Roma'da sokaklar savaş alanına döndü


Roma'da sokaklar savaş alanına döndü

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 22 Şubat 2017 Çarşamba 11:38


İtalya'nın başkenti Roma'da taksi sürücülerinin, hükümetin Meclise getirdiği internet üzerinden alternatif taksi hizmeti sunan Uber'e yönelik düzenlemeyi protestosunda arbede çıktı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Dünya genelinde son dönemde yaygınlaşan ve daha önce başka kentlerde de protesto edilen Uber uygulaması, bu kez de Roma'da protesto edildi.  Taksicilerin protestosu, kent merkezindeki caddeleri araç ve yaya trafiğine kapatacak şekilde kilitledi.

Romalı taksiciler, hükümetin hazırlayıp Meclise sunduğu taşımacılık sektörüne birtakım yeni düzenlemeler ve sınırlamalar getiren, bununla birlikte Uber'in daha geniş alanda kullanımına olanak sağlayan kanun tasarısını protesto etmek üzere, sabah saatlerinde yasa tasarısının görüşüldüğü Temsilciler Meclisi önünde toplandı.

Söz konusu yasa tasarısı nedeniyle 6 gündür grev yapan taksiciler,  Meclis önündeki protestolarını koalisyon iktidarının büyük ortağı Demokrat Parti Genel Merkezi önüne taşımak isteyince de polisle çatıştı. Çıkan arbede de bazı göstericiler başlarından yaralandı.

Arbede sırasında göstericilerin çevredeki dükkanlara sandalye, yumurta  ve ses çıkaran patlayıcılar attığı görülürken, güvenlik güçleri de zaman zaman  tazyikli su ve copla müdahalede bulundu.

Tansiyonun zaman zaman yükseldiği protestoda öfkeli taksiciler, bir  süre Demokrat Parti Genel Merkezi önünde bekledikten sonra ikiye bölündü. Bazı  göstericiler buradaki bekleyişini sürdürürken, bir kısmı da Ulaştırma ve Altyapı  Bakanlığı önüne gitti. Bakanlık önündeki kavşağı trafiğe kapatan taksiciler,  protestolarını burada devam ettirdi.

Bu arada, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Graziano Del Rio da taksicilerin  temsilcileriyle yasayı görüşmek üzere öğleden sonra Bakanlıkta bir araya geldi.  Bakan, Twitter'daki hesabından taksicilere, şiddete başvurulmadan birlikte  çalışabilecekleri mesajını gönderdi.

Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi ise taksicilerin protestosuna  destek vererek, hükümetin sunduğu yasa tasarısına karşı olduğunu belirtti.

Öte yandan, Uber protestosu ülkenin ikinci büyük kenti Milano'da da  gergin geçti.

La Repubblica gazetesinin haberine göre, Milano'nun merkez tren  istasyonundaki bir grup taksici, özel transfer hizmeti veren bir şoförün yolunu  tıkadı. Sabah erken saatlerde ise yine gar yakınındaki Duca d'Aosta Meydanı'nda  da bir grup taksicinin, Uber hizmeti yaptığını belirledikleri 55 yaşındaki bir  kişiye saldırdıkları bildirildi.

Medya Times 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat