Şeyh Ömer Abdurrahman vefat etti


Şeyh Ömer Abdurrahman vefat etti

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 20 Şubat 2017 Pazartesi 11:50


ABD'de tutuklu bulunan Mısır'daki Cemaat-i İslamiye'nin kurucusu ve manevi lideri Şeyh Ömer Abdurrahman 79 yaşında hayatını kaybetti

Küre Medya / Haber Merkezi
ABD'de tutuklu bulunan Mısır'daki Cemaat-i İslamiye'nin kurucusu ve manevi lideri Şeyh Ömer Abdurrahman'ın 79 yaşında vefat ettiği bildirildi.

Mısır'daki Cemaat-i İslamiye'nin kurucusu ve manevi lideri Şeyh Ömer Abdurrahman'ın oğlu Muhammed, yaptığı açıklamada, "ABD makamları, ailemize babamın vefat ettiğini bildirdi" dedi.

Abdurrahman'ın (79) Mısır'da defnedilmesi yönünde vasiyetinin olduğu bilgisini veren Muhammed, cenazenin Mısır'a iadesi için gerekli adımların atılacağını, bu çerçevede Abdurrahman'ın avukatı Ramsey Clark ile temasa geçeceklerini ifade etti.

Cemaat-i İslamiye'nin siyasi kolu İmar ve Kalkınma Partisi Basın Müsteşarı Halid eş-Şerif de Abdurrahman'ın davasını takip eden Hukuk Müşavirliği'nin, Abdurrahman'ın eşini arayarak vefat haberini ilettiğini söyledi.

Şerif, Abdurrahman'ın ailesi ve avukatının, cenazenin Mısır'a gönderilmesini talep ettiklerini, ancak bu yönde işlemlerin henüz başlamadığını bildirdi.

ŞEYH ABDURRAHMAN ÖMER KİMDİR?

1938 Mısır doğumlu olan Ömer Abdurrahman küçükken geçirdiği bir hastalık yüzünden görme yetisini kaybetti. Abdurrahman el-Ezher de öğrenim gördü ve bu üniversiteden profesörlük unvanı almıştı. Abdurrahman 1969'da Cemal Abdülnasır için kullandığı Firavun benzetmesi yüzünden tutuklanmıştı. Ancak 1971'de dönemin Cumhurbaşkanı Enver Sedat'ın emri üzerine serbest bırakılmıştı.

1971-78 yılları arasında Suudi Arabistan'ın çeşitli üniversitelerinde ders veren Ömer Abdurrahman, Kahire'ye döndükten sonra camilerde vaaz vermeye başlamıştı. Ekim 1981'de Enver Sedat suikastı sanıklarının kendisinden fetva aldıklarını iddia etmeleriyle tutuklanan ancak daha sonra Fayyum şehrinde zorunlu ikamete tabi tutulan Abdurrahman, 1990 yılında Suudi Arabistan'a gitmek üzere Mısır'dan ayrılmıştı. Fakat bu ülkenin kendisini kabul etmemesi üzerine Sudan'a, ardından da turist vizesiyle ABD'ye geçmişti.

ABD'de bulunduğu sürede 5 turist merkezine yapılan saldırıyı azmettirmekle suçlanmış ve federal mahkeme tarafından tutuklanmıştı. 1995'de müebbet hapis cezası verilen Ömer Abdurrahman vefat ettiği güne kadar cezaevinde tutulmuştu. Zaman zaman ABD'nin işkencelerine maruz kaldığı için gündeme gelen Ömer Abdurrahman bununla ilgili bir mektup yazıp ümmete durumundan haber vermişti.

Yukarı Dön

İlgili Videolar


Etiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat