PKK çözüm sürecini eylemlere hazırlık için kullanmış


PKK çözüm sürecini eylemlere hazırlık için kullanmış

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 21 Ağustos 2015 Cuma 19:54


PKK'nın çözüm sürecini, ileride yapacağı ve özellikle mayınlı tuzaklarla yapacağı eylemlere hazırlık için zaman kazanmak adına kullandığı ortaya çıktı.

Küre Medya / Haber Merkezi
PKK/ KCK/ YDG-H'nin çözüm süreci sırasında müzakereler devam ederken bir yandan da örgütlenmeye ve silahlanmaya devam ettiği ortaya çıktı.

Wall Street Journal (WSJ), Silopi'de şidddet eylemleri gerçekleştiren YDG-H üyeleri ile bir röportaj yaptı. WSJ muhabiri Ayla Albayrak tarafından hazırlanan dosyada YDG-H mensupları 120 bin nüfuslu Silopi'de 31 birimleri olduğunu ve her bir birimde 20 üye bulunduğunu savunuyor.

Maskeli yüzle poz veren YDG-H mensuplarının kimisinin üniversiteyi terk ederek örgüte katıldığı ve eylemleri gerçekleştirdiği belirtiliyor. İstanbul'da okuduğu üniversiteyi yarım bırakarak Silopi'ye giden bir örgüt mensubu ise müzakerelerin düşeceğini bildiklerini, bu sebeple müzakereler sırasında büyümeye ve örgütlenmeye devam ettiklerini belirtiyor.
“BOMBALI TUZAKLAR ÇÖZÜM SÜRECİNDE KURULMUŞ”

Güvenlik uzmanları da PKK'nın çatışmasızlık döneminde yerleştirdikleri bombalı tuzakları şimdi patlattığını ifade ediyor. İstihbarat kaynakları, bu tuzakların birkaç gün önceden kurulmadığına dikkat çekerek çatışmasızlık döneminden kalma olduğunu ve bunların “uyuyan bombalar” olarak tanımlandığını kaydediyor.

Hürriyet'ten Uğur Ergan'ın haberine göre güvenlik uzmanları konu ile ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

“Çözüm süreci boyunca bölgede çatışmasızlık ortamı vardı. Süreç boyunca bölgede güvenlik önlemlerinin gevşetildiği bir gerçek. Bu sırada PKK’lılar ellerindeki patlayıcıların bir bölümünü barınak ve mağaralarda sakladı, bir bölümünü de Siirt’teki gibi yolların, köprülerin, tünellerin kritik noktalarındaki gizli bölümlere yerleştirdi. Kullanılan patlayıcıların miktarı tuzaklamanın yapıldığı yerin durumuna göre 700 ile 1000 kiloya kadar çıkabiliyor. Bu bombalar yerleştirildikten sonra kabloların uçları görülemez şekilde dışarıda bırakılıyor. Yollar birçok kez asfaltlandığı için de bunları tespit etmek çok zor.

Biz bunlara ‘uyuyan bombalar’ diyoruz. Tuzak kurdukları yerleri bildikleri için kabloları birleştirip fünyeyi takıp, uzaktan kumandayla patlatıyorlar. Yollarda trafik olduğu için de sürekli dedektörle arama yapılamıyor. Bu tür tuzakların başka yerlerde de olduğunu tahmin ediyoruz. Buna göre istihbarat çalışmalarımızı yoğunlaştırıp, gereken önlemleri almaya çalışıyoruz.”

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat