‘PYD, İran Ve Esed’e Bağlı’


‘PYD, İran Ve Esed’e Bağlı’

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 08 Ağustos 2015 Cumartesi 20:16


PYD’nin Suriye’de siyasi faaliyetlerini sürdüren tüm partilerin katılımıylaRojava’nın yönetilmesine ilişkin anlaşmayı feshettiğini söyleyen Suriye Kürt Ulusal Konseyi Temsilcisi Ahmed Kasım, örgütün herkesi aldattığını belirtti.

Küre Medya / Haber Merkezi
Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) İstanbul Temsilcisi Ahmed Kasım, PYD’nin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ve İran’la yaptığı anlaşma gereği” diğer gruplara baskı yaptığı ve Irak’ta eğitilen “RojavalıPeşmergelerin” geçişine izin vermediğini belirterek, “PYD’nin uyguladığı hiçbir proje Kürtlerin yararına değil” dedi.
 
Suriyeli 16 siyasi partinin bir araya gelmesiyle oluşan ENKS’deki görevinin yanı sıra bölgede siyasi faaliyetlerini sürdüren Suriye Kürt İlerici Demokrat Partisi’nin (PDPK-S) de etkili isimlerinden olan Kasım, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, PYD’nin Suriye’deki faaliyetlerini eleştirdi:
 
“Suriye devrimi” başladıktan kısa bir süre sonra Murat Karayılan ve PYD Eşbaşkanı Salih Müslim’in, İran’da, Esed rejimi ve İran devletiyle bir anlaşma yaptığını iddia eden Kasım, varılan anlaşma sonrasında, PYD’nin farklı Kürt partilerin faaliyetini sınırladığını ifade ederek, şunları söyledi: “Suriye devriminin başladığının ilk aylarıydı. Esed, Suriye’deki Kürt partilerine farklı talepler götürdü. ENSK üyesi partiler, Kürtlerin hak taleplerinde ısrar ettiler. Esed ise ‘önce benim yanımda yer alarak muhalefeti yenelim ardından sizlerin haklarını vereyim’ dedi. Esed’in bu teklifini sadece PYD kabul etti. Esed’in bunu kabul eden partilere her türlü silah desteği vereceğini söylemesi üzerine belli bir uzlaşma sağlandı.”
 
“PYD, İran ve Esed’e bağlı”
 
“PYD, İran ve Esed’e bağlı kalarak diğer Kürt güçlerinin Suriye’nin kuzeyinde (Rojava bölgesinde) faaliyet göstermesine izin vermiyor” diyen Kasım, Irak’ın Duhok kentinde toplanan Suriyeli partiler arasında varılan anlaşmaya da uyulmadığını savundu.
 
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ve Kürdistan Demokrat Partisi Lideri Mesut Barzani’nin davetiyle, Ekim 2014’te 9 gün süren toplantıların sonunda varılan anlaşmayı PYD’nin daha sonra tek taraflı feshettiğini dile getiren Kasım, “Suriye’de siyasi faaliyetlerini sürdüren tüm partilerin katımıyla Rojava yönetilecekti. Ancak PYD, Duhok anlaşmasını vakit kazanmak için yaptı. Herkesi aldattı. Bir anlaşmaya imza attı ancak hiç uymadı. Kamışlı’da kendi  bildiğini okudu. İran ve Esed’e bağlı olduğu için varılan anlaşmayı feshetti.” ifadelerini kullandı.
 
“Peşmergeye bile izin yok”
 
PYD’nin zorba bir yönetim kurduğunu, kendi güçlerinden başka hiçbir siyasi ve askeri gücün faaliyetine izin vermediğini belirten Kasım, “Irak’ta eğitilmiş ve sayıları 5 bini aşan ‘Rojavalı Peşmerge’ bulunuyor. Bunların Suriye’ye geçerek bölgemizi korumaları gerekiyordu. Hatta Duhok’ta varılan anlaşmaya göre bu askeri güç, ülkeye giriş yapacaktı fakat PYD buna izin  vermedi,” şeklinde konuştu.
 
Star

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat