"Mursi idam edildi" diye her an duyabiliriz


"Mursi idam edildi" diye her an duyabiliriz

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 05 Temmuz 2015 Pazar 12:17


Mursi’ye idam kararı veren Başsavcı Bereket’in ölümünün derin güçler tarafından yapıldığına dikkat çeken İşbilir, “Darbeciler kendi işlerine yarayan bu suikastla kamuoyunda İhvan aleyhine algı oluşturmaya çalışıyor. Sisi idamları her an gerçekleştirebilir” dedi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Katil ve cuntacı Sisi tarafından darbeyle devrilen seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye verilen idam kararına en büyük tepki yine Türkiye’den geldi. Geçtiğimiz günlerde de Muhammed Mursi, cunta mahkemesinde görülmeye devam edilen davaya ilk kez kırmızı renkli idam mahkumu kıyafeti ile hakim karşısına çıktı. Mursi’ye idam kararı veren başsavcı Hişam Bereket’e düzenlenen bombalı suikastın ardından, on üç İhvan yöneticisi cuntanın güvenlik güçleri tarafından evlerinde şehit edildi. Mısır’da yaşanan son gelişmeleri, Mısır halkının durumu ve tutumunu, Muhammed Mursi ve arkadaşlarına verilen idam kararlarını Rabia Platformu Koordinatörü Cihangir İşbilir Milat’a değerlendirdi.

BİRDEN ÇOK DAVA AÇMAK BİR TAKTİK

Mursi ve diğer sanıklar hakkında birden fazla dava bulunduğunu ve arka arkaya dava açmanın darbe yönetiminin bir taktiği olduğunu ifade eden Cihangir İşbilir, “Oluşturmaya çalıştıkları korku rejimini güçlendirip tabana yaymak istiyorlar. Alınan kararları darbe yönetimi içte ve dışta koz olarak kullanıyor. Bu kararlar darbe yönetiminin aldığı siyasi kararlar gibi görünse de İsrail başta olmak üzere ABD ve AB’nin bir kısmı da bu davaya müdahil oluyor” dedi.

ANİDEN İDAM EDİLEBİLİRLER


Darbe yönetiminin istediği ortamı yakaladığında idamları gerçekleştireceğine dikkat çeken İşbilir sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir sabah kalktığımızda ‘Mursi ve Biltaci’nin bu sabah idamı gerçekleşti’ haberlerini okuyabiliriz. Elbette ardından kitlesel eylemler gerçekleşecek. ABD ve diğer ülkeler derin kaygılarını dile getirilecek. Ama sadece o kadar.”

 HALK İNTİKAM ALMAK İSTEYEBİLİR

ABD ve AB idamlara karşı olduğunu söylese bile Sisi’nin idamları gerçekleştirebileceğini ifade eden İşbilir, Sisi’nin sokağa çıkıp yürüyemeyecek bir katil olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “Biri kalkıp kişisel olarak ondan intikam almak isteyebilir. Sokağa çıkıp gösteri yapan insanları öldüren bir diktatörden bahsediyoruz. Sisi kendisinin ABD ve diğer ülkeler tarafından gözden çıkarıldığını anladığı an idamları gerçekleştirir.”

ÇOCUKLAR KAYBOLUYOR

Mısır halkının darbeyi en ücra köylerde bile hissettiğini söyleyen İşbilir, “Önce şehirler bundan etkilendi ama şimdi her şey çok farklı. Çünkü kolluk kuvvetleri, insanların sokağa çıkmaktan korktuklarını bildiği için her türlü zulmü yapıyor. Mısır’da adalete güven kalmadı. Sivil saha daraldı. Korkuyu tabana yaymak için sembolik isimler, öğrenciler, aktivistler ve gazeteciler kaçırılıyor. 1 Haziran’dan beri Esra adlı bir foto muhabir kayıp. Bunun gibi yüzlerce vaka var. Darbe yönetimi ‘bir gün kaybolan biri sizin çocuğunuz olabilir’ mesajı vermeye ve korku yaymaya çalışıyor” dedi.MISIR’DA YAŞANANLAR TÜRKİYE’DEN BAĞIMSIZ DEĞİL

Mısır’da yaşananları Türkiye’deki gelişmelerden bağımsız okumanın yanlış olduğunun altını çizen İşbilir, “Darbe başta Türkiye olmak üzere İslam dünyasındaki tüm seçimle gelen liderlere bir mesajdır. Darbe olduğunda bazı medya organları ‘Mısır’ın Tayyib’i devrildi’ başlıkları attı.  Hürriyet, idam kararı açıklandığı zaman Mursi üzerinden Erdoğan’a gönderme yaptı. Belli mihraklar tarafından Türkiye’ye bir gözdağı ve tehdit vermek istenildiği çok açık” ifadelerini kullandı.

ABDULLAH GÜL’ÜN KUTLAMA MESAJINI KINADIK

Abdullah Gül’ü Sisi’yi kutladığında kınadıklarını belirten İşbilir, “Bu ülkenin cumhurbaşkanının bir darbe liderini kutlamasını STK olarak uygun görmedik. Gül de bir devlet geleneği olarak veya diplomatik ilişkiler kesilmesin, oradaki mazlumlara belki bir faydamız olur düşüncesiyle bu kutlamayı yapmış olabilir ama katıldığı iki toplantıda da Erdoğan bu kutlamanın kabul edilemez olduğunu, Mursi başta olmak üzere darbe mağduru olan kişilere izah edilemeyeceğini açıklamıştı” dedi.DARBECİLERİN SİNSİ OYUNU

Bereket’in ölümünden sonra kamuoyunun da desteğini almaya çalışan darbecilerin bir an önce idamları gerçekleştirmek istediklerine dikkat çeken İşbilir, “Darbe yönetimi özellikle İhvan’ın tabanla ilişkisini kurup aile çalışmaları yapan yetkililerini katlederek hem İhvan’a, hem Mısır’a ve dünyaya ‘terörizmle mücadele ediyorum’ mesajı vermeye çalışıyor. Oysa barışçıl yolla mücadele eden İhvan üyelerini öldürdü. Darbeciler silahlı eylemlere onay vermeyen İhvan mensuplarını ya öldürüyor ya da hapse atıyorlar. Silah yanlılarını ise dışarıda bırakarak sinsi bir planla kaos ortamı oluşturmak istiyorlar” diye konuştu.

İDAMLAR SÜRATLE GERÇEKLEŞEBİLİR

İhvan’ın silahlı eyleme tamamen karşı olduğuna vurgu yapan İşbilir sözlerini şöyle noktaladı: “Mısır kamuoyu bu suikastla idamlara hazırlanmış durumda. Sisi yeni bir hamle yaptı ve icraatlarına bir gerekçe oluşturmaya çalıştı. Apar topar terörle mücadele diye bir tasarı geçirildi ki bu yargısız infazların artacağını gösteriyor. İdamlar da süratle gerçekleştirilebilir.” 

Milat 

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat