Özel Haber: Faiz sistemine yeni'BES'in


Özel Haber: Faiz sistemine yeni'BES'in

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 31 Mayıs 2016 Salı 13:37


Faiz sisteminin bir parçası olan Bireysel Emeklilik Sistemi zorunlu hale getiriliyor

Küre Medya / Haber Merkezi
Türkiye'nin kapitalist sermaye ve faiz sistemi ile ilişkisini her geçen gün artıran hükümet yeni bir adım daha atıyor. Yapılan açıklamalara göre haziran ayı sonuna kadar gerçekleştirilecek yasal düzenleme ile daha önceden zorunlu olmayan bireysel emeklilik sistemi otomatik olarak zorunlu hale getirilmiş olacak. Hükümet, düzenlemenin ana amacının tasarruf oranlarını artırmak olduğunu ifade etti.

Yasa revize ediliyor
Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından önceki gün ilk 3 aylık karnesi açıklanan "eylem planında" küçük bir revizyon yapıldı. Yapılan revizyon, çalışan herkesi yakından ilgilendiriyor. 21 Aralık'ta açıklanan ilk planda, bireysel emeklilik sisteminde otomatik katılım sisteminin pilot çalışmalarının yaygınlaştırılacağı açıklanmıştı. Bu maddenin yenilenen halinde ise bir adım daha ileriye gidildi. Buna göre, 21 Haziran'da son bulacak 6 aylık dönem içinde, çalışanların otomatik olarak bir özel emeklilik sistemine dahil olacağı bir yapı kurulacak. Bununla ilgili olarak bir kanun taslağı üzerinde çalışılıyor. Çalışmanın bu yasama döneminde meclisten çıkarılması ve yasalaşması hedefleniyor.

Çalışanlar otomatik olarak bireysel emekliliğe girmiş olacak
Çalışanlar otomatik olarak bireysel emekliliğe yönlendirilirken, belirli bir süre içinde isterlerse sistemden çıkabilecekler.

Tasarruf adı altında faiz geliri sistemi
Açıklanan verilere göre şu anda sistemde 6 milyona yakın kişi bulunuyor. Yaklaşık 47 milyar TL düzeyinde fon büyüklüğüne sahip sistemi devletin artık "zorunlu" hale getiriyor olması ise tasarruf oranlarının artırılması ile açıklanıyor. Oysa bireysel emeklilik sistemi üyesi her vatandaştan aylık aldığı aidatı kendi fon sistemi içinde değerlendiriyor.

Hükümetin ısrarının arkaplanında ne var?
BES ile ilgili bir süredir tartışılan konulardan biri de sistemin sürekli "zarar" etmesiydi. Bankaların BES sistemleri yeterli ilgi görememekten şikayet ederken, oluşan fonların katılım azlığı nedeniyle yeterli karlılığa ulaşamadığı konuşuluyordu.

Hükümet her ne kadar BES'i tasarruf oranlarını artırma ile ilişkilendirse de sermaye sahibi büyük yatırımcıların katılımı artırma konusunda hükümeti sıkıştırdığı düşünülüyor.

Zorunlu BES kamusal emeklilikten bir çıkış mı?
AKP döneminde hayata geçen bireysel emeklilik sistemi yüzde 25 devlet katkısı ve çeşitli kolaylıklarla özendirilirken 64. Hükümet 2016 eylem planında "Bireysel emeklilik sisteminde'otomatik katılım sistemi' pilot çalışma sonuçları esas alınarak yaygınlaştırılacak" ifadesi zorunlu hale getirildi. Uzmanlar, bu durumun tüm dünyada adım adım yaklaşılan "kamusal emekliliğin tasfiyesi" sürecinin yerel bir parçası olarak değerlendiriyor.

Zorunlu BES'ten çıkış var mı?
Yeni sisteme göre çalışanların otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi'ne dahil olurken, bu sistemden çıkmanın minimum 6 ay sonra gerçekleşebileceği belirtiliyor. Özel bankalar bu süre zarfında ortaya çıkan fonu kullanabilecekken 6 aydan sonrada geri ödemelerde bir takım zorlaştırıcı tedbirlerin gündemde olduğu ifade ediliyor.

Zorunlu sgk, zorunlu BES, zorunlu trafik sigortası...
Çalışmayan vatandaşlardan zorunlu katkı payı alan, fahiş fiyatlarla satılan trafik sigortası zorunluluk haline getiren sistemin şimdide büyük ölçüde zorunlu bankalarca işletilen Bireysel Emeklilik Sistemi'ni zorunlu hale getirmesi aslında sermaye ve faiz ile ilişkisini büyük ölçüde gözler önüne seriyor.

Her fırsatta faiz yükünü azaltmak ve vatandaştan faiz belasını kaldırmak üzerine açıklamalar yapan sistem, aslında BES'in zorunlu hale getirilmesi ile ekonomi politikalarını küresel sistemden ayrıştırmayı amaçlamadığını da ifşa etmiş oldu.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat