Srebrenitsa karar tasarısını Rusya veto etti


Srebrenitsa karar tasarısını Rusya veto etti

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 10 Temmuz 2015 Cuma 22:20


Rusya’nın veto etmesi sonucu karar Konsey’den geçmedi, ancak Srebrenitsa’da 20 yıl önce yaşananlar BM’nin gündeminden hiç çıkmadı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 20 yıl önce binlerce Bosnalı Müslüman erkek ve erkek çocuklarının bir hafta süren gaddarlık sonucu katledilmesini bir soykırım olarak ifade eden karar tasarısı, Rusya’nın veto etmesi sonucu Konsey’den geçmedi, ancak Srebrenitsa’da 20 yıl önce yaşananlar BM’nin gündeminden hiç çıkmadı. 

Karar oylaması öncesi BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson ve toplantıya Cenevre’den video bağlantısı ile katılan İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El-Hüseyin 1995 Temmuz ayında yaşanan o korkunç olaylarda alınan derslerin BM’nin her yerinde hala yankılandığını belirttiler ve sivillerin korunmasının sağlanması için uluslararası topluluğun daha fazla çaba harcamasının ve dünyanın dört bir yanında insanlığa karşı işlenen suçlardaki artışa karşı durulabilmesi için küresel işbirliğinin daha uyumlu hale getirilmesinin şart olduğunu belirtti.

 Tasarıda "Srebrenitsa'da işlenen soykırım ve bu savaşta işlenen kanıtlanmış tüm savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar en sert biçimde kınanır" ifadesi yer alıyordu.

 Uluslararası Adalet Divanı ve Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, daha önce Srebrenitsa'da işlenen suçları soykırım olarak nitelendirmişti.

 Eliasson konuşmasında “Bugün burada BM ve uluslararası topluluğun böyle bir trajedinin yaşanmasını engelleyememesinin utancı içinde toplanmış bulunuyoruz. BM Srebrenista’da barınma ve yardım bekleyenleri koruyamamadaki sorumluluğunu kabulleniyor” dedi.

 Eliasson, 20 yıl önce Srebrenista’da 8 bin Bosnalı Müslümanın katledildiği trajediden bu yana BM savaş suçları, etnik temizlik ve soykırım tehditlerine karşı daha etkili yöntemler geliştirdiğini söyledi. Eliasson, önleyici tedbirlerin alınmasının artık bir “zaruret” olduğunu belirtti ve barışgücü askerlerinin görev tanımlarına sivilleri koruma maddesinin açık olarak eklendiğini ifade etti.

Eliasson, tüm gelişmelere rağmen, üye devletler arasındaki görüş ayrılıkları ve mahrum bırakılan siyasi ve maddi destek nedeniyle barışgücü askerlerinin sivilleri koruma çabalarında günümüzde de zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

 Eliasson, Güvenlik Konseyi ve Genel Kurulun bu sorunların üstesinden gelmesi gerektiğini belirtti.

 Yanlış yaptık

 Günümüzde Suriye, Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Burundi ve Myanmar’da yaşanan krizler ile Srebrenista’da yaşananlar arasındaki benzerliklere değinen El-Hüseyin de “BM’ye saygı gösterilmedikçe yeni katlimalar yapılması ihtimali de ortada olacaktır” dedi

 İnsan Hakları Yüksek Komiseri El-Hüseyin, “Eğer BM sivilleri koruma taahhüdünü yerine getirmek istiyor ise kararlı, birlik içinde ve amacı açık bir şekilde hareket etmeli” diye konuştu.

 Hüseyin, 20 yıl önce olduğu gibi bugün de BM’nin alacağı derin dersler olduğunu sözlerine eklerken, “O zaman aşikarken olacakları görememe durumu bugün hala bizimle, hala kiminle, neyle karşı karşıya olduğumuzu anlamıyoruz” ifadelerini kullandı.

 Katliama götüren olayları ayrıntılı olarak İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bosna savaşının ilk günlerinde büyümekte olan tehditleri ele alırken BM’nin tutumunu “beceriksiz” olarak nitelerken, BM’nin “tereddüt” ve “çekingenliği”nin Srebrenitsa trajedisinin yaşanmasında etkili olduğunu kaydetti.

 Zeid El Hüseyin “Srebrenitsa halkı kiminle karşı karşıya olduğunu ve başlarına ne geleceğini çok iyi bilirken biz çok yanlış anladık. Durup bu konuları derinlemesine düşünmedik” dedi.

 Zeid El Hüseyin Srebrenitsa’dan alınacak en temel dersin BM’nin ihtilaflarda başarı sağlayabilmesi için BM’ye saygı duyulması gerektiği olduğunu kaydetti ve “Barışı korumada BM’nin etkili olabilmesi için ihtilaf halindeki tüm taraflar ve özellikle saldıran taraf bu Konseyi, kararlarını ve oradaki BM mevcudiyetini kabul etmelidir. Çok ciddi sonuçlar olacağı ve suçların cezasız kalmayacağına inanmalıdırlar” diye konuştu.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat