Şükür Secdesi


Şükür Secdesi

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 29 Haziran 2015 Pazartesi 00:30


Resulullah’ın (s.a.v.) sünnetlerinden biri olan ve genelde Müslümanlar arasında unutulan Şükür Secdesini Zadül Mead’dan nakille paylaşıyoruz.

Küre Medya / Haber Merkezi
Resulullah’ın (s.a.v.) sünnetlerinden biri olan ve genelde Müslümanlar arasında unutulan Şükür Secdesini Zadül Mead’dan nakille paylaşıyoruz.

El Müsned’de Ebi Bekre’den nakledildiğine göre, sevindirici bir habere ulaşıldığında ve bir felaket giderildiğinde şükür secdesi yapmak Allah Resulü ve Ashabı’nın sünnetinde idi. Ebi Bekre bu konuda şu rivayeti naklediyor: “Hz. Peygamber’e sevindirici bir işin haberi gelince, Allah’a şükretmek amacıyla, Allah için şükrederek yerlere kapanırdı.

İbni Mace Enes’ten naklediyor: “Peygamber (a.s.v.) bir şeyle müjdelendi mi, Allah için secde ederek yerlere kapanırdı.

Beyhaki, Buhari’nin şartlarına sahip bir isnadla Ali’den naklediyor: “Hemedanlıların Müslüman olduğu Peygamber’e bildirilince, secde ederek yere kapandı, sonra başını kaldırdı ve şöyle buyurud: “Selam Hemedan üzerine olsun, selam Hemedanlıların üzerine olsun.” Bu hadis Buhari’nin sahihinde kaydedilmektedir. Hadisin tamamı bu isnadla Beyhaki’nin eserinde de yer almaktadır.

El Müsned’de konuyla ilgili olarak Abdurrahman Bin Avf’tan şu haber naklediliyor: “Allah elçisi, Rabbinden sevindirici bir müjde geldiğinde şükür secdesi yapardı. Allah-u Teala şöyle buyurdu: “Kim sana salat okursa bende ona rahmet ederim, kim Sana selam okursa bende ona selam ederim.”

Ebu Davud Sünen’inde Saad Bin Ebi Vakkas’tan alınan şu hadis var: “Allah elçisi ellerini kaldırdı, bir an Allah’tan istedi. Sonra iç kez secde ederek yerlere kapandı. Sonra şöyle dedi: “Rabbimden istekte bulundum, ümmetim için duada bulundum. Rabbime şükrederek secdeye kapandım.”

Kaab Bin Malik’in tevbe ettiği müjdesi Allah resulüne ulaşınca secde ettiğini yine Buhari naklediyor. Ahmed’in kaydettiğin göre, Hz. Ali Haricilerle olan savaş sırasında, Zel-Südeyye’nin  cesedi bulunuca secde etmişti.

Said Bin Mansur da, Hz. Ebu Bekir’in yalancı peygamber Müseylime’nin ölüm haberi gelince secde ettiğini anlatıyor.

Allah resulü secde ayeti geçtiğinde, tekbir alır ve secde ederdi. Secde sırasında bazen şöyle derdi: “Yüzüm onu yaratana, ona şekil verene, güç ve kuvvetiyle kulaklarını ve gözünü ayırt edene secde etti.”

Bazen de şöyle derdi: “Secdem nedeniyle benim günahımı üzerimden indir, ondan dolayı bana ecir ver ve ecrimi kendi katında benim için sakla. Kulun Davud’un secdesini kabul ettiğin gibi, benden de onu kabul eyle”

İbni Kayyım El Cevziyye-Zadül Mead

Yukarı Dön

İlgili Videolar


Etiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat