Soma'da maden faciası: 238 ölü


Soma'da maden faciası: 238 ölü

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 13 Mayıs 2014 Salı 19:30


Manisa'nın Soma İlçesinde kömür ocağında yangın çıktı. Soma Kaymakamının verdiği bilgiye göre 200'den fazla işçi mahsur kaldı. Başbakan Erdoğan, Soma'da madendeki yangında ölenlerin sayısının 238 olduğunu açıkladı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki özel bir şirkete ait kömür ocağından, bugün saat 15.30'da trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı. 

Yakındaki bir maden ocağından gelen talhiye ekibi kurtarma çalışmalarına başlarken, tedbir amacıyla bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi.

Soma'da maden ocağındaki yangında şu ana kadar 238 kişi hayatını kaybetti. Vefat edenleri 124'ünün kimlik tespiti gerçekleştirildi.

AFAD'DAN AÇIKLAMA

AFAD yaptığı açıklamada, 17 işçi öldüğünü 11 işçinin yaralandığını 200'ün üzerinde işçinin mahsur kaldığını açıkladı. Soma'da maden ocağındaki yangın sonrası madenin içinde mahsur kalan işçilerden bazıları sağ olarak çıkarılmaya başlandı.

BAZI İŞÇİLER MADENDEN ÇIKARILMAYA BAŞLADI

Soma'da maden ocağındaki yangın sonrası mahsur kalan bazı işçiler, madenden çıkarılmaya başladı

Maden sahasına ulaşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise: 400'e yakın ekip çalışma yapıyor. Tek amacımız mahsur kalan işçileri kurtarmak. Hayatını kaybeden madenci sayısı hakkında şu anda birşey demek istemiyorum" dedi. 

İLK AÇIKLAMA KAYMAKAM'DAN GELDİ
 Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, yerin 2 bin metre altındaki madende patlama sonrası yangın çıktığını söyledi. 20 kişinin ocaktan kurtarıldığını belirten Atçı, "En az 200-300 kişi mahsur kaldı" diye konuştu.  Olay sonrası bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi. Madende yoğun duman var, ekipler yangına müdahale etti.KINIK'TA DA SOĞUKHAVA DEPOSU HAZIRLANDI

Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki Türkiye'yi yasa boğan maden faciasının ardından cenazelerin konulduğu Manisa Kırkağaç'ta kavunların saklandığı soğukhava deposu ve yine morga dönüştürülen 2 TIR yetersiz kalınca, bu kez İzmir'in Kınık İlçesi'ndeki soğukhava deposu dakullanılmaya başlandı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yetkilileri, bu sabah Kınık Belediye Başkanı Ak Partili Sadık Doğruer'i arayıp, ilçede soğuk hava deposu olup, olmadığı hakkında bilgi aldı. Başkan Doğruer'in süt ürünleri için belediyeye ait bir soğuk hava deposunun olduğunu belirtmesi üzerine, Soma'daki madende yerin metrelerce altında yaşamını yitiren madencilerin cenazelerinin konulması için gerekli hazırlıkların yapılması istendi. Bunun üzerine çevre ilçelerden ambulans ve cenaze aracı takviyesi yapıldı. Çevre il ve ilçelerden Adli Tıp uzmanları ve savcılar otopsi ve kimlik tespiti için ilçeye geldi. Hazırlıkların tamamlanmasıyla birlikte cenazeler de ilçeye getirilerek, soğuk hava deposuna konulmaya başladı.


3 GÜN MİLLİ YAS İLAN EDİLDİ

Taner Yıldız, son olarak ölü sayısının 205'e yükseldiğini, yurtiçi ve yurtdışındaki temsilciliklerde bayrakların yarıya indirileceğini söyledi.

Yıldız ayrıca, cuma günü hutbelerde bu elim olayın anlatılacağını da söyledi. Bir yandan otopsiler bir yandan da adli kurumlar ilgileniyor. Herhangi bir grizu patlaması olmadı. Hiçbir kardeşimizin yanarak vefat ettiğini görmedik. Arama ve kurtarma ekiplerinin de sağlıklarını düşünerek temkinli hareket ediyoruz. 500'e yakın kurtarma ekibini de düşünmeliyiz.

Yaralılardan 4'ü ağır demiştim onlar iyleşti. 57 yaralı işçimizin durumu gayet iyi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Soma'da madendeki yangında ölenlerin sayısının 238 olduğunu açıkladı.ÖLÜMLER KARBONMONOKSİT YÜZÜNDEN

İşçi kardeşlerimiz karbonmonoksit zehirlenmesinden dolayı hayatını kaybetti. Adli ve idari olaylar sabaha kadar gündemimizde olmayacak.
Bu arada trafoda çıkan yangın sonrası tüm galerileri dumanın sardığı ve yangının vardiya değişimine rastlaması nedeniyle çok sayıda işçinin dumandan etkilendiği ifade edildi.

Madenden yaralı olarak kurtarılan bazı işçilerin gönderildiği Soma Vefa Hastanesi'nde işçi yakınlarıyla hastanenin güvenlik görevlileri arasında zaman zaman arbede çıktı.

 ÖZEL EKİP GÖREVLENDİRİLDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca, Soma'da özel şirketin işlettiği kömür madeninde çıkan yangınla ilgili inceleme yapılması amacıyla 3 iş müfettişi görevlendirildi.

Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, Soma'daki maden ocağında çıkan yangının ardından İzmir Teftiş Grup Başkanlığından 3 iş müfettişine inceleme görevi verildi.

Öte yandan, İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel de Soma'ya gitmek üzere Bursa'dan hareket etti.
Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat