Mısır’daki idam kararları Diyarbakır’da lanetlendi


Mısır’daki idam kararları Diyarbakır’da lanetlendi

A+ | Normal | A-

Son güncelleme: 26 Mart 2014 Çarşamba 18:11


Mısır’daki cunta yargısının idam kararları Diyarbakır’da düzenlenen kitlesel basın açıklamasıyla lanetlendi.

Küre Medya / Haber Merkezi
Özgür-Der Diyarbakır Şubesinin çağrısıyla Ofis’te buluşan Diyarbakırlı müslümanlar Mısır’daki idam kararlarını protesto ederek, direnen Mısırlıları selamladı.

Memur-Sen, Mazlumder ve Dicle Fırat Diyalog Grubu’nun da destek verdiği eylemde, açılan pankartlar, taşınan dövizler, atılan sloganlar ve yapılan konuşmalarla Mısır’daki cunta yargısı protesto edildi.  

“Cuntanın İdam Kararları Müslüman Kardeşlerimizi Yıldıramaz”

“Cuntanın İdam Kararları Müslüman Kardeşlerimizi Yıldıramaz” ve “Dünyanın Sessizliğine Rağmen Susmayan, Cuntanın Katliamlarına Karşı Direnen Mısır Halkına Bin Selam” pankartlarının açıldığı eylemi Ömer Aslan yönetti. Eylemin amacı hakkında kısa bir giriş konuşması yapan Aslan, katliamlara rağmen sivil direniş sergileyen Mısırlı müslümanların tarih yazdığını ve buna karşı alınan son idam kararlarının da Mısır cuntasının çaresizliğinin örneği olduğunu vurguladı.

“Hukuksuzluğa ve Laik Zorbalığa Karşı Diren Mursi Diren Mısır, Darbeciler Yenilecek İslami Hareket Kazanacak, Cuntanın İdam Kararları İslami Direnişi Yıldıramaz, 2 Celsede 529 İdam: Sisi’nin Zulmü, Dünyanın Utancı, Serî Hılde Mursî Serî Hılde Mısır, Bıjî Serhıldan Bıjî Îxwan!” şeklinde Türkçe ve Kürtçe dövizlerin taşındığı eylemde Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Murat Koç da bir konuşma yaptı.

İdamlar Darbe Kararlarının Devamıdır

Sisi cuntasının işlediği katliamların suç ortağı olan darbe yargısının verdiği bu utanç verici karar hakkında Müslüman Kardeşleri yalnız bırakmamak ve cunta yargısını protesto etmek için toplandıklarını kaydeden Koç, alınan darbe kararının darbe politikalarının bir devamı olduğunu belirtti.

İhvan’ı yasaklayan Mısır cuntasına, onu “terör örgütü” ilan eden Suudi Amerika’ya, darbeye suskun kalan Batılı emperyalistlere, Ortadoğu’nun tiranlarına inat Mursi başta olmak üzere İhvan’ın yiğit erlerinin yanında saf tuttuğumuzu ilan ettiklerini ifade eden Koç, idam kararlarının, darbenin ilk günlerinden itibaren kefenleriyle meydanları doldurarak, adalet ve özgürlük talebinde bulunan ve türlü katliamlardan geçirilen Mısır halkının onurlu direnişinin sürmesi karşısında paniğe kapılan Sisi cuntasının acziyetinin göstergesi olduğunu söyledi.

Koç konuşmasını şöyle sürdürdü: Vicdan sahibi herkesi özgürlük ve adalet talebi ile ayaklanan halkların yanında olmaya; RABİA direnişini sahiplenmeye ve darbeye direnen Mısır halkını yalnız bırakmamaya davet ediyoruz. Darbeciler ve zalimler dün olduğu gibi bugün de Allah’ın izniyle büyük bir inkılap ile devrileceklerdir.”

“İdam Sehpası Yıldıramaz İhvan’ı”

Konuşmaların zaman zaman “İdam Sehpası Yıldıramaz İhvan’ı” ve “Seyyid Kutup El Benna Selam Olsun İhvan’a” gibi sloganlarla kesildiği eylemde topluluk adına Özgür-Der Diyarbakır Şube Sekreteri Mehmet Deniz basın açıklaması okudu.

Yukarı DönEtiketler:

Henüz yorum bulunmamaktadır!

Yorum yap yorum

 

Kategoriye Ait Diğer HaberlerAna Sayfa | Yazarlar | Güncel | Haberler | Dünya | Yorum Analiz | Röportaj | Medya | Etkinlikler | Kültür Sanat