Nusret Cephesi’nden IŞİD Liderleri hakkında açıklama


Nusret Cephesi’nden IŞİD Liderleri hakkında açıklama

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 07 Temmuz 2015 Salı 17:02


Irak Şam İslam Devleti IŞİD’in halifelik ilanı ve diğer tüm cihat organizasyonlarını yok saymasının ardından dikkatlerin örgüt üzerinde toplandığı gözleniyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Irak Şam İslam Devleti IŞİD’in halifelik ilanı ve diğer tüm cihat organizasyonlarını yok saymasının ardından dikkatlerin örgüt üzerinde toplandığı gözleniyor.

Irak ve Suriye’de yürüttüğü operasyonlarla dikkat çeken örgüt, infaz videoları ile de gündemdeki yerini koruyor.

Cihat yanlısı bir kuruluş olan ve adını İslam Devleti olarak değiştiren IŞİD’in diğer cihat yanlısı örgütlerle yaşadığı problemin ‘iç mesele’ olarak kalmadığı ve uluslararası güvenlik araştırmacılarının da ilgi alanına girdiği görülüyor.

Kurulduğu ilk yıllardan bu yana, Irak’ın en köklü direniş grubu Ensar El İslam’la çatışan IŞİD, Suriye’de de önce Özgür Suriye Ordusu, Ahrar’uş Şam ve ardından Nusret Cephesi ve tüm örgütlerle çatışmaya başladı.

IŞİD rakiplerini ‘sahve’ olarak nitelerken rakiplerinin de IŞİD’e yönelttiği tenkitler oldukça çok.

Irak Şam İslam Devleti Yönetim Kadrosunun eski Saddam Dönemi görevlileri olması, IŞİD muhaliflerince en çok dillendirilen tenkitlerden birisi.

Uluslararası Güvenlik İlgilileri için araştırmalar sunan infocenter.media tarafından daha önce hazırlanan liste, Nusret Cephesi’nin yeni dergisi El Risale’de de yayınlandı.

IŞİD’in Suriye ve Irak’taki yöneticilerinin çoğunun Saddam Hüseyin’in Baas Partisine üye eski Iraklı yetkililer olduğunu belirten Nusret Cephesi, öldürülenlerin yerine aynı kökenden gelen yenilerinin yerleştirildiğini ifade etti.

Nusret Cephesi tarafından hazırlanan El Risale dergisi, ‘yalnızca birkaç sene önce mürted olan bu adamlar şu anda liderlerimiz konumunda’ diyerek IŞİD liderleri hakkındaki görüşünü ironik bir dille ifade etti.

Nusra, eski Baasçılar tarafından kurulduğunu belirttiği IŞİD’in ‘İslami ilimden yoksun olduğunu, alimlerin anlayışından saptığını, Muvahhidleri ve Mücahitleri işkence yaparak öldürdüğünü’ söyleyerek örgüte karşı duyulan kaygıların artması gerektiğini savundu.

IŞİD’in Liderleri adlı makalede, IŞİD’e katılanların Müslüman, diğerlerinin ise kafir kabul edildiği ve mallarının ve canlarının helal görüldüğü aktarılarak ‘o halde avam ile muamelede, Müslüman kanının kutsiyeti hususunda Allah korkusu nerede kaldı?’ denildi.

Yazının sonunda ‘eski mürtedlerle nasıl muamele edilir’ şeklinde başlık açan dergi, Riddet ve Fetih Savaşları süresince Ebu Bekir’in eski mürtetlerden hiçbir şekilde yardım almadığını belirterek Ömer döneminde ise eski mürtedlerin tevbe edip, hallerini düzelterek ilim aldıktan sonra silah altına alındığını fakat asla önemli konumlara tayin edilmediklerini ifade ediyor.

infocenter.media 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat