Ömrünün son 15 yılını cezaevi yollarında geçirdi


Ömrünün son 15 yılını cezaevi yollarında geçirdi

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 22 Ağustos 2015 Cumartesi 01:44


Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden annesi Ayşe Varol’un oğlu Molla Ahmet Varol, annesinin 4 oğlu İslami yaşantısından dolayı ayrı yerlerde cezaevlerinde olduğundan son 15 yıllını cezaevi yollarında geçirdiğini belirtti.

Küre Medya / Haber Merkezi
Molla Ahmet Varol, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden annesi Ayşe Varol’un İslami yaşantısından dolayı uzun zamandır cezaevinde bulunan oğulları Molla Muhammed Beşir ve Molla Muhammed ile Molla M. Said Varol’u son kez göremeden hasretlerinden yanarak hakka yürüdüğünü söyledi.

Annesini tanıyan herkes kendisine anne dediğini belirten Varol, “Annem Ayşe Varol’a (81) ve tüm Müslümanlara Allah rahmet eylesin. Geçen Cuma günü 05.30 sıralarında annem vefat etti. Annemiz hakikatte bizim annemiz tek değildi, tüm Müslümanların annesiydi. Onu tanıyan herkes ona anne derdi. Tüm Müslümanların dertleriyle sürekli ilgilenirdi.” dedi.

2000 yılından sonra 4 kardeş tutuklandıklarını belirten Varol, “2000 sürecinde dindar, Müslüman, İslami hassasiyetli, İslami hizmetler veren, Kur’an dersleri verenler ve insanlara nasihat vermek isteyen insanlara yapılan operasyonlar Ayşe Varol’un 4 oğlu olan Muhammed Beşir, Ahmet, Mehmet (Muhammed Said) ve Muhammed (Muhammed Halil) Varol bizler de yakalandık. Üç kardeş 2000 yılında büyük abimiz Muhammed Beşir Varol 2003’te yakandı.” ifadelerini kullandı.

‘Ayşe Varol’un 4 oğlu ayrı yerlerde cezaevindeydi’

Annelerin yaklaşık son 15 yılı görüş yollarında geçtiğini söyleyen Varol, “Bizler yakalandıktan sonra annemiz sürekli bulunduğumuz cezaevlerine görüşlerimize gelirdi. Muhammed Varol Gaziantep’te, Ahmet Varol Mersin’e bağlı Silifke ilçesinde,  Muhammed Said Varol Bingöl ile Siirt’te ve son yakalanan Muhammed Beşir Varol’da Diyarbakır ilindeydi. Annemiz sürekli bu yollarda hiç görüşlerimizi kaçırmamaya çalışırdı. Annemizin hayatı bu yollarda geçti. Görüşe gideceği zaman arabanın kalkış saatine saatler kala hazırlanıp beraberindekilerini de hazırlardı. 2000 yılından sonra hayatı yollarda çocuklarının görüşlerine gitmekle geçti. Annemizin cezaevlerine gidiş gelişleri bu şekilde devam etti.” şeklinde konuştu.

“Annemizin derdi hep İslam ve Müslümanlardı”

Annelerinin yaşadıklarını ve yaşadıklarına karşı göstermiş olduğu tavrın gıpta edici olduğunu belirten Varol, “Kardeşim Muhammed Said yakalandığında 70 günden fazla işkencede kaldı. O süreçte özellikle dindar insanlara acımasızca işkenceler yapılırdı. 70 gün boyunca kardeşime çok ağır işkencelerden yapıldı. Alakası olmayan suçları ona kabullendirmek istiyorlardı. Bu durum karşısında Molla Said hem kendisi ve hem de başkalarını yakmamak için direniyordu. İşkencedeyken bir şekilde annem yanına gider. 70 gündür işkence gören oğluna şunları söyler; ‘Oğlum eğer senden istenen iftiraları kabul etsen ve kendini onlara teslim edersen sana verdiğim sütümü helal etmem’ diyor. Yani o kadar uzun bir zaman ciğeri oğlu o ağır işkenceler altında ve ona ulaşmak için çabalayan annesi o haldeyken ona söyleyen sözler hiçbir annenin yapamayacağı davranıştı. Annemizin derdi hep İslam ve Müslümanlardı.” dedi.

Ayşe anne son yıllarda sağlık sorunları yaşadı

Son zamanlarda Ayşe annenin yaşadıkları sağlık sorunlarını anlatan Molla Ahmet Varol, “Annemde tansiyon ve şeker hastalığı vardı, kalbini anjo olmuştu. Bu kadar hastalıklarına rağmen bu kadar eziyette katlanarak ömrünü yollarda bitirdi. Annem ciddi bir şekilde hastalandığından yoğun bakıma kaldırdık 25 gün tedavi gördü. Bundan sonra hafızasını kısmen kaybetti. Doktorlarda umutlarını kesti, ‘onu eve götürün’ dediler.  Eve götürdük, Allah’ın takdiri günbegün iyileşmeye başladı. Yalnız hafızasının büyük bir kısmı kaybetmişti. Bu hafıza kaybı gün geçtikçe ilerledi. Ben oğlu olduğum halde beni bile tanımıyordu. Bu şekilde rahatsızlıkları iki yıl devam etti. Vefat etmeden iki gün önce gene rahatsızlandı. Hastaneye kaldırdık, yoğun bakıma alındı. İki gün sonra Allah emanetini kendisinden aldı. Rahmet etti.” dedi.   (M. Sait Çelik İLKHA)

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat