Patriotların komutası NATO'da


Patriotların komutası NATO'da

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 06 Şubat 2013 Çarşamba 14:10


Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Patriotların komutası Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı'nda olacaktır" diye konuştu.

Küre Medya / Haber Merkezi


Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'ye konuşlandırılan Patriotların savunma amaçlı olduğunu, taarruz amaçlı bir harekat için kullanılmasının mümkün olmadığını belirterek, "Söz konusu sistem füze tehditlerini tespit ederek hedefine ulaşmadan havada imha etme yeteneğine sahiptir. Savaş uçaklarına, orta ve uzun menzilli balistik füzelere, gemilerden fırlatılan füzelere ve insansız hava araçlarına karşı etkin savunma sağlamaktadır" dedi.

Yılmaz, "Suriye'de yaşanan bu gelişmeler karşısında halkımızın korunması zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Gerek Suriye nezdinde gerekse uluslararası diplomatik girişimlere rağmen Suriye'deki olayların önüne geçilememiştir. Kısa zamanda Suriye'deki krizin çözüme kavuşacağına dair bir işaret görülmediği gibi, mevcut rejimin sivil halka yönelik saldırılarının arttığına tanık olmaktayız. Suriye'deki rejim sadece kendi halkı için değil bütün bölge halkı için tehdit haline gelmiştir" diye konuştu.


Yaşanan bu olaylar üzerine BM ve NATO'da gerekli girişimlerde bulunulduğunu vurgulayan Bakan Yılmaz, "Türkiye'nin, hiç bir vatandaşının burnunun kanamaması ve zarar görmemesi için en ufak bir ihtimal de olsa, bu durumu göz önüne alarak NATO'nun yeteneklerinden istifade etme gereği ortaya çıktı. Suriye'den kaynaklanabilecek balistik füze tehdidine karşı, hava savunma sistemlerimizin Patriot bataryalarıyla takviye edilmesinin talep edilmesi kararlaştırılmıştır" dedi.

Türkiye'nin bu konudaki resmi talebinin 21 Kasım 2012'de NATO'ya iletildiğini anlatan Yılmaz, NATO Kuzey Atlantik Konseyi'nin gerçekleştirdiği toplantıda Türkiye'nin hava savunma sisteminin korunmasını kararlaştırdığını söyledi.

Bakan Yılmaz, Türkiye'nin ve NATO'nun aldığı kararın, sadece Suriye'den kaynaklanabilecek olası hava ve füze tehditlerine karşı savunma amaçlı ve saldırıları engellemeye yönelik bir tedbir olduğunu belirterek, "Uçuşa yasak bölge uygulaması veya taarruz amaçlı bir harekat için bu sistemin kullanılabilmesi mümkün değildir.

Patriot bataryalarının konuşlandırılmasının NATO kapsamında yapıldığını söyleyen Yılmaz, "Geçmişteki uygulamalarla aynı doğrultuda, NATO çerçevesinde yapılacak konuşlandırmalar için ayrı bir Meclis kararı alınmasına gerek yoktur" dedi.


ABD, Hollanda ve Almanya'nın 2'şer adet Patriot batarya göndereceğini açıkladığını ifade eden Yılmaz, Almanya'dan gelecek bataryaların Kahramanmaraş'a, Hollanda'dan gelecek bataryaların Adana'ya, ABD'den gelecek bataryaların ise Gaziantep'te konuşlandırılmasının kararlaştırıldığını söyledi. Yılmaz, Patriot sistemleri ve ilgili personelin sevkiyatının 30 Ocak 2013 tarihi itibariyle tamamlandığını kaydetti. Yılmaz, Almanya ve Hollanda'ya ait Patriot bataryalarının harekat yeteneğine ulaştığını, ABD'ye ait bataryaların ise bu hafta içinde tam harekat yeteneğine ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Patriot sistemlerinin, Suriye'nin de sahip olduğu bilinen kısa menzilli balistik füzeleri önlemek üzere geliştirildiğini ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Söz konusu sistem füze tehditlerini tespit ederek hedefine ulaşmadan havada imha etme yeteneğine sahiptir. Savaş uçaklarına, orta ve uzun menzilli balistik füzelere, gemilerden fırlatılan füzelere ve insansız hava araçlarına karşı etkin savunma sağlamaktadır. Radar tarafından algılanan füzenin özellikleri belirlenmektedir. Sistem bilgisayarı, hangi bataryadaki füzelerin daha etkin sonuç sağlayacağını tespit ederek, ateşleme için seçim yapar. Füze ateşleme için 9 saniyeden daha kısa bir süre içerisinde hazırlanarak fırlatılır. Patriotlar hem uçaklara hem de balistik füzelere karşı kullanılabilmektedir. Bunların menzilleri tiplerine göre... Füzelere karşı 20 kilometre, uçaklara karşı 120 kilometredir. Bir diğer teknik ise füzelere karşı 36 kilometre, uçaklara karşı 65 kilometredir. Bazı arkadaşlarımız,'bunların konuşlandırılmasının amacı, İran'dan atılacak füzelerin İsrail'i korumasına yöneliktir' şeklinde, gerçekle hiç bağdaşmayan iddialarda bulunmuştur. Hedefi 36 kilometre olan bir füzenin, İran'dan İsrail'e atılan bir füzeyi Türkiye'de bulunduğu mevzilerde yok edebilmesi teknik olarak mümkün değildir."

Bakan Yılmaz, füze sisteminin radarının tehdidi tespit mesafesinin azami 150 kilometre olduğunu belirterek, "Patriot sistemi 80 kilometreden itibaren hedefe kilitlenmektedir. Patriotlar taarruz silahı değildir. Münhasıran savunma sistemi olduğu göz önüne alınarak, ateşleme yetkisinin meşru müdafaayı en etkin şekilde yapabilecek mevkide olması gerekmektedir. Bu bakımdan Patriotların komutası Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı'nda olacaktır" diye konuştu.

Yılmaz, NATO füze savunması kapsamındaki faaliyetleri yönetmekten sorumlu NATO Hava Komutanlığı Kurmay Başkanı Plan Yardımcılığı kadrosu alınarak, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan bir tuğgeneralin atandığını kaydetti.


Bakan Yılmaz, Suriye'de düzen sağlandığı, çatışma ortamı sona erdiği, ülkeye yönelik tehdit ortadan kalktığı anda, Patriot sistemlerinin Türkiye'de bulunma nedeninin ortadan kalkacağını ve gelen yabancı askerlerin ülkelerine geri döneceğini ifade etti.

Küremedya

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat