Musul operasyonu başladı


Musul operasyonu başladı

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 17 Ekim 2016 Pazartesi 17:00


rak Başbakanı Haydar İbadi, IŞİD'in kontrolü altındaki Musul'u geri almak için operasyonun başladığını açıkladı. Açıklamanın hemen ardından, Peşmerge güçleri Musul'un doğusundan, Irak ordusu ise güneyden harekete geçti. Operasyonun ilk saatlerinde Peşmerge, 8 köyü IŞİD'in elinden aldı.

Küre Medya / Haber Merkezi
Musul'a operasyonun başladığını açıklayan Irak Başbakanı Haydar İbadi, kente sadece Irak ordusu ve polisinin gireceğini söyledi. İbadi'nin açıklamasının ardından Musul kent merkezinin 40 kilometre doğusunda bulunan Hâzır Cephesi'ndeki Zerdek Dağı ve Hasanşam köyüne konuşlanan Peşmergeler ve ABD topçu birlikleri, IŞİD hedeflerini karadan vurmaya başladı.

8 köy IŞİD'den alındı

Peşmerge güçleri Musul operasyonunun başlamasından 4 saat sonra 8 köyü ele geçirdi. Böylelikle toplam 40 kilometrekarelik bir alan Peşmerge güçlerinin eline geçti.

Ele geçirilen köyler; Basahra, Şeyh Emir, Badana Kübra (Büyük Badana), Badana Suğra (Küçük Badana), Şakuli, Harabet Sultan ve Askof. Peşmegre güçleri Musul kent merkezinden 7 km uzaklıktaki Hamdaniye kavşağına kadar ilerledi. Hâzır’dan ilerleyen peşmerge güçleri, Kuveyr’den ilerleyen peşmerge birlikleriyle Hamdaniye kavşağında birleşti. Böylelikle Hamdaniye ilçesindeki IŞİD bölgeleri çembere alınmış oldu.

Çatışmalarda 5 Peşmerge hayatını kaybetti, 10 peşmerge yaralandı. Kürdistan Bölgesi Başkan Yardımcısı Kusret Resûl'ün oğlu Şalaw Kusret Resûl de IŞİD saldırısında yaralandı.

Güneyde ciddi bir direniş yok

Bölgedeki Al Jazeera muhabiri, çatışmalarda Irak ordusunun ilk kaybını verdiğini bildirdi, bir Irak askeri ile IŞİD mesnubu 4 canlı bombanın öldüğünü söyledi. Irak ordusu, Musul'un güneyinden IŞİD'in direnişiyle karşılaşmadan ilerliyor.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı, Peşmergenin Musul'un doğusundaki Hâzır Cephesi'nde, Irak ordusunun ise güneydeki Güver ve Kayyara cephelerinde IŞİD'e yönelik harekete geçtiğini duyurdu. Hâzır Cephesi'nde üç koldan başlatılan operasyonlara 4 bin Peşmergenin katıldığı bilgisi aktarılan açıklamada, operasyonların IKBY Hükümeti ile Irak Federal Hükümeti arasında yapılan anlaşmaya göre devam ettiği kaydedildi. Açıklamada koalisyon ülkelerine ait savaş uçaklarının dünden beri IŞİD hedeflerini bombaladığı ve Peşmergeye hava desteği sağladığı belirtildi.

Nuceyfi: Ninova Muhafızları da katılıyor

Eski Musul Valisi ve Ninova Muhafızları Komutanı Esil Nuceyfi, Türk askerlerinin eğittiği Sünni güçlerin de Musul operasyonuna katıldığını açıkladı. 2 bin Sünni savaşçının Başika cephesinden operasyona katıldığını söyleyen Nuceyfi, Ninova Muhafızlarının Peşmerge ile hareket ettiğini ifade etti. 

ABD Başkanı Obama'nın IŞİD'le mücadele özel temsilcisi Brett McGurk de, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Irak ordusu ve Peşmergenin yanı sıra'Ninova gönüllülerine' de başarılar diledi. McGurk, "Bu tarihi operasyonda sizinle birlikte olmaktan gurur duyuyoruz" ifadesini kullandı.
 
ABD Savunma Bakanı Carter'dan açıklama

Bu arada ABD Savunma Bakanı Ashton Carter yaptığı yazılı açıklamada, Musul operasyonunun başlamasının IŞİD'i kalıcı yenilgiye uğratma çabasında bir dönüm noktası niteliğinde olduğunu belirtti.

ABD ve uluslararası koalisyonun geri kalanının bu zorlu savaşta Irak güvenlik güçleri, Peşmerge savaşçıları ve Irak halkını desteklemeye hazır olduğunu vurgulayan İbadi, "Iraklı ortaklarımızın ortak düşmanımıza karşı galip geleceğine ve Musul ile Irak'ın geri kalanını IŞİD'in nefret ve zulmünden kurtaracağına eminiz" ifadesini kullandı.

Kaynak: Al Jazeera

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat