aylarında günde yaklaşık 10 bin, yazın ise yaklaşık 40 bin ziyaretçiyi ağırlayan Sultanahmet Camii'nin imamı İshak Kızılaslan, tarihi camide yapılacak yenilikler hakkında Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) konuştu. Özellikle yabancı turistlerin cami içindeki manevi ortama uygun bir kıyafet giymeleri konusunda çalışma yapıldığını söyleyen İshak Kızılaslan, çalışmanın Kültür Turizm İl Müdürlüğü, müftülük, belediye, cami görevlileri ve diğer ilgili yerlerin katılımıyla bir konsensüs halinde yürütüldüğünü anlattı.

Tek tip kıyafet giyecekler

Çalışma sırasında onlarca tasarımın denendiğini ve kıyafet konusunda sona yaklaşıldığını anlatan Kızılaslan, tek parça ve önden fermuarlı, kadın kıyafetinde ayrıca şal eklemesi de olan, rahat ve kullanışlı bir kıyafet hazırlandığını dile getirdi. Kızılaslan ayrıca, tasarımın onlarca model arasından titizlikle eleme yapılarak ortaya çıktığını belirtti.

İshak Kızılaslan, ziyaretçi yoğunluğu nedeniyle camide oluşan koku problemine karşı da bazı tedbirlerin alındığını ifade etti. Bu kapsamda camide özel bir naylon sistemi kullanılacak. Sistemin halıya zarar vermediğini, namaz kılanlar için rahatsız edici bir yanının bulunmadığını anlatan Kızılaslan, cemaatin rahatsız olmaması için bütün hassasiyetin gösterildiğini kaydetti.

Ülkeye giren turistlere ülkemize istediğiniz şekilde girip istediğiniz şekilde davranabilirsiniz,fakat mabedlerimize bu şekilde giremezsiniz gibi bir uygulama sadece kutsal mekanlarda değil hayatın her aşamasında uygulanması gereken bir vazifeyi, dinin bir bütün olarak değil de parçacı yaklaşımlarla bireysel hayata indirgeme çabasında olunduğunun ap açık bir göstergesi olarak gün yüzüne çıkıyor.

Cihan

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat