PKK çekilmeye başladı


PKK çekilmeye başladı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 08 Mayıs 2013 Çarşamba 16:25


Çözüm süreci kapsamında PKK'lılar sınır dışına çekilmeye ilk saldırıyı başlattığı Hakkari'nin Şemdinli'nin İlçesi'nden başladı. PKK'lıların saat 03.00'ten itibaren gruplar halinde sınır dışına çekilmeye başladığı öğrenildi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Sınır kesiminde bulunması, ayrıca sarp kayalıklar ve ormanlık bir alan olması nedeniyle PKK'nın en yoğun eylem yaptığı Şemdinli'de PKK'lıların çekilmesi, sabahın ilk ışıklarıyla başladı. Geçen yıl 23 Temmuz'da Zorgeçit bölgesinde PKK'nın yol kesmesi ile başlayan ve yaklaşık 2 ay süren operasyon ve yoğun çatışmalara sahne olan bölgeden PKK'lıların çekilmesi için bir dizi ön hazırlık yapıldı.

İlk hareketlilik, Şemdinli ilçe merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Türkiye- İran - Irak sınırının kesiştiği Gediktepe'de başladı. Sayıları 5-10 arasında değişen PKK'lı gruplar, sabah saatlerinden itibaren Irak topraklarında bulunan ve sınıra yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Hakurk kampına gitmek üzere yola çıktı.

Bir diğer hareketlilik de yine sabah saatlerinde Aktütün bölgesinde gözlendi. Şemdinli'ye 80 kilometre uzaklıkta bulunan Aktütün Köyü'ne yakın olan Çarçel bölgesinden hareket eden gruplar, yine Irak topraklarındaki Basyan ve Avaşin kamplarına doğru gitti. Bu kamplarda verilecek molanın ardından PKK'lıların yine gruplar halinde Çemço'ya gidecekleri belirtildi.

EN YOĞUN ÇIKIŞ DERECİK'TEN

PKK'nın en fazla eylem yaptığı bölgelerden Şemdinli'den çekilmede en yoğun hareketlilik ise Irak sınırının sıfır noktasında bulunan Derecik Beldesi'nin dağlık kesiminde gözlendi.

Sarp dağlık bölgedeki mağaralardan çıkan PKK'lılar gruplar halinde sınırı geçerek Irak topraklarındaki Kaniyareş Kampı'na yöneldi.

GERİDE BIRAKTIKLARI

Geri çekilme ile birlikte Şemdinli'nin dağlarından ayrılan PKK'lılardan geride yaktıkları ateşin külleri, su ısıttıkları tenekeler ve boş su bidonları kaldı.

Derecik sınırları içerisindeki dağlık Habuşte Yaylası'nda geri çekilen PKK'lıların yaktıkları ateşin öğlen saatlerine kadar halen sıcaklığını koruduğu gözlenirken, su ısıttıkları çok sayıda teneke, bidonlar ve çeşitli yiyecek ambalajları ve karton kutular dikkati çekti.

İZLEME KOMİSYONLARI DA BÖLGEDE

Bu arada, geri çekilmenin herhangi bir provokasyonla karşılaşmaması için BDP de tedbir aldı. Süreci izlemek için Hakkari'de kurulan komisyonlardan biri de Şemdinli'de görev aldı.

Şemdinli'de BDP İlçe Başkanlığı'ndan yetkililer ile bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerden oluşan 10 kişilik bir komisyonun çekilmeyi izlemek için Şemdinli kırsalında bulunduğu ve süreci takip ettikleri kaydedildi.

KÖYLÜLER: GRUPLAR HALİNDE GİTTİLER

Bu arada isimlerinin açıklanmasını istemeyen bazı köylüler de, PKK üyelerinin gruplar halinde bölgeden çekildiklerini doğruladı.

Hakkari'de herhangi bir hava hareketliliği yaşanmazken, insansız hava araçlarının (İHA) da bölgede görünmediği belirtiliyor. Sınır boylarında bulunan askerlerin çekilme anına tanıklık edip etmediği hakkında ise net bir bilgi alınamadı. Bazı köylüler, bölgede herhangi bir askeri operasyona tanıklık etmediklerini ifade etti. (İHA)

DEMİRTAŞ: "GECE HAREKET EDİYORLAR"

AFP'ye konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Çekilmenin başladığını biliyoruz" dedi.

Demirtaş, PKK'lıların, hem olası gerginliklerin önüne geçmek hem de güvenliklerini tehlikeye atmamak için hava karardıktan sonra hareket ettiklerini söyledi.

BDP lideri, "Gündüzleri görünmeyip, geceleri hareket etmeyi tercih ediyorlar" diye konuştu.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak da, Associated Press'e yaptığı açıklamada, ilk grup PKK'lının Kuzey Irak'taki kamplara doğru hareket ettiğini söyledi.


Bölgeyi iyi bilen gazeteci Nevzat Çiçek'in Analizi:

PKK’nın geri çekilme süreci işlemeye başladı. Hem Türk Silahlı Kuvvetleri hem de PKK’da şuan herhangi bir sorun gözükmüyor ama provokasyon noktasında da her iki taraftan sürekli uyarılar geliyor.

2500’e yakın PKK’lının güvenli bir şekilde ülkeyi terk etmesi için çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Sürecin sorunsuz ilerlemesi için Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, PKK, Valiler ve askeriye içerisinde denetim subayları yoğun bir gayret veriyor.


ÇEKİLME NASIL SAĞLANIYOR

PKK'lılar güvenlik kuvvetleri ile karşılaşmamak ve provokasyona zemin vermemek amacıyla gündüz yol almamaya çalışacaklar. Genellikle gece yürümeyi tercih edecekler.

PKK’da en önce çekilecek olan grup olarak karşımıza Hakkari, Van, Ağrı ve Erzurum bölgesindeki PKK'lılar çıkıyor. Bu grup Hakkari Çukurca bölgesinden Hakurk koridorunu takip ederek Türkiye sınırlarının dışına çıkacak. Bu gruptan Hakkari merkeze bağlı Cilo-Buzul Sat Dağları, Ağaçdibi köyü bölgesi, 3 bin 600 rakımlı Berçelan Yaylası, Ceylanlı köyü bölgesi, Hakkari-Şırnak güzergahında bulunan Kato Dağı, Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki Kazan Vadisi, Işıklı, Kavuşak, Minyanış, Cevizli ve Kavuşak köyleri ile Çukurca'ya bağlı Uzundere beldesine bağlı kırsal kesimlerde bulunduğu iddia edilen PKK üyelerinin, 8 Mayıs sabah saat 03.00'ten itibaren gruplar halinde çekilmeye başladığı bildiriliyor

Bu grup üyeleri aralarında beşer metre uzaklıkla sınıra doğru çekilecek ve çekilecek her grubun yerini arkadaki grup tamamlayacak.

İkinci grup Güneydoğu grubu olacak ki bunlar da Batman-Siirt-Şırnak güzergâhını takip ederek sınır dışına çekilecekler. Bu gruptakiler Diyarbakır, Mardin, Siirt ve Şırnak kırsalında yer alan PKK’lılar olacak ki bunlar da Haftanin koridorunu takip edecekler

Son grup olarak Dersim grubu ülkeyi terk edecek. Çekilme genellikle bir önceki grubun yerini doldurarak devam edecek, Çekilme duruma göre 5-7 ve 20 şer kişilik gruplar halinde gerçekleşecek

PKK’nın 13 bölge sorumlusu çekilmeyi koordine edecek ve en son olarak bunlar çekilerek Kandil’e gidip çekilmenin tamamlandığına dair rapor verecek.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, PKK ve MİT geri çekilme noktasında işbirliği mekanizmasını açık tutacak ve provokasyon yaşanmaması, PKK’lıların kayıt altına alınması gibi işlemleri yürütecek.

Valiler çekilmeyi sürekli olarak izleyecek ve operasyon yetkisi valilerin iznine tabi tutulacak.

Genelkurmay da geri çekilmeleri gözetlemek için bölgedeki Tugay'lara Yarbay rütbesi ile birer subay görevlendirmişti. Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı'nca görevlendirilen Yarbay rütbeli subayların Şırnak, Hakkari, Van, Tunceli, Batman, Siirt, Bingöl, Diyarbakır, Erzincan, Bitlis gibi iller

"Denetim Subayı" adı altında gönderilen Yarbayların, geri çekiliş süreçlerini denetleyerek bu konuda hazırlayacakları günlük ve haftalık raporları Genelkurmay'a bildirecekleri iddia edilirken bu bilgilerin il valileri ile paylaşılacağı ifade ediliyor

Öte taraftan KCK Yürütme Konseyi Üyesi Sabri Ok, İndependent gazetesinin Ortadoğu Uzmanı ve Yazarı Patrick Cockburn’a Türk Ordusunun “ateşkese uyduğunu” söyledi. Ok, “Bazı insansız hava araçları ve savaş uçakları uçuyor ama eskiden olduğu kadar yok ve saldırılar da yok” sözlerini kullandı.

Yukarı Dön


1500 PKK'lı Suriye'de mi?İngiliz Times gazetesi Çok sayıda PKK'lının Türkiye'nin güney sınırını geçerek Suriye ordusu ile savaşmak üzere PYD'ye katıldığını bildiriyor.

PKK yarın çekiliyor!PKK’nın çekileceğini açıkladığı tarih geldi. Örgütten de BDP'den de bugün teyit geldi. Hükümet ise örgütün tarih vermesinden rahatsız.

Etiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat