Obama: “Netanyahu güvenirliğini kaybediyor”


Obama: “Netanyahu güvenirliğini kaybediyor”

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 03 Haziran 2015 Çarşamba 12:13


İsrail'de yayın yapan bir televizyon kanalına röportaj veren Obama: “Netanyahu güvenirliğini kaybediyor” dedi.

Küre Medya / Haber Merkezi
ABD Başkanı Barack Obama, “Filistin’de iki devletli bir çözüm oluşturulması konusunda İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun duruşu sorunludur ve uluslararası toplumda güvenilirliğini kaybediyor” dedi.

Obama aynı zamanda Netanyahu’nun Filistin meselesine yaklaşımı yüzünden, Birleşmiş Milletler ve ABD’nin kendisine uzun süre diplomatik destek vermesinin yeniden gözden geçirilebileceğini ifade etti.

Geçtiğimiz Salı günü, İsrail’in Kanal 2 televizyonuna bir röportaj veren Obama, “İsrail ve Filistin arasındaki bir barış anlaşmanın olabilmesinin, Netanyahu’nun izlediği politikalara bağlı olduğunu söyledi.

BU ŞARTLAR ALTINDA ÇÖZÜM GERÇEKÇİ BİR YAKLAIM DEĞİL 

Netanyahu’nun izlediği politikaları eleştiren Obama; “ Bu koşullar altında hiçbir şekilde barışın sağlanacağını ve İsrail Filistin arasındaki sorunların çözülebileceğini düşünmek, gerçekçi bir yaklaşım değildir.” Dedi.

Obama; “Korkarım ki, bu durum devam ederse, İsrail devlet olarak bütün güvenliğini kaybedecek. İsrail’in bu tür yaklaşımlarından dolayı uluslararası toplumda, İsrail’in iki devletli bir çözümden yana ciddi bir yaklaşım içinde olduğuna inanmıyor” diye sözlerine ekledi.

Dördüncü dönem seçimleri kazanan Netanyahu, seçimleri kazandığı taktirde Filistin’in en kısa zamanda devlet olacağını ve karşılıklı anlaşmanın sağlanacağını söylemişti. Kazanıp Başbakan olan Netanyahu, şimdi ise daha önce verdiği bütün sözleri unutup, sürekli sorun çıkaran bir politika izlemekte.

ABD tarafından desteklenen sözde barış görüşmeleri, Filistin’in bağımsız bir devlet olmak için toprak talep etmesinin, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te kurulan yerleşim yerlerinin durdurulmasını istemesinin ve İsrail’in işgalci-uzlaşmaz politikaları yüzünden bir yıl önce durmuştu.

Obama, İsrail’i Filistin sorunu ile ilgili olarak uluslararası sahnede savunmaya devam etmeyi yeniden gözden geçireceklerini de belirtti.

OBAMA'NIN SAMİMİYETSİZLİĞİ 

Obama bu yaklaşımına rağmen, “BM’nin İsrail aleyhine bir karar aldığında, ABD’nin veto eder mi?” sorusuna ise sessiz kaldı

Obama yönetiminin defalarca işgal altındaki Filistin topraklarında yerleşim projeleri genişletmek için Siyonist rejimi eleştirmesine rağmen, BM’de İsrail aleyhine alınabilecek bir kararı veto edebileceğini ima etmesi, Obama’nın ve ABD’nin de konuya ne kadar duyarlı yaklaştığının manidar bir göstergesidir.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat