Rusya katliam yapıyor: 76 günde 1300 kişi öldürdü


Rusya katliam yapıyor: 76 günde 1300 kişi öldürdü

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 15 Aralık 2015 Salı 18:18


Özgür Suriye Ordusu Genelkurmay Başkanı Barri, 76 günden bu yana Suriye'de savaşa müdahil olan Rusya'nın saldırılarında 1300 ılımlı muhalif ve sivilin yaşamını yitirdiğini söyledi. Geçici Hükümet Başkanı Cuma ise Rusya’nın 23 sağlık merkezini vurduğunu açıkladı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Özgür Suriye Ordusu Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Ahmed Khalid Barri, IŞİD ile mücadele iddiasıyla Suriye’deki iç savaşa dahil olduğunu açıklayan, ancak hedefini daha çok ÖSO ve ılımlı muhalifler olarak belirleyen Rusya'nın eylemleri hakkında konuştu. Barri, 76 günden bu yana Suriye'de savaşa müdahil olan Rusya'nın saldırılarında 1300 ÖSO üyesi, ılımlı muhalif ve sivilin yaşamını yitirdiğini söyledi. Komutan ayrıca, PKK’nın Suriye kolu PYD denetimindeki Afrin'e de 2 helikopter silah yardımında bulunduğunu iddia etti.  Geçici Hükümet Başkanı Cuma ise Rusya’nın 23 sağlık merkezini vurduğunu açıkladı.

Suriye Geçici Hükümeti'nin Gaziantep'teki merkez binasında beraberinde Sağlık Bakanı Muhammed Vejih Cuma ve Adalet Bakanı Abdulrezzak El Hüseyin ile birlikte basın toplantısı düzenleyen ÖSO Genelkurmay Başkanı Barri, Rusya'nın 76 gündür Suriye'de rejime destek verdiğini ve özgürlük isteyen muhalifler ile sivilleri hedef aldığını söyledi.

'Amacı Beşar Esed ve rejime destek vermek'

Rusya'nın “terörle mücadele” ve “muhalefete yardım” iddiasıyla Suriye'de bulunduğunu açıkladığını ancak bu durumun gerçeği yansıtmadığını ifade eden Barri şöyle dedi:

"Rusya'nın bugün Suriye'de tek amacı var o da Esad'a ve rejimine destek vermek. Savaş uçakları, savaş gemileri ile diktatör rejim lehine muhalifleri bastırıyor. Tek amaç rejimin ayakta kalmasını sağlamak. IŞİD ile mücadele edeceğini söyleyen Rusya, 76 günlük süreçte hava saldırılarının yüzde 5'lik kısmını IŞİD'e karşı gerçekleştirirken, yüzde 95'lik kısmında ise Özgür Suriye Ordusu, ılımlı diğer muhalif gruplar ile sivilleri hedef aldı. Hama, İdlib, Dara, Şam gibi birçok noktadaki Özgür Suriye Ordusu birlikleri ve karargahları hava harekatında hedef alındı."

PYD'ye silah yardımı

Barri, uluslararası kamuoyuna muhaliflere yardım edeceğini aktaran Rusya'nın, Suriye'de sadece PKK'nın Suriye uzantısı PYD'ye silah yardımı yaptığını da öne sürerek, "Afrin'e inen 2 Rus helikopteri buraya silah ve teçhizat desteği sağladı. Üstelik bu yeni değil daha önce de 2 kez PYD'ye Afrin'de silah desteği sağlandı" dedi.

Rusya 23 sağlık merkezini vurduSuriye Geçici Hükümeti Sağlık Bakanı Muhammed Vejih Cuma ise, Rusya'nın hava saldırılarında sadece son 3 gün içerisinde 23 sağlık merkezinin hedef alındığını ileri sürdü. Cuma, saldırılarda 78 sağlık personelinin öldüğünü kaydederken, kullanılan silahların imha amaçlı olduğunu ve yaralanan 7 kişiden 5'inin tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamasının bunun en bariz örneği olarak gösterilebileceğini kaydetti.

Kaynak: DHA

 

 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat