Müslümanın Siyaset Tasavvuru


Müslümanın Siyaset Tasavvuru

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 07 Ekim 2016 Cuma 00:02


Kemal Songür, kaleme aldığı makalesinde, Müslümanın siyaset tasavvurunu, reel ve ideal siyaset tanımlamalarını ifade ediyor.

Küre Medya / Haber Merkezi
 Siyaset: İnsanı yönetme/yönlendirme'sanatı'dır. İnsan sosyal bir varlıktır ve bu soyalitesini yaşayabilmesi için ihtiyaç duyacağı çeşitli organizasyonlara girmesi çok tabiidir. Tarihin her döneminde ve insanların bulunduğu her ortamda siyaset var olmuştur. Yönetici-lider-öncü seçimi/kabulü insanlık tarihi kadar eskidir, bu ister özgür ortam/ihtiyari seçim olsun, ister zora dayalı ya da şeklen/aldatıcı olsun.  İsteyerek/sevilerek veya korku temelli kabul edilsin ya da içine doğulan siyasal işleyişe boyun eğilsin, "siyasal yönetimin" oluş(turul)ması, belirlenmesi ve ona uyulmasının istenmesi'genel olarak' yaşana gelinmiştir. Siyaset/insan yönetimi ilk çağlarda aşiret, klan ve kabile gibi aynı soydan gelenlerin oluşturmuş oldukları yapılarla dizayn edilmiş, zamanla kendisini şehir devletlerine, imparatorluklara ve modern devletlere dönüşmüştür. Hülasa, insanlığın tarih boyunca ve son saate kadar kendince neyi kabul ediyorsa yönetme/yönlendirme/sahiplenme gibi kaçınılamaz zarureti vardır ve bu gerçeklik eşyanın tabiatındandır.

    Gerçek olan şu ki; hayır ile şer, hak ile batıl, tevhid ile şirk ve bunların müntesiplerinin mücadelesi ve buradan hareketle siyaset etme konumu Sünnetullah’ın yansımasıdır. Dünya hayatının sistemi böyle kurulmuştur. "İşte böyle; biz, her peygambere suçlu-günahkarlardan bir düşman kıldık. Yol gösterici ve yardımcı olarak Rabbin yeter." (Furkan 25/31)

     İslam; kalkış ve varış noktası tevhiddir, güzel ahlaktır, ibadettir, infaktır, adalettir/itidaldir, hayatın bütün saha ve safhalarına müdahil olan bir din'dir/hayatı okuma-yaşama-yansıtma biçimidir, yani İslam SİYASETİN ta kendisidir.

     Siyaset etme biçimini/kabulünü "reel siyaset" "ideal siyaset/müslümanca siyaset" şeklinde ikiye ayırmak mümkündür:

     Reel siyaset: Yürürlükte olan ve onun belirlediğine sadakat göstererek siyaset etme biçimi olarak özetlenebilir. Hükümet/devlet politikalarını ahlaki kaygılardan arındırarak siyasal kararların gücün gereklerine göre ayarlanması gerektiğini ve yegane ölçünün başarı olduğunu ileri süren, gözetilen tek hedefin ulusal ya da sınıfsal/gurupsal çıkarların elde edilmesi ve yükseltilmesi olan, insanlık, idealler, din, yardım, paylaşım, adalet, eşitlik vb. kavramları göz ardı ya da tersyüz eden, reel politik' de zayıf olan harcanır ve güç/kazanç/başarı tek ölçüttür yaklaşımını benimsemenin adıdır.


YAZININ TATAMI İÇİN TIKLAYINIZ >>>>

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat