'Şii örgüt Suriye'den çekilme kararı aldı'


'Şii örgüt Suriye'den çekilme kararı aldı'

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 20 Mayıs 2015 Çarşamba 09:45


2012 yılından bu yana Suriye'de muhaliflere karşı Esed rejimiyle birlikte savaşan Ebul Fadl Abbas Tugayı'nın Suriye'den çekilme kararı aldığı öne sürüldü.

Küre Medya / Haber Merkezi
Arapça yayın yapan El Dorar internet sitesinin haberine göre; 2012 yılından beri BAAS rejimi ile birlikte Suriye'de muhaliflere karşı savaşan Ebul Fadl Abbas Tugayı, Suriye'deki güçlerini geri çekme kararı aldı.

Timetürk'ün habere göre; Savaşın başlarında Şam'ın Seyyide Zeynep bölgesinde faaliyet gösteren ve yayınladığı videolara adından sıkça söz ettiren örgüt, daha sonra Halep kırsalında rejim güçleriyle birlikte hareket etmiş ve güçlerinin büyük kısmını Halep eyaletine kaydırmıştı.
 
El Dorar'a göre, Ebul Fadl Abbas Tugayı'nın Suriye'den çekilme kararı almasında Irak'ın en büyük kentlerinden Ramadi'nin Sünni aşiretler ve IŞİD tarafından ele geçirilmesi etkili oldu. Bilindiği üzere bir buçuk yıldır Anbar eyaletinin idari merkezi Ramadi kentine saldıran Iraklı Bağdat rejimi muhalifi güçler, geçtiğimiz günlerde Ramadi'nin merkezini ele geçirmiş ve Irak Ordusu'na ait merkezlerde yüklü miktarda silah ele geçirmişti. Irak kaynaklarına göre Ramadi'de ciddi bir silah ve cephane ele geçiren IŞİD'in de içerisinde olduğu muhalifler, özellikle Anbar eyaletinde etkilerini daha da arttıracaklar. Irak'taki kaosun büyümesi ise Irak kökenli Şii örgüt Ebul Fadl Abbas Tugayı'nın Suriye'den çekilmesine sebep oldu.
 
El Dorar'a göre ise bugün Esed güçlerine bağlı üst düzey isimler ile örgütün üst düzey yöneticileri arasında örgütün çekilmesinin ardından oluşacak boşluğun doldurulmasına yönelik bir toplantı yapılacak. "Irak'taki cihad Halep'teki savaştan daha mühimdir" diyen örgüt yöneticilerinin Bağdat ve Kerbela'ya yönelik bir ileri hamleye karşı koymak amacıyla Irak'a döneceği ifade ediliyor.
 
Suriye'de 2012 yılından bu yana Şii milisler faaliyet gösterirken özellikle 2013 yılında başlayan Kuseyr Savaşı ile birlikte Şii milislerin varlığı artık gizlenemez boyuta ulaşmıştı. Halihazırda Şam kırsalında Suriye rejiminden bağımsız yürütülen operasyon ise tamamen Lübnanlı Şii milisler tarafından koordine ediliyor ve bölgeden edinilen bilgilere savaşa dahil olan tek Lübnanlı Şii grup Hizbullah değil. Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre Kalemun'daki saldırıya Lübnanlı Şii Emel örgütü de katılıyor. 
 
Muhalif kaynaklar ise Halep'ten Ebul Fadl Abbas Tugayı'nın çekilmesinin hem Irak'taki savaşla hem de Halep kırsalını iyi tanıyan örgütün bölgedeki savaşı kazanamayacağını anlamasıyla ilgili olduğunu savunuyor.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat