"Rusya'yı Ukrayna'ya kim çağırdı?"


"Rusya'yı Ukrayna'ya kim çağırdı?"

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 09 Mart 2016 Çarşamba 20:30


Türkiye ve Ukrayna'nın liderleri Ankara'da bir araya geldi. Erdoğan ortak basın toplantısında "Suriye yönetimi bizi çağırdı onun için Suriye'deyiz' diyen Rusya, kendilerini kimler çağırdı da Ukrayna'ya girdiler?" diye sordu.

Küre Medya / Haber Merkezi
Rusya ile büyük sorunlar yaşayan iki ülkenin lideri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko Ankara'da bir araya geldi. Ukrayna heyetinde, Kırım Tatar Türklerinin Lideri ve Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da yer aldı.  Erdoğan ve Poroşenko, karşılamanın ardından baş başa görüşmeye geçti. Bu görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Poroşenko, Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey oturumuna katıldı. 

Toplantı sonrası düzenlenen ortak basın açıklamasında Erdoğan Rusya'ya hitaben şu sözleri söyledi:

"Suriye'ye girerken,'Suriye yönetimi bizi çağırdı onun için Suriye'deyiz' diyen Rusya, acaba Ukrayna'ya girerken, kendilerini kimler çağırdı da Ukrayna'ya girdiler? Bunu uluslararası hukukta acaba nereye yerleştirecekler?'Güçlüyüm, öyleyse haklıyım' mantığıdır bu. Burada haklılık söz konusu değil... Türkiye Kırım'ın gayrimeşru ilhakını tanımamıştır ve bundan sonra da tanımayacaktır."

Karşılama törenine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ile Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar da katıldı.

Rusya saldırganlığı 2 ülkeyi yakınlaştırdı

Türkiye ve Ukrayna, Rusya'nın her iki ülkeye yönelik saldırgan tutumunun ardından daha da yakınlaştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu geçen Hafta Ukrayna'ya düzenlediği basın toplantısında Rusya'nın tutumu yüzünden Ukrayna,Gürcistan ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün tehlike altında olduğunu, Azerbaycan'ın da tehdit altında olduğunu söyledi.

Rusya, önce Ukrayna'da Rusya yanlısı silahlı güçlere destek vererek daha sonra da bizzat askerini bu ülkenin doğusuna sokarak ülkenin fiili olarak 2'ye bölünmesine yol açtı. Ukrayna'ya ait Kırım'ı da işgal eden Rusya burada dünya tarafından kabul edilmeyen bir ülke kurdu. Batı ülkeleri, bu saldırının ardından Rusya'ya ekonomik yaptırımlar uygulamaya başladı.

Rusya, Suriye'de de Beşar Esed rejimine verdiği desteği askeri kuvvetlerini bu ülkeye sokarak genişletti. Özellikle sivilleri hedef alan Rus bombardımanının IŞİD'i hedef alındığı iddia edilse de, sadıların hemen hemen tamamı sivilleri ya da ılımlı muhalifleri hedef aldı. Rusya'nın benzer bombardımanlarda sık sık Türk hava sahasını ihlâl etmesinin ardından 24 Kasım 2015'te Türkiye yine hava sahasını  ihlâl eden bir uçağı uyarıların ardından düşürdü. Rusya bu olayın ardından Türkiye'ye tek taraflı ekonomik yaptırımlar uygulamaya başladı. Türkiye ise Rusya'nın talebine rağmen bu savunmadan dolayı özür dilemeyeceğini ve ihlâlin tekrarlanması halinde sınır güvenliğini yine koruyacağını açıkladı.

Rusya, Gürcistan'ın Osetya ve Abhazya bölgelerini de işgal altında tutuyor. Ayrıca bu ülke, son dönemde Ermenistan'daki askeri üstlerine takviyeler yaparak Azerbaycan ve Türkiye'yi de tehdit ediyor.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat