Rus felsefeciden Rusya'ya ağır eleştiriler


Rus felsefeciden Rusya'ya ağır eleştiriler

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 28 Kasım 2015 Cumartesi 10:57


Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının Türkiye'ye ait F-16 jetler tarafından düşürülmesi sonra Rusya’da meşhur Tarihçi ve felsefeci Profesör Andrey Zubov konuyu değerlendiren bir makale yayınladı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Düşürülen uçakla ilgili Rusya'mı yoksa Türkiye'mi haklı içerikli makalenin tamamı:

Dün Türkiye Büyükelçiliğinin önünde Rusya uçağının vurulmasını protesto eden insanlar toplanmış slogan atıyorlardı: "Türkiye'ye giden vatansever değil, Türkiye IŞİD'in müttefiki Bizim bir uçağımıza 10 Türk" vs. öncelikle bu sloganlar Rus uçağının vurulması ve pilotlardan birinin ölmesine karşı ilk duygusal tepki idi. Allah'a şükürler olsun ki, biz 2. Pilotun sağ olduğunu biliyoruz. Ancak "anlaşılan" henüz "doğru olan" budur demek değildir. Ama o eylemciler hislerini akılla idare etselerdi o zaman Türkiye Büyükelçiliği'nin karşısına değil de Rusya Cumhurbaşkanlığı sarayına gitmeleri lazımdı. Çünkü bizim Pilotlar, Türkler veya Suriye halkının hataları yüzünden ölmüyor tam aksine kendi halkını dikkate almadan uluslararası tahribata sürükleyen Kremlin'in hataları yüzünden ölüyor.

Gerçekte ne oldu? Putin, Rusya'nın terörizme karşı mücadele edeceğini söyledi ve kendi ordusunu Suriye'ye gönderdi. Oysa Putin Esed rejiminin bekası uğruna onun bütün muhalifleriyle mücadele içinde bulundu. Esad rejimine ise; ülke nüfusunun en az yüzde 80'i ve Suriye'ye komşu tüm Sünni ülkeler karşıdır. Böylece Sayın Putin yanlış politikalarıyla Suriye halkının büyük çoğunluğunun, Arap Birliği ve Türkiye ile ilişkilerinin bozulmasına yol açtı. Esad'ın müttefikleri İran,  Hizbullah ve Irak'ın belirli Şii halkıdır. Bu bloka şimdi Rusya da katıldı.

Türkiye için Suriye sınırı, Ukrayna Donbasının Rusya için önemli olduğu kadar önemlidir. Bir an düşünün ki, Poroşenko Erdoğan'dan Donetskde olan ayrılıkçılara karşı mücadelede yardım istedi. Çerkasda Türk taburu oradan Donest ve Luganskı vuruyor... Putin bu durumdan hoşlanır mıydı ve sonuç nasıl olurdu? Türkler bence çok sabırlı davrandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı 2 ay önce Rusya'dan IŞİD'le mücadele etmesini, Sünni muhalefetin olduğu bölgeleri bombalamamasını rica etti. Orada Türkmenler var, Suriye Türkleri olan bu insanlar Türkiye tarafından desteklenmektedir. Ancak Esed Türkiye'den de, Suriyeli Türkmenlerden de nefret ediyor. Putin ise Erdoğan'ı değil de Esad'ı dinledi Antalya'da düzenlenen G20 zirvesinde Cumhurbaşkanları arasında son görüşme yapıldı. Ancak Rus uçakları o bölgeleri bombalamakta devam ettiler. Rus uçakları Lazkiye'deki Türkmen köylerini bombaladı. Bunun sonucu olarak Türkler Rus uçağını vurdu. Kaç zamandır bu pilotlar tarafından akrabaları öldürülen yerli nüfus da Rus pilotunu öldürdü. Şimdi suçlu kim?

Suç Suriye ile sınırı olan Türkiye'de değil, suç tüm ilgili ülkelerle anlaşmadan o bölgede macera peşinde olan Rusya'dadır. Türkler kendi soydaşlarının, kardeşlerinin orada Rusya tarafından kurşuna dizilmesini, Türkiye'de Suriyeli mültecilerin sayısının artmasını istemez. Ancak Rusya'nın Türkiye ile anlaşma gibi bir derdi yok. Bu kör bir düğümdür. Şimdi ne yapmak gerekir? Önemli olan Türkleri veya Türkmenleri cezalandırmak değil. Onları anlamamız gerekiyor. Eğer Rusya bunu düşünmezse kendini; teröre karşı koalisyondan tamamen ayıracak ve Esed'in müttefiki olacak. 

Bu makale Furkan Azeri tarafından Timetürk için Türkçe'ye çevrilmiştir. 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat