Müslüman boksör Muhammed Ali vefat etti


Müslüman boksör Muhammed Ali vefat etti

A+ |Normal |A-

Son güncelleme: 04 Haziran 2016 Cumartesi 13:11


Dünyaca ünlü boksör Muhammed Ali solunum yetersizliğinden kaynaklı rahatsızlığı nedeniyle vefat etti

Küre Medya / Haber Merkezi
Dünyaca ünlü boksör Muhammed Ali solunum yetersizliğinden kaynaklı rahatsızlığı nedeniyle vefat etti. Senelerdir Parkinson hastalığı ile yaşayan 74 yaşındaki Muhammed Ali bir süredir tedavisini hastanede sürdürüyordu. 

Muhammed Ali Kimdir?
Afro-Amerikan ve İrlanda kökenli olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942'de Kentucky Louisville'de dünyaya geldi. Küçük yaşlarda boksla tanışan Muhammed Ali, başarısı sayesinde kısa sürede National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası'nda amatör kayıtlara girdi.

Profesyonel lige, 1960 yılında Roma'da gerçekleştirilen ağır hafif siklette altın madalyayı alarak döndü. 1964 yılında ise Sonny Liston'u yenerek Dünya Şampiyonu oldu. 1964'te İslam dinini seçerek Muhammed Ali adını almış ve ardından boks hayatına ara vermek zorunda kalmıştı.

Müslüman bir vicdani retçi
Muhammed Ali "Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım." diyerek Vietnam savaşına gitmediği ve Amerikan ordusuna katılmayı reddettiği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava süresince maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı.

1970 yılında yeniden boks dünyasına geri dönen Muhammed Ali çeşitli mağlubiyetler alsa da kariyerinin sonuna kadar katıldığı maçların ezici çoğunluğunu kazandı, 3 kez dünya şampiyonluğu ünvanını almayı başardı. 

Profesyonel kariyeri boyunca çıktığı 61 maçın 56'sından galibiyetle ayrılan Muhammed Ali, boksu bırakmasının ardından Parkinson hastalığına yakalanmıştı. Muhammed Ali'nin "Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım" sözü akıllara kazınmıştı.

Muhammed Ali'nin Türkiye ziyareti
Malcolm X'ten etkilenerek 1964'te müslüman olan ve Cassius Marcellus ismini Muhammed Ali olarak değiştiren efsanevi boksör bundan sonraki yaşamını İslam'ı anlamaya ve anlatmaya adadı. 1976 yılında Türkiye'yi ziyaret eden boksörü havalimanında dönemin MSP lideri Necmettin Erbakan tarafından karşılandı. 

Sultanahmet Camii'nde kıldığı binlerce kişiyle birlikte cuma namazını kılması büyük yankı bulan Muhammed Ali yaşamı boyunca dinine bağlı ve saygılı bir profil çizdi. 

İsmini yere yazdırmamıştı
Holywod'da ünlüler anıtında ismi yere kazınmayan tek isim Muhammed Ali'nin ismiydi. Amerikalı iki bin 500'den fazla yıldızın ismi, bir yıldız içinde yere kazınırken, Muhammed Ali "Peygamberimin adını ayaklar altına koydurmam" demiş, bunda da diretmişti. Bunun üzerine Muhammed Ali'nin ismi, bir yıldız içinde Kodak Theatre'ın duvarına asılmıştı

Yukarı DönEtiketler:

Yorum yapyorum

Yorumlar

Kemal Songür
04.06.2016 13:41
rahmet duası ile..
Bildiklerinin arkasında duran ve yaşamaya çalışan bir müslüman idi.
Rabbimiz merhametiyle muamele etsin duasıyla.
Yorum yapyorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat