Şifa deposu Adaçayı ve faydaları


Şifa deposu Adaçayı ve faydaları

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 25 Nisan 2015 Cumartesi 16:02


Allah'ın bütün kainatı ve yaratttıklarını insanlığın hizmetine sunduğunu, yarattıklarının her birinin kendisinin ayetleri olduğunu Kur'anda bizlere bildirmiştir. Sayılamayacak kadar çok çeşidin olduğu şifalı bitkilerden biri de Adaçayıdır.

Küre Medya / Haber Merkezi
Adaçayı

Yumuşak yapısı ve tatlı bir tadı olan adaçayı yeşil, kurutulmuş yapraklar veya toz şeklinde olarak on iki ay boyunca bulunan şifalı bitkidir. Adaçayı, yaprakları griye çalan yeşil renktedir, tarih boyunca hem gıda olarak hem de sağlığa faydaları ile bir tedavi için yaygın olarak kullanılmıştır ve günümüzde de kullanılmaya devam edilmektedir

Adaçayının faydaları

    >Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar

   > Beyin fonksiyonlarını geliştirir

    >Bronşit ve astım belirtilerini hafifletir

    >Karaciğeri temizler

    >İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olur

    >Aşırı terlemeyi azaltır

    >Stresi azaltır

    >Sakinleştirir

    >Menopoz sonrası belirtileri hafifletir

    >Saçların beyazlamasını yavaşlatır

    >Mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılır

    >Hafızayı güçlendirir

    >Alzheimer’a karşı yardımcı olarak kullanılır

    >Kan şekerini düşürür

    >Dişeti iltihaplanmasına karşı kullanılır

    >Ağız yaralarının tedavisinde kullanılır

    >Sinirsel baş ağrısını hafifletir

    >Safra kesesini çalıştırır

    >Gargara suyu olarak kullanılır

    >Boğaz ağrısını alır

Adaçayının Hazırlanışı?

Kaynamış suyun üzerine iki çorba kaşığı adaçayı dökün ve demlenmesini bekleyin. 5-10 dakika kadar beklettikten sonra içebilirsiniz. Adaçayını çok kullanırsanız acı bir tadı olabilir. Tatlandırmak için bir iki damla limon sıkabilir ve bal ekleyebilirsiniz. Tüketilmesi tavsiye edilen miktar günde 1-2 fincandır.

 

Adaçayının Sağlığa Faydaları

Adaçayının faydaları başta sindirim sistemi sorunlarına ve hafızayı güçlendirmeye yönelik olarak kullanımı olmak üzere dahili enfeksiyonlardan koruma, terlemeyi azaltma ve saç bakımına kadar pek çok alanda görülmekte. Adaçayı sadece kurutulmuş yapraklarla hazırlanan çay şeklinde değil taze yapraklardan özü çıkarılarak hazırlanan yağ şeklinde de kullanılmakta. Ancak yağı daha kuvvetli ve konsantre olduğu için kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerekir.

Baharat olarak ya da çay formunda adaçayı kullanımı iltihaplı hastalığı olanlara bronşiyal astım ve aterosklerozu olan kişilere tavsiye edilmektedir. Doğal bir antioksidan olarak kullanılabilir. 2 çay kaşığı adaçayı günlük K vitamini ihtiyacının %30’unu karşılamaya yeter. K vitamini kanın normal olarak pıhtılaşabilmesi, kemiklerin güçlü kalabilmesi, hastalıklardan daha yüksek düzeyde korunma ve yaraların iyileşmesi için gereklidir.

Beyinde bulunan kan damarlarının sağlığını korumak için uzunca süredir geleneksel olarak kullanılan adaçayı beyin fonksiyonunun azaldığı hastalıkların tedavisinde kullanılmakta.

Adaçayı aynı zamanda saç, kepek, yağlı saç, ya da kafa derisi enfeksiyonları için durulama suyu olarak tavsiye edilmekte. Aynı zamanda gri veya beyaz renkli saçlarda gözle görülür şekilde eski rengine dönme sağladığı yönünde bazı çalışmalar bulunuyor.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat