Ramazan Bayramı yarın başlıyor


Ramazan Bayramı yarın başlıyor

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 27 Temmuz 2014 Pazar 21:37


İslam dünyasının genelinde yarın bayramın ilk günü olarak ilan edildi.

Küre Medya / Haber Merkezi
İslam dünyası ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı ülkelerde ramazan bayramına genellikle Pazartesi günü başlanacak.

Dünya ülkelerinin geneli, Ramazan ayının bitimi ve Şevval ayı hilalinin görülmesi konusunda ortak hareket ederek 28.Temmuz.Pazartesi gününü bayram olarak kabul ettiklerini açıkladılar. İstisnai olarak bazı ülkeler ramazan bayramına Salı günü başlayacak. 

PAZARTESİ BAŞLAYAN ÜLKELER

Bazı ülkeler Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı'nı bir takım ülkelerin ise Suudi Arabistan Baş Müftülüğü'nün takip ettiklerini açıklarken, bazı ülkeler ise kendi yöntemleriyle kararlarını aldılar.  Ramazan ayının başlangıcında ihtilaf yaşayan Türkiye ve Suudi Arabistan'ın ayın sonunda ortak tarihte (28 Temmuz) buluştukları gözlemlendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hilali gözlemlemede bilimsel yöntemleri tercih etmesi sebebiyle Türkiye ramazan bayramına pazartesi günü girecek. Bosna-Hersek, Hırvatistan, Makedonya, Karadağ, Slovenya ve Sırbistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti,  Türkiye'yi takip ettiğini açıklarken, Kuzey Amerika Fıkıh Konseyi (ISNA) ve Kuzey Amerika İslam Toplumu (FCNA) da Amerika Birleşik Devletleri ve Kanadalı Müslümanların pazartesi günü, ramazan bayramına aynı gün başlayacaklarını duyurdu. 

Suudi Arabistan Baş Müftülüğü, ramazan ayına başlanması için çıplak gözle görülme kriterini esas aldığını ifade ederek bu sebeple ramazan bayramının 1'nci gününü 28 Temmuz Pazartesi olarak belirledi. Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bahreyn, Belçika, Bolivya, Bulgaristan, Çin, Danimarka, Mısır, Finlandiya, Gürcistan, Macaristan, İzlanda, Irak, İtalya, Ürdün, Kazakistan, Kuveyt, Kırgızistan, Lübnan, Moritanya, Hollanda, Norveç, Sudan, Suriye, İngiltere, Bangladeş, Katar ve Birleşik Arap Emirliklerindeki fıkıh makamları da Suudi Arabistan'la beraber hareket ediyor.

Başkanlığını tanınmış İslam alimi Yusuf el-Karadavi'nin yaptığı, merkezi İrlanda'nın başkenti Dublin'de bulunan Avrupa Fetva ve Araştırmalar Konseyi (ECFR) de pazartesi gününü ramazan bayramının (Şevval ayının) ilk günü ilan etti. İrlanda, Arnavutluk ve Lüksemburglu müslümanlar ECFR'nin fetvası doğrultusunda hareket ederken Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Yemen Sünni ve Zeydi fıkıh konseyleri ile Mısır ve Suudi Arabistan Baş Müftülüğü de aynı tarihe işaret etti.

Aynı görüşü benimseyen İbadi mezhebine mensup Umman Müftülüğü, Filistin, Cezayir, Güney Afrika da kendi gözlemleriyle aynı kararı aldığını açıklarken Lübnan'ın en büyük Şii otoritesi Ayetullahuzma Seyyid Hüseyin Fadlullah'ın fıkıh merkezinden yapılan alimler heyeti raporunda pazartesi günü Ramazan bayramının başlangıcı olduğu duyuruldu. 

SALI GÜNÜ BAŞLAYACAK ÜLKELER

Ramazana 29 Temmuz Salı günü başlayacak ülkeler arasında İran ve Pakistan bulunuyor. Pakistan Hilali Gözlemleme Komitesini yaptığı açıklamada hilalin kendi bölgelerinden çıplak gözle görülememesi gerekçesiyle salı günü bayrama başlanacağını ilan etti.

İran'ın en büyük Şii otoritesi olan Ayetullahuzma Ali Hamaney'in başkanlığını yaptığı ve özellikle bayram hilalini tespit konusunu belirleyen “İstihlal” merkezi, bayramın Salı günü olacağını belirtti. Iraklı Şii alim Ayetullahuzma Ali Hüseyin Sistani de bağlılarına, bayrama salı günü başlanacağını duyurdu.

Avustralya, Yeni Zelanda ve Büyük Okyanus adaları ile Çin, Japonya ve Rusya Federasyonu'nda yaşayan Müslümanlar da Salı günü bayram yapacaklar.

Yukarı DönEtiketler:

Yorum yap yorum

Yorumlar

Kemal Songür
28.07.2014 11:01
hayırlı bayramlar...
Ümmetin şerefli üyeleri olan ve izzetli duruşlarıyla ümmete ve insanlığa ders veren Gazzeli kardeşlerimize ve dahi Rabbini razı etmek için mücadele eden bütün müslümanlara selam ve dua ediyoruz. Bayramı bayram gibi ihya edeceğimiz günlere ulaşabilmeyi sağlayacak amelleri bizlere kolaylaştırmasını Rahman'dan niyaz etmekteyiz.
Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat