Saflar netleşiyor: AB büyükelçileri HDP gurubunda


Saflar netleşiyor: AB büyükelçileri HDP gurubunda

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 08 Kasım 2016 Salı 16:12


Meclis'ten çalışmalarını durduracağını söyleyen HDP, AB Büyükelçilerini grup toplantısına çağırdı..

Küre Medya / Haber Merkezi
Al Jazeera'nin haberine göre HDP, henüz 1 gün önce Meclis'ten çekilme kararı alsa da Meclis'teki çalışmalarına devam ediyor.

Partililer, bugün grupta hazırlık yaptı. Eş Başkanlar olmadan gerçekleştirilen grup toplantısının ağır konukları vardı.

Buna göre davet edilen AB Büyükleçileri grupta yer aldı.
Belçika Büyükelçisi Trentesau, neden geldiğine ilişkin soruya, "Bir siyasi partinin temsilcilerinin tutuklanması ciddi bir iştir. Konuyu kendilerinden dinlemek üzere buradayım" diye yanıtladı.Yunanistan, Finlandiya, Avusturya gibi ülkeler ile Avrupa Birliği Türkiye delegasyonu da toplantıda temsil edildi. Bu isimler için simültane tercüme yapıldı.

Toplantı açılışında konuşan HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, milletvekillerinin “tutuklu değil rehin” olduklarını söyledi.

YÜKSEKDAĞ'IN MESAJI

Grup toplantısı önce Kandıra Cezaevinde tutuklu bulunan Eş Başkan Figen Yüksekdağ'ın gönderdiği mesajın okunmasıyla başladı.

Yüksekdağ, mesajında “Direncimizi kıramazlar. Kimse moralini bozmasın. Gardını düşürmesin, bu nefret ve saldırganlığın korkudan olduğunu unutmasın” ifadelerini kullandı.

DEMİRTAŞ'IN MESAJI

Ardından ise Demirtaş'ın Edirne Cezaevi'nden el yazısıyla gönderdiği mesaj okundu. Demirtaş'ın mesajında şu ifadeler yer aldı:

“Bizim milletvekillerimizle birlikte rehin alınmamız sadece şahsımıza yönelik bir saldırı değildir. Ülkemizde kardeşçe, eşitçe, barış içinde bir yaşamı savunan bizlere yönelik bu saldırının tüm demokrasi güçlerine yapılmış ortak bir saldırı olduğu unutulmamalıdır. Dört duvar arasında da olsak dışarıdaki mücadelenin bir parçası olmaya devam edeceğiz.”

MECLİS TV'DE YAYINLANMADI

Eş Başkanlar konuşmadığı için Meclis Tv'nin canlı yayınlamadığı toplantı, Demirtaş ve Yüksekdağ'ın daha önce yaptıkları konuşmalardan hazırlanan videonun gösterilmesiyle sona erdi.

"GENEL MERKEZ'E GİREMİYORUZ"

Toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, milletvekillerinin Genel Merkez binasına girişine halen izin verilmediğini söyledi. Polislerin binaya girmek isteyen milletvekillerine kimlik sorduğunu, buna rağmen sadece çalışanları binaya aldığını söyledi.

Partinin grup toplantısı hariç Meclis çalışmalarına katılmayacağını hatırlatan Bilgen, önümüzdeki günlerde bu kararı yeniden değerlendirebileceklerini, başka yöntemler de geliştirebileceklerini belirtti.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat