PYD ABD'nin gölgesi altında ilerliyor


PYD ABD'nin gölgesi altında ilerliyor

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 24 Haziran 2015 Çarşamba 11:03


ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Suriye’de 10 ayda düzenlediği bin 774 hava saldırısından yaklaşık bin 200’ünü, PKK’nın Suriye’deki kolu PYD güçlerine destek için yaptı.

Küre Medya / Haber Merkezi
ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Suriye’de 10 ayda düzenlediği bin 774 hava saldırısından yaklaşık bin 200’ünü, PKK’nın Suriye’deki kolu PYD güçlerine destek için yaptı. ABD, muhaliflerin Esed güçleri ile çatıştığı bölgelere ise destek vermedi.

Yeni Şafak Gazetesi'nin haberine göre; ABD Savunma Bakanlığı'nın verilerine göre, ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri IŞİD ile mücadele kapsamında Suriye'de 10 ayda bin 774 hava saldırısı düzenledi. Bunların yaklaşık bin 200'ü Kobani, Haseke, Tel Abyad gibi yerlerde IŞİD'e karşı sahadaki PYD güçlerini desteklemek için yapıldı. Koalisyon güçlerinin özellikle Esed rejimi ile bölgedeki diğer muhalif gruplar arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı Halep gibi yerlere çok fazla hava saldırısında bulunmadığı görülüyor.

PYD'NİN HAVA KUVVETİ

ABD, IŞİD ile mücadelede Irak'ta, federal hükümetle koordineli biçimde çalışırken, Suriye'de ise bunu yapmadı. Gerekçe olarak da sahada belirli düzenli güçler bulunmaması olarak gösterdi. Bu noktada ABD yönetimi, Suriye'de ılımlı muhaliflerden hangilerini desteklemesi gerektiği konusunda çekinceler ortaya koydu. Ancak Suriye'nin kuzeyindeki Kobani'nin IŞİD'ten geri alınmasından bu yana ABD'nin, bölgede PYD ve onunla hareket eden diğer güçlerle koordinasyon ve işbirliğini diğer muhaliflere göre daha fazla yapmaya başladığı görülüyor.

KOBANİ'YE 943 SALDIRI

Geçen Ekim ayında Kürt nüfusunun yoğunlukta olduğu Kobani bölgesinde IŞİD ile yerel güçler arasındaki çatışmaların artmasıyla ABD'nin hava saldırıları bu bölgede yoğunlaşmıştı. Kobani'nin geri alındığı Ocak ayına kadar sahadaki güçlere 639 hava saldırısıyla destek verildi. Koalisyon güçleri, Kobani ve çevresi için geçen Eylül ayından bugüne kadar 10 ayda toplam 943 hava saldırı yaptı.

HAZİRAN'DA 33 KEZ BOMBALADI

ABD saldırılarının açtığı alan ile PYD'ye bağlı güçler doğuya doğru ilerlerken, Pentagon'un verileri de Haseke, Tel Abyad ve Ebu Kemal bölgesindeki hava saldırılarının son dönemde arttırıldığını ortaya koyuyor. Buna göre bu iki bölgede, Eylül'de 5, Ekim'de 5, Kasım'da 4, Aralık'ta 5 hava saldırısı yapılırken, bu sayılar Ocak'ta 13, Şubat'ta 33, Mart'ta 14, Nisan'da 44, Mayıs'ta ise 88'e çıktı. Haziran'da da şimdiye kadar 33 hava saldırısı gerçekleştirildi.

MUHALİFLERE HAVA DESTEĞİ YOK

Buna karşın, koalisyon güçlerinin özellikle Esed rejimi ile bölgedeki diğer muhalif gruplar arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı yerlere çok fazla hava desteğinde bulunmadığı görülüyor. Esed güçleriyle muhaliflerin mücadele verdiği Humus civarına ise hiç hava saldırısı desteği yapılmadığı dikkati çekiyor.

İşte kirli ortaklık

Tel Abyad'ı ele geçiren PYD, 20 bin nüfuslu Hammam kasabasında ABD desteğiyle etnik temizliğe başladı. Bölgeye karargah kurmak isteyen örgüt, dün saat 11.00'e kadar kasabayı boşaltmaları için Türkmenlere süre verdi. Türkmenler evlerinden çıkmayınca ABD bombardımanı başladı.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat