PKK’nın 21 yıl önceki çocuk katliamı unutulmuyor


PKK’nın 21 yıl önceki çocuk katliamı unutulmuyor

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 16 Mayıs 2016 Pazartesi 15:48


Batman’ın Sason ilçesinde, bundan 21 yıl önce hayvanlarını otlatmaya götüren iki kız çocuğunu PKK’nın kurşuna dizerek katletmesi hafızalardaki tazeliğini hâlâ koruyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Batman’ın Sason ilçesine bağlı Gürgenli (Miteng) köyü Topluca (Kaçıreng) mezrasında 15 Mayıs 1995 yılında PKK’lilerin diğer çocuk katliamları gibi hayvanları otlatmaya götüren iki çocuk kız kardeşi kurşuna dizerek yaptığı katliam, aradan geçen 21 yıla rağmen unutulmuyor.

Yaklaşık 40 hane ve 250 nüfusa sahip mezranın tepesinde PKK’lıların pusu kurarak hayvanları otlattıkları sırada katlettiği Hüsna (7), Sabriye Çelik (9)  kardeşlerin acısı tazeliğini koruyor.

Katliamın canlı tanığı olan kız kardeşlerin ağabeyi Hüseyin Çelik, İLKHA’ya yaptığı açıklamada, PKK’lıların kız kardeşlerini katletmesinin ardından mezralarını ateş altında tuttuğunu ve kendilerinin de karşılık vermesi üzerine uzun süren bir çatışmanın yaşandığını söyledi.

Çelik, PKK’nın yaptığı vahşeti şu sözlerle anlattı: “1995 yılında Hüsna ile Sabriye isimli kız kardeşim şehit oldu. Akşam teröristlerin kurduğu pusudan onların hiç haberi yoktu. Oğlakları otlatırken, teröristler onları gördü ve teslim olmalarını istedi. Kız kardeşlerim hemen kaçmaya başladılar. Kaçtıklarında onları taradılar ve birisi şehit oldu. Kız kardeşlerimin birisi 7, diğeri ise 9 yaşındaydı. İkisi de Kur’an kursunda okuyorlardı. Kız kardeşlerimden birisi kurtuldu ve ‘burada terörist var’ diye bağırdı. Kız kardeşim tekrar kardeşini kurtarmak için geri döndüğünde onu da vurarak şehit ettiler.”

Bunun üzerine kendilerinin de uzun süre PKK’lılarla çatışmaya girdiğini ve kaçmalarıyla onları takip ettiklerini söyleyen Çelik, bu kez PKK’lıların yola döşedikleri mayına basan bir köylülerinin hayatını kaybettiğini ve 3 kişinin de yaralandığını belirtti.

PKK’nın kendilerine yaptığı saldırının tek sebebinin onlara boyun eğmemeleri ve Müslüman olmalarından kaynaklandığını belirten Çelik, PKK’nın Kürt halkına kan ve gözyaşından başka hiçbir şey vermediğini vurguladı.

“Kürt Kürde bunu yapar mı”

Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: “PKK’nın kimseye faydası yoktur. Bunu herkesin bilmesini istiyorum. Bunların savunduğu davanın Kürtçülükle alakası da yoktur. Kimse bunlara kanmasın. Kürdün evine giriyorlar, evlerini yıkıyorlar, mahremiyet bırakmamışlar. Kürt Kürde bunu yapar mı? Kürdüyle, Türküyle Arabıyla, Lazıyla, Çerkeziyle bizim kardeşliğe, birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardır.”

“PKK’nın gittiği yol vahşet ve zulüm yoludur”

Kız kardeşlerinin katledilmesini aradan geçen 21 yıla rağmen hâlâ unutamadıklarını ifade eden Medeni Çelik ise “1995 yılında kız kardeşlerimi şehit ettiler. Kız kardeşlerim oğlakları otlatmaya dağa götürmüşlerdi. Daha önce pusu kuran PKK’lılar, zalimce ve vahşice onları katlettiler. Çocukları katletmek büyük bir zulümdür. PKK’nin gittiği yol vahşet ve zulüm yoludur. 21 yıldır halen şehit edilen kız kardeşlerimin acısını unutmadık. Bu unutulacak bir zulüm değildir.” diye konuştu.

“6-7 Ekim’de camide olan kardeşimi 12 yerinden bıçakladılar”

Çelik, “PKK, Kürtlere zulümden başka hiçbir şey vermedi. Bunlar gücü yettiği kişilere zulmediyorlar. Onların tek hedefi Müslümanlardır. 6-7 Ekim olaylarında bir kardeşim Batman’da camideyken suçsuz yere onu 12 yerinden bıçakladılar. Örneğin Yasin Börü, millete hizmet ediyor, kurban eti dağıtıyordu. Ondan ne kötülük gördüler ki, onu katlettiler.” ifadelerini kullandı.

 (M.Fatih Akgül-İLKHA)

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat