Rusya Suriye'de hava saldırılarında sivilleri vurdu


Rusya Suriye'de hava saldırılarında sivilleri vurdu

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 01 Ekim 2015 Perşembe 16:06


SMDK Başkanı Hoca, Humus'ta DAEŞ ve El Kaide'nin bulunmadığı hedeflere Rus savaş uçaklarınca düzenlenen hava saldırısı sonucu 36 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı

Küre Medya / Haber Merkezi
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Suriye'de düzenlediği hava operasyonlarının "uluslararası hukuka uygun" ve havadan gerçekleştirileceğini söyledi.

Moskova'da düzenlenen hükümet toplantısında konuşan Putin, Rusya'nın Suriye'de çatışma içine girmek gibi bir amacının olmadığını belirterek, "Operasyonlar, belirli çerçevelerde yürütülecek. Suriye ordusunun, terörist gruplarla karşı meşru mücadelesine destek vereceğiz. Bu destek havadan, kara operasyonu olmadan sağlanacak" dedi. 

Putin, DAEŞ'in Rusya'yı uzun zaman önce düşman ülke ilan ettiğini anımsatarak, uluslararası terörizmle mücadelenin en doğru yolunun, teröristleri ele geçirdikleri topraklarda yok etmek olduğunu söyledi. 

Putin, başta bölge ülkeleri olmak üzere, ilgili tüm ülkeleri Bağdat'ta kurdukları koordinasyon merkezine katılmaya davet etti. 

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye topraklarında DAEŞ'e ait hedeflere yönelik hava operasyonlarına başladığını açıklamıştı. Hava operasyonunda, DAEŞ'e ait cephanelik, silah deposu, araçlar ve iletişim merkezleri hedef alındığı belirtilmişti. 

Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı Federasyon Konseyi, Devlet Başkanı  Putin'in, Rus askerlerinin yurt dışında kullanılmasına ilişkin teklifine izin vermişti.

"Rus savaş uçakları muhalifleri vurdu"

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi, bugün Humus ve Hama'da muhaliflerin kontrolündeki bölgelere düzenlenen bombalı saldırıların Rus savaş uçakları tarafından yapıldığını açıkladı

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC), Rus savaş uçaklarının bugün Suriye'nin Humus ve Hama kentlerindeki muhaliflerin kontrol ettiği bölgeleri vurduğunu duyurdu. 

LCC, açıklamasında Rus ordusuna ait savaş uçaklarının Humus'un Telbise ve Rastan ilçeleriyle Mukramiye ve Zafaraniye beldelerine saldırdığını ifade etti.

Bu arada Humus Medya Merkezi, bu saldırılarda 32 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu. 

Humus Medya Merkezi'ne göre, Rus uçakları Hama'nın El Latamne bölgesindeki muhalif Tecmu İzzet Lilah grubuna ait bir merkeze de saldırdı.

Saldırıda ölen ya da yaralanan olup olmadığına ilişkin bilgi verilmedi.

Rusya'nın hava operasyonunda siviller vuruldu

SMDK Başkanı Hoca, Humus'ta DAEŞ ve El Kaide'nin bulunmadığı hedeflere Rus savaş uçaklarınca düzenlenen hava saldırısı sonucu 36 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladıSuriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca, Rus savaş uçakları tarafından Suriye'nin Humus kentine düzenlenen saldırıda 36 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Hoca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Rus savaş uçaklarının bugün Humus kentinin kuzeyinde vurduğu tüm hedeflerin sivil olduğunu belirtti.

DAEŞ ve El Kaide'nin bulunmadığı hedeflere düzenlenen hava saldırısı sonucu 36 sivilin hayatını kaybettiğini ifade eden Halid Hoca, Rusların bombaladığı bölgelerde DAEŞ ile bir yıl önce savaşıldığını ve DAEŞ'in bölgeden uzaklaştırıldığını bildirdi.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat