Petkim'de işbaşı, Ford'da eyleme devam


Petkim'de işbaşı, Ford'da eyleme devam

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 02 Haziran 2015 Salı 11:08


Petkim işçilerinin eylemi sona erd; ancak Ford Otosan'daki eylemler devam ediyor. Ford işçileri Ali Koç ile görüşmek istediklerini açıkladı

Küre Medya / Haber Merkezi
Ford Otosan’ın Kocaeli fabrikasında bir grup işçinin eylemleri sürerken, Eskişehir İnönü tesisinde 8 gündür üretim yapılamıyor. İşçileri temsilen konuşan Cem Semiz, “Ufak tefek rakamsal boyutlardaki sorunlar da halledilirse bu iş çözülecek. İnsanlar müjdeli haber bekliyor. Sayın Ali Koç’a sesleniyorum. Gelsin işçisiyle konuşsun. Bizler çalışmayı istiyoruz artık” dedi. Semiz, şu bilgileri verdi: Burada herkesin birbirine inanmışlığı devam ediyor. En önemlisi bu zaten. Bu süreçte bu bayrağın, bu sancağın altında ayrılmadığımız sürece, herhangi bir bölünme olmadığı sürece bu iş nasip olursa başarıya ulaşacak. 8 gün oldu. İçeriden, Gölcük’ten haber bekliyoruz.” 
 
Dünya Bülteni'nde yer alan habere göre; İşçilerin bir başka sözcüsü İsmail Demirbaş da Ford Otosan işçilerinin en öncelikli talebinin, Türk Metal  Sendikası’nı istememeleri olduğunu vurguladı. Demirbaş, şunları kaydetti: “Mevcut hiçbir sendikayı istemiyoruz. Olursa, burada çalışan yürekli insanlarla kendi sendikamızı kuracağız. Bu arkadaşlarımız sadece ekmek davası için mücadele  ediyor. Bu mücadelenin ruhuna uygun olan bir örgütlenmeye gideceğiz.

KANDİL ETKİNLİĞİ

Bu arada Ford Otosan işçileri, fabrika önünde Berat Kandili dolayısıyla program düzenledi. Yaklaşık 13 gündür kurdukları çadırlarda eylem yapan işçilerin kandil nedeniyle düzenlediği etkinlik, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. 

Programda sanatçılar Adem Pala ile Hüsamettin Karakaya tarafından ilahiler okundu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi semazenlerinin gösterisi sonrası ikram gerçekleştirildi. 

Ford Otosan Yeniköy Fabrika Müdürü Sabri Çimen de eylem alanına gelerek, işçilerin kandilini kutladı. Çimen, "İçeride çalışan arkadaşlarımız da hep sizleri düşünüyor. Hepinize selamları var" dedi.  Gölcük Belediyesinin imamı İlhan Gümüş'ün okuduğu dua sonrası program sona erdi. 

Programa, eski İhsaniye Belediye Başkanı Necati Zorlu, işçiler ve aileleri katıldı.

PETKİM'DE İŞBAŞI YAPILDI

Öte yandan Petrol İş Sendikası Aliağa Şubesi Başkanı Ahmet Oktay, açıklamada, Petkim'de Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle başladıkları eylemin 5'inci gününde, İstanbul'da şirketin bağlı bulunduğu grubun yöneticileriyle görüşme yaptıklarını belirtti.

Görüşmeler sonucu TİS maddelerinde uzlaşıya vardıklarını anlatan Oktay, "Görüşmeler sonucu taleplerimizin yüzde 90'ı yerine geldi. 2006 öncesi ve sonrası giren işçiler arasındaki ücret farkının azaltılmasına yönelik düzenleme yapıldı. Yüzde 6'lık genel zam ve iki bayram ikramiyesi alınması konusunda da anlaşıldı. Konuyla ilgili ayrıntılı açıklamayı yarın yapacağız. Sağlanan uzlaşmayla eylemimiz sona ermiştir" dedi.

Aliağa ilçesindeki Petkim tesislerinde çalışan Petrol-İş Sendikası'nda örgütlü bin 850 işçi, 2015-2016 dönemi TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması ve Yüksek Hakem Kurulu'na taşınması üzerine 28 Mayıs Perşembe 08.00 vardiyasıyla eyleme başlamıştı.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat