Obama: "Türkiye, IŞİD karşıtı koalisyonun güçlü ortağı"


Obama: "Türkiye, IŞİD karşıtı koalisyonun güçlü ortağı"

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 15 Kasım 2015 Pazar 18:39


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama, iki gün sürecek G-20 zirvesi öncesi bugün Antalya'da görüştü. Obama, Türkiye'nin, IŞİD tehdidiyle mücadelede ABD ve diğer koalisyon üyelerinin güçlü bir ortağı olduğunu söyledi.

Küre Medya / Haber Merkezi
İki lider arasındaki görüşme bir saat sürdü. Görüşmede, ağırlıklı olarak IŞİD'le mücadele konusu ele alındı.

Paris saldırıları sonrası yapılan zirvenin ekonomik gündeminin yanı sıra ele alınacak en önemli konuların; Suriye sorunu, "IŞİD terörizmi" ve mülteci krizi olacağı iki liderin görüşmesi sonrası yapılan açıklamalarda net olarak görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama görüşme sonrası, "teröre karşı ortak hareket edeceklerinin" altını çizdi.

Erdoğan, "Koalisyon güçleri noktasında bundan sonraki süreçte atacağımız adımları değerlendirme fırsatı bulduk. Model ortaklar olarak, stratejik ortak olarak bundan sonraki süreçte de dayanışmamızı dünya barışına bir katkıda bulunmak için kararlılıkla devam ettireceğiz" dedi.

TÜRKİYENİN YARDIMI BÜYÜK 

ABD Başkanı Barack Obama da G-20 zirvesinde küresel ekonomik konuları ele alacaklarını ancak Paris'te düzenlenen saldırılar nedeniyle "terörle mücadele" konusunun da görüşmelerde ele alınacağını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmesinde sığınmacı krizinin de gündeme geldiğini belirten Obama, Suriye'de siyasi çözüme ulaşılması için koalisyon ülkeleriyle çabaları iki katına çıkarma konusunda mutabık kaldıklarını söyledi.

Erdoğan-Obama görüşmesine Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, İstanbul Milletvekili Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç da katıldı.

Görüşmede ABD tarafında ise Dışişleri Bakanı John Kerry, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass yer aldı.

G-20 zirvesine ev sahipliği yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, liderleri kabul etmesinin ardından zirveye katılan liderler fotoğraf için bir araya geldi.
Çekim sırasında ABD Başkanı Barack Obama, Erdoğan'ın solunda ve onun hemen yanında yer aldı. Çekim sonrası liderler, toplantı için salona geçti.

ZİRVE ÖNCESİ GÖZALTILAR OLDU 

Öte yandan G-20 zirvesine, talep ve eleştirilerinin yazılı olduğu bir mektubu götürmek için sabah saatlerinde Antalya'nın merkezinden yola çıkan Halkevleri ve Öğrenci Kolektifi üyesi dört kişi, üç kilometrelik yürüyüşün ardından gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların, önceden gözaltı noktası olarak hazırlanan Turgut Özal Spor Salonu'na götürüldüğü bildirildi.

Her türlü eyleme yasaklanan ve güvenlik önlemleri nedeniyle "kırmızı bölge" ilan edilen Belek-Kadriye bölgesinde de, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi oldukları öğrenilen 4 kişi de gözaltına alındı.
BBC Türkçe

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat