Mustafa Kutlu:'Vitrin bize batıdan geldi'


Mustafa Kutlu:'Vitrin bize batıdan geldi'

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 23 Mart 2016 Çarşamba 17:31


Yeni Şafak yazarı Mustafa Kutku bugünkü yazısında Modern hayat tarzının dayattığı AVM kültürünü ele alıyor."Modern teknolojik medeniyetin kurduğu şehirler sanayinin ritmine uygun bir hayat tarzı geliştirdi" diyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
Yeni Şafak yazarı Mustafa Kutku bugünkü yazısında Modern hayat tarzının dayattığı AVM kültürünü ele alıyor."Modern teknolojik medeniyetin kurduğu şehirler sanayinin ritmine uygun bir hayat tarzı geliştirdi" diyor.

Mustafa Kutlu devamla: "Bu hayat tarzı âletlerin (fabrikalar, laboratuvarlar, üniversiteler, silahlar vb.) esiri olmuş; küresel sermayenin vücut bulması ile tüm dünyayı kaplamıştır. Ne yiyeceğiz, ne içeceğiz, ne giyeceğiz hep o belirler.

AVM'ler de bu hayat tarzının doğurduğu bir çözümdür. Akıllı bir buluş ve yatırımdır. Esasen eski kapalı çarşılardan ilham alsa bile temelde bir farklılık vardır. Kapalı çarşılar “kanaat ekonomisi” uyarınca hem üretim, hem tüketim yapar. Şunu unutmayın ki eski dükkânların malı daha cazip ve parlak gösterecek vitrini bile yoktu. Vitrin bize Batı'dan gelmiştir. demekte.

Mustafa Kutlu'nun ilgili yazısı:

AVM'ye karşı mısınız?

Modern teknolojik medeniyetin kurduğu şehirler sanayinin ritmine uygun bir hayat tarzı geliştirdi.

Bu hayat tarzı âletlerin (fabrikalar, laboratuvarlar, üniversiteler, silahlar vb.) esiri olmuş; küresel sermayenin vücut bulması ile tüm dünyayı kaplamıştır.

Ne yiyeceğiz, ne içeceğiz, ne giyeceğiz hep o belirler.

AVM'ler de bu hayat tarzının doğurduğu bir çözümdür. Akıllı bir buluş ve yatırımdır.

Esasen eski kapalı çarşılardan ilham alsa bile temelde bir farklılık vardır. Kapalı çarşılar “kanaat ekonomisi” uyarınca hem üretim, hem tüketim yapar.

Şunu unutmayın ki eski dükkânların malı daha cazip ve parlak gösterecek vitrini bile yoktu. Vitrin bize Batı'dan gelmiştir.

Modern şehirlerde insan bir robot gibi dolaşır. İhtiyarı yoktur. Zil çalar dışarı çıkar, zil çalar içeri girer. Bir makina parçası gibi çalışır. Akşam eve cesedi düşer.

Onu oyalayacak, hayatı hoş gösterecek, herkesle bir olduğuna inandıracak âletler de geliştirilmiştir. Cep telefonu, televizyon, internet, sosyal medya. Bunlar sayesinde gûya herkes herşeyden haberdardır.

Geçende bizim TV.'lerimizden birinde sokaktaki vatandaşla (bilhassa gençler) röportaj yapılıyordu.

Soru şu: Cep telefonunuz çalışmasa, internete giremezseniz ne olur?

Cevap: Hayatım kayar, dünya zindan olur, telefonsuz bir hayat düşünemiyorum.

İşte esaretin bedeli. 


YAZSININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat