Putin: İran ve Pakistan’ın ŞİÖ üyelikleri onaylanacak


Putin: İran ve Pakistan’ın ŞİÖ üyelikleri onaylanacak

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 24 Haziran 2015 Çarşamba 11:44


Şanghay İşbirliği Örgütü’nün(ŞİÖ) üye ülke sayısının önümüzdeki ay artması bekleniyor. Rusya’ya bağlı Başkurdistan’ın başkenti Ufa’da 9-10 Temmuz 2015 tarihlerinde Şanghay İşbirliği Örgütü(ŞİÖ) Zirvesi düzenlenecek.

Küre Medya / Haber Merkezi
Şanghay İşbirliği Örgütü’nün(ŞİÖ) üye ülke sayısının önümüzdeki ay artması bekleniyor. Rusya’ya bağlı Başkurdistan’ın başkenti Ufa’da 9-10 Temmuz 2015 tarihlerinde Şanghay İşbirliği Örgütü(ŞİÖ)  Zirvesi düzenlenecek. Zirvenin ana gündem maddelerinin birisinin örgüte yeni üyelerin katılması konusu teşkil etmesinin beklendiği zirvede, İran ile Pakistan’ın örgüte katılmasının gündeme gelebileceği belirtiliyor.

YENİ ÜYELER KATILABİLİR

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Peretsburg’ta kısa süre önce düzenlenen Peretsburg Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada Ufa’daki  zirve sırasında İran ile Pakistan’ın Şanghay İşbirliği Örgütü’ne katılması yönünde karar alınabileceğini belirtti. Putin, “ŞİÖ şu anda çok cazip bir örgüttür ve birçok ülke üyelik için girişimlerde bulunuyor.

Muhtemelen İran ve Pakistan’ın ŞİÖ üyeliği için yaptığı başvurular onaylanacak.” dedi. Çin, Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan, Özbekistan’ın üyesi olduğu ŞİÖ örgütüne, Moğolistan, İran, Hindistan, Pakistan gözlemci ülkeler, Beyaz Rusya, Sri Lanka, Türkiye ise diyalog ortağı ülkeler.

Şanghay İşbirliği Örgütü’nün(ŞİÖ) nedir?

Asya da gelişmekte olan siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel işbirliği örgütlenmesi diyebiliriz. Peki adı nereden geliyor diye soracaksınız? İlk toplantılarını 1996 yılında Çin’de bulunan Şangay eyaletinde yapmalarından ötürü, bu adı almışlardır. Eski adı “Şangay Beşlisi” dir.

Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan bu kuruluşun ilk üyeleri olduğundan ilk başta “Şangay Beşlisi” ismini almışlardır. Ancak 2001 yılında örgüte Özbekistan’ın da katılmasıyla adı” Şangay İşbirliği Örgütü” ( Şhanghai Cooperation Operation ) olarak değişmiştir..

Başlangıçta örgütün kuruluş amacı, terörizme karşı ortak stratejik işbirliği kurmaktı. Ancak örgüt ilerleyen zamanda siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel işbirliğine dönüşmüştür.. Hatta 2007 yılında Barış tatbikatı altında çok büyük bir askeri tatbikat yapmışlardır..

ASIL AMAÇ İKİNCİ KUTBU ORTAYA ÇIKARMAK

2003 yılında Rusya Başbakanı Putin bir toplantıda ” Dünya tek kutuplu düşünülemez ” diyerek aslında örgütün esas amacını açıkça dile getirmiştir. ABD ‘ye karşı ilk adımı da Asya da ki üye ülkelerde bulunan askeri üsleri boşaltmasını isteyerek atmıştır. ABD daha önce bu örgüte gözlemci statüsüde katılmayı istemiştir. Ancak üye ülkelerce reddedilmiştir. Bu olayın ardından İran ‘ı gözlemci statüsüyle örgüte dahil etmişlerdir.

 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat