“PKK Hizbullah çatışıyor” iddiası


“PKK Hizbullah çatışıyor” iddiası

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 07 Ekim 2014 Salı 18:50


IŞİD kuşatmasındaki Kobani'ye destek için bazı illerde eylemler düzenleniyor. Muş'un Varto ilçesinde başına gaz kapsülü isabet eden 17 yaşındaki bir gösterici öldü. Mardin'in altı ilçesinde ve Van'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Kobani'deki IŞİD kuşatmasını bahane kılarak eylem yapan PKK-HDP'liler bir çok kenti savaş alanına çevirdi. Cadde ve sokakları trafiğe kapatan gençler, barikatlar kurdu her türlü ulaşımı engelledi. Topluluklar halinde yürüyen göstericiler, duraklar, reklam panoları, parti binaları, alış veriş merkezleri; önlerine çıkan her şeyi yakıp yıktılar.

Muş'un Varto ilçesinde, IŞİD'in Kobani'ye saldırısını protesto için toplanan bir grup caddelerde barikat kurup sloganlar attı. Polis gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Göstericiler de taş ve molotofkokteyli atarak karşılık verdi. AK Parti İlçe Başkanlığı, PTT binası ve bir dersanenin yakıldığı gösterilerde, kafasına gaz kapsülü isabet eden 17 yaşındaki Hakan B. ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Devam eden olaylarda çok sayıda göstericinin de yaralandığı haber veriliyor.

Mardin'in altı ilçesinde sokağa çıkma yasağı

Olayların yaşandığı kentlerden biri olan Mardin'in Kızıltepe, Nusaybin, Derik, Mazıdağı, Dargeçit ve Savur ilçelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Valilik kararıyla saat 17.00'den itibaren ikinci bir emre kadar ilan edilen sokağa çıkma yasağı ilçelerde polis, camiler ve belediyelerden yapılan anonslarla halka duyuruldu.

Valiliğin basın duyurusunda şu ifadeler yer aldı:

"05.10.2014 tarihinden itibaren Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerimiz başta olmak üzere ortaya çıkan şiddet eylemleri nedeniyle bozulan asayiş ve güven ortamının tekrar tesis edilmesi için, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince ilimiz Kızıltepe, Nusaybin, Derik, Mazıdağı, Dargeçit ve Savur ilçelerinde 07.10.2014 günü saat 17:00 itibari ile ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir."

Diyarbakır'daki olaylar

Diyarbakır ilçeleri ile merkeze bağlı birçok semtte de gösteriler vardı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, son 24 saat içinde “8 özel mülk, 3 özel otomobil, 10 kamu binası ve 20 resmi aracın zarar gördüğünü ve 2 güvenlik görevlisinin de molotof ve taş atılması sonucu yaralandığını” açıkladı. Lice ilçesinde ateşe verilen 7 binadan ikisi okul, beşi de dernek binası. 

Kadıköy ve Sultangazi karıştı

Aralarında Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) bir grubun da olduğu yaklaşık 500 kişi İstanbul Kadıköy'deki Boğa heykeli önünde toplanıp Kobani'de yaşananları protesto etti. "Diren Kobani, Kadıköy seninle", "Kobani onurdur, onuruna sahip çık" sloganları atan grup Söğütlüçeşme caddesinde oturma eylemi yaptı. Kalabalık daha sonra AK Parti İlçe Başkanlığı'na yürümek istedi, polis izin vermedi. Grup yürüyüşte ısrar edince polisbiber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Ara sokaklara dağılan gruptan bazı kişiler polise taş atarak karşılık verdi. Biber gazından etkilenen bazı vatandaşlar işyerlerine sığındı.

Sultangazi'de de Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kobani'deki durumla ilgili açıklama yapmak için parti binası önünde toplandı. Grup daha sonra AK Parti İlçe binasına doğru yürüyüşe geçti. Polis ekipleri grubun önünü keserek yürüyüşe izin vermedi. DBP'li grup oturma eylemi yaparak yolu trafiğe kapattı. Gruptan bazı kişiler polise taş, havai fişek ve cam şişeler fırlattı. Polis de tazyikli su ve gaz bombalarıyla grubu dağıttı. Olaylar sırasında bir de otobüs yakıldı. Polis bir kişiyi gözaltına aldı.

Ankara'da müdahale

Başkent Ankara'daki Kızılay meydanında toplanan bir grup da izinsiz gösteri düzenledikleri gerekçesiyle polis tarafından engellendi.

Polise taş atan göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi.

Mardin'de vergi dairesine saldırı

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde de göstericiler vergi dairesini ateşe verdi. Grup bina içinde mobilyaları da dışarı çıkararak yaktı. Artuklu ilçesinde de bir grup Yeniyol Mahallesinde bir alışveriş merkezini ateşe verdi. Alışveriş merkezinin yanı sıra bazı evler de hasar gördü.

Van'da AK Parti binası taşlandı

Van'da şehir merkezi ve Başkale ilçesinde IŞİD'i protesto gösterileri yapıldı. Diğer yerlerde olduğu gibi AK Parti ve kamu binaları eylemcilerin hedefi oldu. Başkale'de AKP ilçe binası taşlandı. İlçe merkezinde bulanan Atatürk heykeline de molotofkokteyli atıldı.

Erzurum'da evlere saldırdılar

Erzurum'un merkez Yakutiye ilçesinde toplanan bir grup gösterici ise, önce sloganlarla Kobani'de yaşananları protesto etti. Yaklaşık 30 kişilik grup daha sonra Gölbaşı semtindeki evlere, yoldan geçen otobüslere ve dükkanlara taş atarak camlarını kırdı. Evleri hasar görenler gruba taş ve sopalarla karşılık verdi. Bir kişinin etrafa pompalı tüfekle ateş açması üzerine 3 kişi yaralandı. Polis olaya biber gazıyla müdahale etti, 3 kişi gözaltına alındı.

PKK Hizbullah çatışması mı?

Öte yandan önlerine çıkan her şeyi yakıp yıkan göstericilerin HÜDA-PAR binasına da saldırılar düzenlemesi üzerine partililerin buna karşılık vermesi üzerine çatışmalar yaşandı. Silahların da kullanıldığı çatışmalarda her iki taraftan da çok sayıda kişi yaralandı.

İki grup arasındaki gerginlik de devam ediyor...

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat