Saddam’dan Kürtler’e: Kerkük’ün önemini biliyor musunuz?


Saddam’dan Kürtler’e: Kerkük’ün önemini biliyor musunuz?

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 28 Mayıs 2016 Cumartesi 23:48


Bağdat’ın ekonomik baskıları, Kerkük’teki herkesi rahatsız etmekle beraber, yöneticiler gelecek konusunda hemfikir değil.

Küre Medya / Haber Merkezi
Kürtler, Kerkük’ün Kürdistan Bölgesi’ne bağlanması için önümüzdeki süreçte diplomasi atağına geçiyor.

 ABD ziyareti sırasında Amerika’nın Sesi Radyosu’na konuşan Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, “Kürdistan Bölgesi’ne mi bağlanmak istiyorlar, bağımsız bir bölge mi olmak istiyorlar? Referandum yapıp Kerkük halkının ne istediğinin öğrenilmesi lazım” dedi.

 Vali Kerim’e göre referandum için zemin uygun.

 Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanlık Konseyi Üyesi Muhammed Kemal, referandum için hazırlık gerektiğini söyledi.

 Kemal, Kerkük referandumunun, Kürdistan Bölgesi’nde yapılması planlanan referandumla birleştirilmesi gerektiğini belirterek, “Kerkük hakkında başka bir referanduma gerek kalmaması için, bu şekilde yapılmalı” diyor.

 KDP’li yetkili, Kerkük’te yaşayan Arap ve Türkmenler’in de tavrının değiştiğini ve Kürdistan Bölgesi’ne bağlanmanın en iyi seçenek olduğunu düşündüklerini belirtti.

 Kürdistan Bölgesi sınırları dışında bulunan ve Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesiyle geleceklerinin belirlenmesi öngörülen Kürt toprakları, “sorunlu  bölgeler” ya da “tartışmalı bölgeler” olarak adlandırılıyor.

 Kerkük’ü de kapsayan 140’ıncı madde, sözkonusu yerlerde nüfus sayımı ve referandum yapılmasını öngörüyor.

 Türkmenler ne diyor?

 Türkmen Cephesi Kerkük yetkililerinden Tahsin Muhammed Ali ise, “Biz birlikte yaşamdan yanayız. Ortak yönetim talep ediyoruz. Kerkük halkının her kararını kabul edeceğiz” diye konuştu.

 Muhammed Ali, “Kürdistan Bölgesi’ne bağlanmak halkın çıkarınaysa karşı çıkmayız. Ancak Kürdistan’ın da mali sorunu var. Partilerinin de anlaşmazlıkları çok. Kerkük için en iyisi yasal bir çözüm bulmak ve parlamentodan karar çıkarmak” ifadelerini kullandı.

 Türkmen yetkili, Kerkük’ün bağımsız bir bölge olması için bir proje sunduklarını söyledi.

 Irak Parlamentosu Kürt üyesi Şıwan Davudi, Kerkük’ün Erbil ve Bağdat arasında sıkıştığını, Bağdat’ın Kerkük’ten git gide uzaklaştığını, Erbil’in ise yakınlaştığını düşünüyor.

 Referandumun slogandan ibaret olduğunu söyleyen Davudi, “Önce Kerkük’ün sorunları çözülmeli, sonra referandumdan söz edilmeli” diyor.

 Saddam’ın çözümü neydi?

 Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) eski Politbüro Üyesi Fereydun Abdulkadir, 1983- 84’te dönemin Irak Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin’in kendilerine Bağdat’ta imzalamak üzere bir anlaşma sunduğunu anlattı.

 Abdulkadir, “Saddam bize, ‘Kerkük Irak’ın toprak bütünlüğü için ne kadar önemli biliyor musunuz? Kerkük’ü size verecek olsam anında Irak’a sırtınızı döner, ayrılırsınız. Ancak ben ortak bir yönetim sunuyorum’ dedi” diye konuştu.

 Saddam’ın KYB lideri Celal Talabani’ye gülerek, “Gelecekte güçlenirseniz, Kerkük’ü bizden alın. Yok eğer biz güçlenirsek, sizden alırız” dediğini anlatan Abdulkadir o görüşmeyi şunları söyledi:

 “Mam Celal’in Saddam’ın sözlerine güveni yoktu. Bu yüzden anlaşmayı imzalamadı. Saddam, ‘Daha önce de Barzani ve oğullarıyla Kerkük konusunda anlaşamadık’ dedi.”

Kaynak: Rudaw 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat