Şeyh Raid Salah Diye Bir Mektep Var


Şeyh Raid Salah Diye Bir Mektep Var

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 19 Haziran 2016 Pazar 01:06


Herkesin isminden aldığı bir pay var, deniliyor. Bu söz tamamıyla 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarındaki İslamî Hareket’in lideri Şeyh Raid Salah için geçerlidir.

Küre Medya / Haber Merkezi
Mustafa Es-Savvaf

Herkesin isminden aldığı bir pay var, deniliyor. Bu söz tamamıyla 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarındaki İslamî Hareket’in lideri Şeyh Raid Salah için geçerlidir. Evet, o İslami çalışma alanında bir lider ve önderdir. O, Mescidi Aksa’yı savunmak ve korumak için araç ve yöntem bulmada lider ve önderdir. Aynı şekilde Salah ismiyle de müsemmadır. Sözünde iyi, amelinde iyi ve topluma faydalı olma noktasında iyi biridir.

O gerçekten Raid ve Salah’tır.

 (Raid: Öncü, lider; Salah ise iyi, faydalı demektir).

Allah ana babasına bu ismi ilham etmişti. Çünkü O, yaratandır, latif ve habirdir. Allah olanları ve olacak olanları da biliyordu. Allah, zamanımızda Mescidi Aksa’yı korumak adına meşaleyi eline alacak, bayrakları hareket ettirecek, işgalcinin cinayetlerini ve kirli niyetlerini deşifre edecek, nesiller yetiştirecek Raid Salah gibi bir adama ihtiyaç olduğunu biliyordu.

İşgal rejimi Şeyh Raid Salah’ın yalnız olduğunu düşünüyordu. Onun meydanlardan uzaklaştırılmasıyla Mescidi Aksa’nın savunmasız ve korumasız kalacağını zannediyordu. Hâlbuki işgalci Salah’ın mir mektep ve medrese olduğunu, kendi yöntemleriyle kimliklerini sildiğini zannettiği gençleri mezun ettiğini unutuyor. Şeyh bu nesli çok iyi biliyor ve tanıyor. Onun kadar olmasa da, işgalciye karşı oldukça sağlam ve sert, hakkını daha fazla sahiplenen, kutsal mekânlarını önemseyen ve savunulması gerektiğine kanaat getiren bir nesil yetiştirmeyi başardı. Salah işgalcinin sihrini bozan bir lider, bir rehber ve öncüdür.

Şeyh Raid Salah zindana atıldı. Kendisine ve yaptığı işe ceza olsun diye zindana atıldı. İşgalci bununla, “Salah’ın işini yapanların varacağı yer zindandır” mesajını verdi. Fakat işgalci, zindanı bir mektep bilip burada Allah ile baş başa kaldıklarını, O’nu daha iyi tanıdıklarını, takva azığı edindiklerini, sabır öğrendiklerini, azimlerini artıracak direnci kazandıklarını düşünen bir nesille karşı karşıya olduğunu unutuyor.

Artık Filistin’de tek bir Raid Salah yoktur. Binlerce Raid Salah var. Bunlar, onun bıraktığı sancağı almış yol alıyorlar. Bunlar, Mescidi Aksa’yı savunma yürüyüşünde ondan ders almak için zindandan çıkışını beklemektedirler. Onlar Allah özgürlüğü ve işgalden kurtulmayı nasip edinceye kadar bu yürüyüşü sürdüreceklerdir.

İşgalci, Şeyh Raid Salah’ı tutuklayıp zindana atmakla geride kalanları korkutacağını sanıyor. Hâlbuki bunu daha önce de denemiş ve sonucun aksi yönde olduğunu görmüştü. Bu aptalların tutumudur. Sanki aptallık Allah’ın işgalciye musallat ettiği Allah’ın askerleridir. Çünkü bu tutuklama insanların Şeyh’in çevresini terk etmelerine neden olmadı. Aksine sadece İslami Hareket mensuplarının değil diğer insanların da onun etrafında kenetlenmelerine neden oldu. Binlerce kişi, Raid Salah’ın temsil ettiği İslamî Hareket’e katıldı.

Şeyh Raid Salah zindana girerken hiç de morali bozuk değildi. Sarsılmadı da. Bu işgalcinin ve başkalarının alışık olduğu bir durum değildir. Bir insan büyük bir gösteri, yürüyüş, festival havası içinde, şarkılar eşliğinde zindana yürür mü? İşte bu, işgalciyi fazlasıyla öfkelendirdi. Öfkeden parmaklarını ısırmasına neden oldu. Allah bunların oyununu bozacak, tuzağını boşa çıkaracaktır. Şeyh Raid Salah ile yanında olanların ve bütün Filistinlilerin derecesini hem içerde hem de dışarıda yükseltecektir.

Şeyh Raid Salah ve kardeşleri yollarına devam edeceklerdir. Ne ölüm, ne zindan ne de gardiyanlar onları alıkoyabilecek. Çünkü onlarda sınırı olmayan bir iman ve akide vardır. Burada can ve malın feda edilebileceği bir dava vardır. Şeyh Raid Salah, arkadaşları ve bütün Filistin halkı ne güzel söylüyor:

“Aksa! Canımız ve kanımız sana feda!

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat