Müslüman vicdani redçi Mehmet Ali Başaran yargılandı


Müslüman vicdani redçi Mehmet Ali Başaran yargılandı

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 30 Eylül 2015 Çarşamba 12:59


Vicdani red konusunda müslümanların da duyarlılık kazanmasını sağlamayı amaçlayan askeregitmeyin.com sitesinin ve Askere Gitmeyin kitabının hazırlayıcılarından Mehmet Ali Başaran halkı askerlikten soğutma yasası çerçevesinde Ankara'da yargılandı

Küre Medya / Haber Merkezi
Tağuti düzende askerlik yapmayı reddeden Mehmet Ali Başaran, 400 kişinin kollektif olarak katıldığı "askere gitmeyin" eylemleri çerçevesinde tek başına yargılanıyor. 29 Eylül'de Ankara'da ilk duruşmasının yapıldığı yapıldığı mahkemede Çağlayan Adliyesi önünde başlayan "askere gitmiyoruz" kampanyasının web sayfasını ve kitabını hazırlama iddiasıyla tek başına mahkum edilmek istenen Başaran'ı "askere gitmeyin inisiyatifi" ve birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi yalnız bırakmadı. 

Tek Başına İşlenmeyen Bir Eylemden Tek Bir Kişi Mahkum Edilmek İsteniyor

13 Mayıs 2013'te Çağlayan Adliyesi önünde Türk Ceza Kanunu'nun "Halkı askerlikten soğutma suçu"nu ifade eden 318. Maddesini protesto için yapılan sivil itaatsizlik eylemi ile başlayan süreçten dolayı yargılanan müslüman vicdani redçi Mehmet Ali Başaran aslında yüzlerce kişinin katılımı ile gerçekleşen bir eylemin tek mağduru yapılmak isteniyor. 

"Askere gitmeyin çünkü" ifadesi ile başlayan yüzlerce cümlenin paylaşıldığı bir sivil itaatsizlik eylemi olan "askere gitmeyin" inisiyatifi, daha sonra bu cümleleri www.askeregitmeyin.com adresinde yayınlanmış ve daha sonrada kitaplaştırılmıştı. Anarşist ve sol grupların eylemleri ile gündemde olan vicdani red konusunun İslami bir eylem olarakta gerçekleştirilmesi gerektiğini hatırlatmak amacıyla ortaya çıkmış olan askere gitmeyin inisiyatifi bu konuyu müslümanların gündemine de taşımayı hedefliyordu. "Mehmet Ali Başaran Yalnız Değildir!"

Askere gitmeyin inisiyatifi dün yargılamanın yapıldığı Ankara Adliyesinin önünde duruşma öncesinde Mehmet Ali Başaran ile dayanışma amacıyla bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, böyle bir suçun her türlü düşünce ve ifade özgürlüğünü yok saydığı belirtilerek 400 kişinin iştirak ettiği bir eylemin sorumluluğunun bir kişiye yıkılmak istenerek bir cezalandırma yapılmaya çalışıldığı ifade edildi. 

Basın açıklaması şöyle devam etti: 

"Bu öyle bir düzen ki, Önce sizi zorla askere alıyor, binbir hakaret, sövgü, aşağılama ve cezalandırmayla terbiye ediyor, elinize silah verip ölmeye ve öldürmeye yolluyor. Devletin bekası ve vatanın bütünlüğü için namluya sürülüyor ve ucuzca harcanıyorsunuz.

Bunu da, Kendini yıllar yılı laik ve seküler türkiye Cumhuriyetinin koruyucusu ilan eden bir ordu, kışlayı peygamber Ocağı, savaşa kurban ettiklerini de şehit sayarak yapıyor.

Bu düzenin neferi olmayı reddedip vicdani retçi olmayı seçtiğinizde, en iyi ihtimalle korkak, en kötüsündeyse hain ve alçak oluyorsunuz. En iyi ihtimalle sivil bir ölüme, en kötüsündeyse disiplin koğuşlarına, firar suçuyla askeri cezaevlerine mahkum oluyorsunuz.

Öyle bir düzen ki, zorunlu askerliği reddinizi açıklarsanız bunun bir hak olduğunu haykırırsanız, bu sefer militarist yasalar devreye giriyor, TCK 318 gibi bir zorlayıp kanunuyla suçlu ilan ediliyorsunuz.

İfade ve vicdan hürriyetini ayaklar altına alan bu kanunu da, insanları militarizmin kölesi Kılan bu düzeni de tanımıyoruz.

Vicdani ret insani bir haktır.

Halkı Askerlikten soğutma diye bir suç olamaz.

Yeniden çatışma dönemine girdiğimiz ve ortalığın barut ve kan kokusuna büründüğü bu süreçte, zorunlu askerliği ve silaha sarılmayı reddetmek barış için umutları yükseltmek demektir.

Umudu yükseltmek suçsa bu suçu hep beraber işledik. Mehmet Ali Başaran yalnız değildir.

"Hayal edin ki haksız bir savaş var ve kimse gitmiyor!"

Vicdani Red Temel Bir Haktır

Açıklamanın ardından Mehmet Ali Başaran, avukatı Mahir Orak ve Askere Gitmeyin inisiyatifi üyeleri ile izleyiciler topluca duruşmanın yapılacağı salona geçtiler. 

Duruşmada müslüman vicdani retçi Başaran, yargılanmasına gerekçe gösterilen başta web sayfası ve kitap olmak üzere tüm eylemlerin 400 kişiyle birlikte gerçekleştirildiğini belirtti. Başaran, 318. maddedin insan hak ve hürriyetlerine aykırı olduğunu ve bu nedenle suçlamaları kabul etmediğini belirtti. Başaran ayrıca mahkemenin bir cezalandırma ile sonuçlanması durumunda hükmün ertelenmesini de kabul etmeyeceğini kayda geçirtti. 

Duruşmanın devamında Mehmet Ali Başaran'ın avukatı Mahir Orak ise öncelikle suçlamaların muğlak olduğunu Başaran'ın sözlerinden mi eylemlerinden mi yoksa düzenleyici olmasından dolayı mı yargılandığını bilemediklerini belirtti. Avukat Orak savunmasının devamında TCK 318. maddedinin daha önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Düzgören/Türkiye kararı ile ele alındığını ve Türkiye'nin böyle bir kanunu uygulayamayacağının ifade edildiğini belirtti. Orak, TCK 318'in İnsan Hakları Sözleşmesinin bir tarafı olan Türkiye'de geçerliliği ve meşruiyeti olmayan bir yasa maddesi olduğunu da ifade etti. 

Duruşma, savunmanın ardından 14 Ocak 2016 tarihinde yine Ankara Adliyesinde görülmek üzere sonuçlandırıldı. TCK 318 Düzenin Vicdani Reddin Yaygınlaşmaması İçin Kullandığı Bir Sopa ve İnsan Haklarına Karşı Yapılmış Bir Saldırıdır 

Duruşmanın ardından müslüman vicdani redçi Mehmet Ali Başaran, Avukat Mahir Orak ve Askere Gitmeyin inisiyatifi üyeleri bir basın açıklaması yapmak üzere Mazlum-Der Genel Merkezi'ne geçtiler.

Yapılan basın açıklamasında Mehmet Ali Başaran düzenin bu yasayı vicdani reddin yaygınlaşmaması için kullandığı bir tehdit aygıtı olduğunu ifade etti. Müslüman kimliği ile bu eylemi gerçekleştirdiğini ve inancının böylesi bir sistemde askerlik yapmasına engel olduğunu ifade eden Başaran, müslümanların artık bu konuda net bir duruş sergilemeleri gerektiğini de belirtti.

Vicdani Red Artık Müslümanların Gündemine Girmeli! 

Basın açıklamasının ardından gerçekleşen soru-cevap bölümünde ise vicdani reddin artık müslüman kimlikli herkes için bir mesele olması gerektiği ve özellikle böylesi bir ortamda siyasi bir duruş olması bakımından vicdani reddin yaygınlaştırılmasının önemi vurgulandı.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat